Ból pośladków – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na ból w pośladku
Ból pośladków może dotyczyć osób w każdym wieku. Nierzadko promieniuje na biodro lub kolano, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Tego typu dolegliwości zazwyczaj wskazują na przeciążenie, uraz, czy zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego lub stawu biodrowego. Sposób postępowania zależy od przyczyny przypadłości. Leczenie opiera się na farmakoterapii i/lub fizjoterapii. Podpowiadamy, jak zmniejszyć ryzyko nawrotów!
Ból pośladków – najczęstsze przyczyny
Tego typu dolegliwości często wskazują na rwę kulszową, przeciążenie lub uraz kręgosłupa. Niekiedy spowodowane są chorobą zwyrodnieniową stawów – biodrowych lub krzyżowo-biodrowych. Wśród możliwych przyczyn warto również wymienić zespół mięśnia gruszkowatego. Objawia się bólem i drętwieniem pośladków. Dolegliwości pojawiają się podczas dłuższego siedzenia na twardym podłożu. Aby je złagodzić, skierujmy stopę na zewnątrz.
Piekącym ból pośladków – o czym świadczy?
Na ból pośladków i nóg szczególnie narażeni są pracownicy biurowi, informatycy i kierowcy. Przypadłość często dokucza sportowcom, zwłaszcza biegaczom, piłkarzom, rowerzystom. Może też pojawić się u osób trenujących w klubie fitness lub na siłowni. Nierzadko wiąże się ona z amnezją pośladkową, zwaną również zespołem martwego pośladka. Pojawia się wtedy, gdy układ nerwowy „zapomina”, jak prawidłowo aktywować mięśnie pośladkowe.
Ból pośladków w ciąży – skąd się bierze?
To dolegliwość, na którą często narzekają przyszłe mamy. Przeszywający ból może wskazywać na rwę kulszową, szczególnie gdy promieniuje do łydki, tylnej części uda, a nawet do stopy. Przyczyny dolegliwości należy upatrywać w zmianach hormonalnych, które rozluźniają więzadła kręgosłupa i zwiększają ruchomość spojenia łonowego, chrząstkozrostów i stawu krzyżowo-biodrowego. Ból pośladka w ciąży związany jest również z rosnącą masą ciała i uciskiem macicy na nerw kulszowy.
Aby go złagodzić, warto regularnie pływać, chodzić na masaż i wykonywać ćwiczenia wzmacniające. W niektórych przypadkach zalecane jest noszenie specjalnego pasa ciążowego. Zakłada się go na brzuch, dzięki czemu odciąża kręgosłup i biodra.
Ból pośladków – diagnostyka
Bóle pośladków i nóg może znacząco obniżać jakość życia. Ponadto mogą wskazywać na stany zapalne tkanek lub nowotwory, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, umówmy się do lekarza rodzinnego, fizjoterapeuty lub ortopedy. Specjalista przeprowadzi wywiad i wykona badanie fizykalne, podczas którego sprawdza funkcjonowanie i ruchomość konkretnych stawów. Ponadto zwraca uwagę na sztywność mięśni pośladka i zwężenie przestrzeni międzykręgowej. Może również zlecić:
- RTG,
- rezonans magnetyczny,
- tomografię komputerową,
- test przewodnictwa nerwowego.
W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badań krwi, moczu i kału.
Domowe sposoby na ból pośladka
W pierwszej kolejności możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) dostępne bez recepty. Farmaceutyki występują w postaci tabletek, maści, czy żeli. Aby złagodzić ból pośladka podczas leżenia, powinniśmy zadbać o prawidłową pozycję. Połóżmy się na plecach, najlepiej na podłodze, a nogi unieśmy nieco wyżej. Po 30 minutach najprawdopodobniej poczujemy ulgę.
Jeśli ból nie utrudnia nam funkcjonowania, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Ponadto zadbajmy o prawidłową masę ciała. Ulgę przynosi również rolowanie mięśni. Nauczmy się też właściwej techniki podnoszenia i dźwigania ciężkich przedmiotów.
Warto również wykonywać delikatne, rozciągające i wzmacniające ćwiczenia na ból pośladka. Możemy leżeć na plecach i przyciągać kolana do klatki piersiowej, robić półprzysiady, wykonać plank (deskę), czy jeździć na rowerze.
Bóle pośladków i nóg – fizjoterapia
Przy stanie zapalnym dobre efekty przynosi krioterapia i laseroterapia. Wśród polecanych zabiegów znajdują się także:
- masaże,
- terapia manualna,
- magnetoterapia,
- ultradźwięki,
- elektrostymulacja prądem (TENS),
- balneoterapia,
- hydroterapia.
Aby przyspieszyć regenerację tkanek, można również stosować zastrzyki steroidowe. Jeśli dotychczasowe metody nie przyniosły pożądanego rezultatu, specjalista może skierować pacjenta na endoprotezoplastykę stawu biodrowego, polegającą na zastąpieniu uszkodzonych struktur implantami ortopedycznymi.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków