Ból pod mostkiem – przyczyny bólu w mostku
Ból w mostku zazwyczaj wskazuje na zawał, może być jednak związany z zapaleniem trzustki, refluksem żołądkowo-przełykowym, czy zapaleniem oskrzeli. Niezależnie od przyczyny nie powinniśmy go bagatelizować. Specjalista wykona niezbędne badania, aby postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, co mogą oznaczać wspomniane dolegliwości!
Ból pod mostkiem – najczęstsze przyczyny
Ból pod mostkiem w pierwszej kolejności kojarzy się z zawałem. Należy pamiętać, że zawsze towarzyszą mu zimne poty, kołatanie serca i zmęczenie. Ponadto chorzy skarżą się na uczucie lęku, zawroty głowy i płytki oddech. Kłucie w mostku niekoniecznie musi świadczyć o problemach z mięśniem sercowym. Może być spowodowane chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. W pierwszym przypadku dolegliwości pojawiają się podczas jedzenia, a zmniejszają się po spożyciu posiłku. Jeśli chodzi o wrzody dwunastnicy, ból głównie występuje na czczo.
Przepuklina przeponowa objawia się piekącym bólem w mostku, nasilającym się po posiłku. Zwykle towarzyszą mu duszności, wymioty, zgaga i przyspieszone bicie serca. Narządy jamy brzusznej przesuwają się w kierunku klatki piersiowej, dlatego rozpoznanie przepukliny wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Ból w mostku – o czym świadczy?
Zastanawiasz się, co oznacza ból w mostku po jedzeniu? W ten sposób objawia się refluks, na który narażone są głównie kobiety w ciąży, osoby z otyłością i pacjenci zmagający się z przepukliną rozworu przełykowego. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się przy pochylaniu, a także po spożyciu tłustego lub obfitego posiłku.
Jeśli zauważyłeś, że ból w mostku między piersiami nasila się w sytuacjach stresowych, najprawdopodobniej zmagasz się z neuralgią, czyli chorobą obwodowego układu nerwowego. Należy jednak pamiętać, że nerwobóle można łatwo pomylić z półpaścem. Takie dolegliwości są czasami spowodowane boreliozą, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ból w mostku może pojawić się w wyniku urazu klatki piersiowej.
Kłucie w mostku – co może je wywoływać?
Ból w mostku nie zawsze spowodowany jest problemami kardiologicznymi. Może również wskazywać na choroby układu oddechowego, pokarmowego, czy kostno-stawowego. Aby znaleźć przyczynę, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą, który przeprowadzi wywiad i zleci podstawowe badania. Na tej podstawie postawi diagnozę, w razie potrzeby skieruje nas do specjalisty.
Ból za mostkiem często pojawia się podczas intensywnej aktywności fizycznej, a ustępuje po jej przerwaniu. Takie dolegliwości nasuwają podejrzenie dławicy piersiowej, zwanej również dusznicą bolesną. Podczas wchodzenia po schodach, czy spacerów dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego.
Pieczenie pod mostkiem to także jeden z objawów refluksu żołądkowo-jelitowego. Często towarzyszy mu nieprzyjemny posmak w ustach, puste odbijanie, chrypka i kaszel nasilający się w nocy. Wspomniane dolegliwości niekiedy sygnalizują chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, dlatego nie powinniśmy ich ignorować. Ból pod mostkiem na środku często wzbudza niepokój, dlatego warto poznać jego przyczyny. Może mieć on związek ze stanem zapalnym lub chorobą zwyrodnieniową odcinka piersiowego kręgosłupa.
Skąd bierze się ból pod mostkiem?
Szukasz przyczyny piekącego bólu w górnej części pod mostkiem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości są związane z nadżerkami lub wrzodami dwunastnicy albo żołądka. Nierzadko towarzyszą im nudności, wymioty, odbijanie i pieczenie w przełyku.
Ból pod mostkiem na środku może również sugerować problemy z trzustką lub przewodami żółciowymi. Aby ustalić przyczynę, specjalista weźmie pod uwagę charakter i nasilenie dolegliwości. Ponadto zapyta pacjenta o objawy współistniejące. Zapalenie błony śluzowej żołądka lub przełyku powoduje pieczenie. Z kolei tępy, gniotący ból najprawdopodobniej świadczy o chorobie wrzodowej. Jeśli bólowi w nadbrzuszu towarzyszą nudności, wymioty i biegunka, przyczyny należy upatrywać w nieżycie żołądkowo-jelitowym, zwanym również grypą żołądkową.
Pamiętaj, żeby nie bagatelizować bólu pod mostkiem. Nierzadko związany jest z pęknięciem jelita cienkiego lub przełyku, które zagraża życiu. Takie same objawy czasami wynikają z ostrego zapalenia trzustki. Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i podawaniu kroplówek, ale cięższe przypadki wymagają przeprowadzenia operacji.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków