Ból pięty – przyczyny i rehabilitacja
Pięta jako stabilizator stopy narażona jest na liczne przeciążenia, które mogą powodować uciążliwe dolegliwości, utrudniające poruszanie się i stanie. Nie zawsze zgłaszane objawy są wynikiem poważnej kontuzji, jednak warto upewnić się, w jaki sposób można je złagodzić lub wyleczyć. O czym świadczy ból pięty? Jakie są jego przyczyny?
Przyczyny bólu pięty
Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe, uraz, przeciążenie bądź stan zapalny. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę i wszystko zależy od stanu zdrowia, aktywności i trybu życia konkretnej osoby. Najczęstsze przyczyny bólu pięty to: ostroga, zapalenie ścięgna Achillesa lub rozcięgna podeszwowego.
Prawidłowa lokalizacja dolegliwości może pomóc w ustaleniu bezpośredniego czynnika anatomicznego. Ból pięty od spodu wskazuje na entezopatię rozcięgna podeszowego bądź ostrogę. Zapalenie Achillesa powoduje natomiast dolegliwości w tylnej okolicy stopy i dolnej części łydki. Ból śródstopia wskazuje natomiast na: zespół cieśni stępu albo zapalenie mięśnia zginacza długiego palucha (palców).
Czy ból pięty może występować u dziecka?
Jedną z przyczyn jest choroba Haglunda-Severa. To martwica kości, która uniemożliwia postawienie i trzymanie stopy na podłożu. Warto zaznaczyć, że choroba dotyka zazwyczaj obie stopy malucha. Ból pięty u dziecka bardzo często powstaje przez obrzęk guza piętowego, gdzie dochodzi właśnie do jałowej martwicy. W celu złagodzenia objawów stosuje się: zimne kompresy, leki przeciwbólowe, wkładki ortopedyczne i stabilizatory. Dzieci uczęszczają również na zajęcia rehabilitacyjne.
Ostroga na pięcie
Jest to narośl kostna (osteofit), która uniemożliwia lub znacząco utrudnia ruch. Ostroga na pięcie stanowi zmianę zwyrodnieniową, a do czynników stanu zapalnego zalicza się:
- wykonywanie pracy stojącej,
- niewyleczony uraz,
- intensywną aktywność fizyczną,
- złe obuwie (np. szpilki),
- otyłość
- nadwagę.
Należy zaznaczyć, że zmiany zwyrodnieniowe dotykają zazwyczaj osoby powyżej 45. roku życia, dlatego właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona na powstanie ostrogi piętowej. Nie ma skutecznej formy leczenia tej przypadłości. Ulgę mogą przynieść specjalne wkładki ortopedyczne, rehabilitacja, masaże i terapia ultradźwiękowa. W pierwszym stadium zwyrodnieniowym ostroroga powoduje silny ból przy nadmiernym przeciążeniu stopy, dalej niemal po każdym wysiłku, a w końcowej fazie – nawet w trakcie leżenia. Pacjentom bardzo często zaleca się stosowanie farmakoterapii, jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Przy zaawansowanej ostrodze pięty, której towarzyszy deformacja stopy, można wykonać operację chirurgiczną. Działania profilaktyczne obejmują:
- noszenie prawidłowego obuwia,
- unikanie nienaturalnego przekrzywiania stopy,
- zdrowa dieta i odpowiednie BMI.
Domowe sposoby na ból pięty
Domowe sposoby mają swoje zastosowanie niemal w każdej sprawie, również medycynie. Jak poradzić sobie z bolącą piętą? Warto stosować zimne okłady, które pomogą złagodzić uciążliwe dolegliwości. Można je przygotować samodzielnie bądź kupić w aptece gotowe kompresy żelowe. Inne, domowe sposoby na ból pięty to moczenie stóp w wodzie, zawierającej leczniczą sól jodowo-bromową lub z dodatkiem lawendy). Znaczną ulgę mogą również przynieść świetnej jakości wkładki ortopedyczne. Jeśli lubisz uprawiać sport, staraj się ograniczyć intensywność ćwiczeń.
Kiedy udać się do specjalisty?
Jeśli domowe sposoby nie przyniosą żadnych efektów, może to świadczyć o poważnym problemie, który wymaga interwencji specjalisty. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Nieleczony ból pięty może w dalszym etapie doprowadzić do trwałych deformacji stopy i ograniczenia swobodnego poruszania się i stabilnego stania.
Ból pięty to problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Nie należy jednak popadać w panikę. Ból pięty nie zawsze oznacza poważną kontuzję lub zmianę zwyrodnieniową. Warto jednak nie obciążać stopy, zastosować łagodną maść przeciwbólową, a jeśli to nie pomoże – należy udać się do lekarza.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków