Ból oczodołu – przyczyny, badanie i leczenie
Oczodół, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym znajduje się narząd wzroku. Umiejscowiony jest pomiędzy twarzo- a mózgoczaszką, przypominając swoim kształtem niewielki stożek. Niekiedy, w obrębie oczodołu może pojawić się ból. Czy jest to objaw poważnej choroby? O czym może świadczyć ból oczodołu?
Ból pod okiem na kości policzkowej
Jest jednym z charakterystycznych symptomów zapalenia zatok przynosowych, które odpowiadają za węch, oddychanie, odpowiednią termikę czaszki oraz ochronę uszu. Dzieli się je na szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe. W przypadku bólu pod okiem na kości policzkowej można podejrzewać zapalenie zatok szczękowych. U chorego obserwuje się również podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli jednak ból odczuwalny jest w oczodołach i z tyłu głowy, wówczas mamy do czynienia z zapaleniem zatoki klinowej.
Ból pod okiem na kości policzkowej może być też spowodowany urazem, do którego doszło po upadku. Warto wówczas zastosować zimny okład. Jeśli ból policzka i oczodołu będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, należy skonsultować go ze specjalistą.
Ból oka przy patrzeniu w bok – jak leczyć?
Ból oka przy patrzeniu w bok diagnozowany jest na podstawie badania lekarskiego. W przypadku podejrzenia zapalenia zatok wykonuje się dodatkowo rynoskopię przednią, która pozwala na wychwycenie wydzieliny ropnej i obrzęku błony śluzowej. Lekarze zlecają również tomografię i RTG. Ból oka przy patrzeniu w bok spowodowany zapaleniem zatok ustępuje wraz z postępem farmakoterapii. Najczęściej chory musi przyjmować antybiotyki, krople, leki przeciwbólowe. Wykonywany jest również specjalny drenaż, dzięki któremu usuwa się ropę z zatok. Jeśli ból oka mocno dokucza choremu, lekarz może zalecić stosowanie kropli.
Zapalenie oczodołu u noworodków
Zapalenie woreczka łzowego jest skutkiem ubocznym braku drożności przewodu nosowo-łzowego, gdzie pojawia się ropa i śluz. Objawia się: obrzękiem powieki, przekrwieniem spojówek, powiększonymi węzłami chłonnymi. W grupie ryzyka zapalenia woreczka łzowego są noworodki, a leczenie polega na przemywaniu worka spojówkowego kwasem bornym i regularnym aplikowaniu kropli do oczu. Infekcja bardzo rzadko dotyka dorosłych. Jeśli dojdzie do zrostu kanału nosowo-łzowego wówczas niezbędna jest operacja.
Ból głowy i oczu
Czasami dokuczliwy ból oczodołu może być spowodowany oponiakiem, czyli nowotworem. Nie ma jednak powodów do paniki. Oponiak przebiega zazwyczaj łagodnie i da się go wyeliminować operacyjnie. Jest to nowotwór opon mózgowo-rdzeniowych, mózgowia bądź rdzenia kręgowego. Oponiak zazwyczaj ma postać twardych guzów, odseparowanych od mózgu, co ułatwia ich usunięcie poprzez operację chirurgiczną. Ból oczodołu i głowy może wskazywać na nowotwór, a wśród innych symptomów podaje się: napady epilepsji, wymioty, zaburzenia czucia, problemy z mówieniem.
Ból oczu i oczodołów u dzieci
Choć jest to dość rzadka choroba, warto o niej wspomnieć, gdyż w największym stopniu dotyka ona dzieci. Glejak nerwu wzrokowego to nowotwór złośliwy, który może prowadzić do utraty wzroku. Charakterystyczne objawy to: ból oczodołu i oczu, wytrzeszcz oraz zwiększone ciśnienie w obrębie głowy. Widoczna jest również znaczne pogorszenie wzroku oraz oczopląs. W przypadku zaobserwowaniu tych objawów u swojego dziecka należy bezzwłocznie skonsultować się z okulistą. W terapii nowotworów złośliwych ogromne znaczenie ma szybkość podjętego leczenia.
Ból oczu przy patrzeniu w bok
Każda nieleczona choroba ma swoje konsekwencje, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem odpowiedniej farmakoterapii. W przeciwnym razie można narazić się na poważne skutki uboczne. Przykładem jest nieleczone zapalenie zatok, które ze względu na bliskie sąsiedztwie przenosi się właśnie na oczodoły. Najczęstsze objawy to ból w kąciku oka przy nosie i w trakcie poruszania gałkami, obniżenie ostrości wzroku, opadnięcie powieki, podwójne widzenie, migreny.
Ból oczodołu może wskazywać na niegroźne zapalenie, jednak nie należy bagatelizować problemu i warto udać się do zaufanego okulisty. Nie zaleca się też aplikowania preparatów o nieznanym pochodzeniu. Najlepiej skorzystać z porady specjalisty, który zastosuje skuteczną farmakoterapię.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków