fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból obojczyka – przyczyny, leczenie

sie 20, 2024 | Gastrologia

Obojczyk, tak jak inne kości, jest podatny na różnorodne urazy, a charakterystyczne symptomy to: ból i ograniczony zakres ruchu. Dokuczliwe objawy mogą wynikać z nadwyrężenia, jednak warto pamiętać, że utrzymujący się dyskomfort świadczy o poważniejszym problemie. Jak poradzić sobie z bólem obojczyka?

Gdzie jest obojczyk?

Obojczyk to długa kość, która swoim kształtem przypomina literę “S”. Składa się z dwóch końców – barkowego bocznego i mostkowego przyśrodkowego. Pomimo swojej struktury, posiada niewielką jamę szpikową bądź jest jej całkowicie pozbawiony.

Gdzie jest obojczyk? Jego rozpoznanie nie stanowi dużego wyzwania, nawet dla osób, które niewiele wiedzą o ludzkiej anatomii. Obojczyk łączy łopatkę i mostek, będąc zarazem jedynym łącznikiem kończyny górnej ze szkieletem osiowym. Jest on szczególnie widoczny u osób o niewielkiej masie ciała.

Ból obojczyka bez urazu

Wiele osób zakłada, że ból obojczyka musi wynikać z poważnego urazu mechanicznego. Najczęściej obawiają się złamania lub wybicia. Nie zawsze jednak ból obojczyka związany jest z poważnym uszkodzeniem kości. Może on pojawić się po nieprzespanej nocy albo na skutek złego ułożenia ciała w trakcie snu. Częstym problemem jest niedopasowanie materaca i poduszek, co prowadzi właśnie do obciążeń kości obojczyków. Częstym błędem jest też podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej bez krótkiej rozgrzewki. Zapominają o tym szczególnie osoby początkujące, którzy nie mają jeszcze dostatecznej wiedzy na temat anatomii swojego organizmu. Warto dodać, że ból obojczyka bez urazu może być spowodowany zbyt dużą wilgotnością powietrza. Choć wydaje się to dość dziwne, warunki otoczenia mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, również kości długiej.

Wybity obojczyk

Na zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego narażone są głównie osoby, uprawiające sporty ekstremalne, dyscypliny kontaktowe itp. Na skutek upadku bądź zderzenia z drugim zawodnikiem dochodzi wówczas do poważnego urazu, który wymaga interwencji ortopedy. Na skutek zwichnięcia stawu obojczyk przemieszcza się ku górze, przez co staje się widoczny pod skórą. Na pozór da się go ponownie ustawić w odpowiedniej pozycji, jednak po krótkim czasie znów zmienia swoje ułożenie.

Wybity obojczyk diagnozuje się na podstawie tomografii, RTG i wywiadu lekarskiego. Ortopeda może również wykonać USG, by ocenić stopień uszkodzenia więzadeł, ścięgien mięśni itp. W przypadku wybitego obojczyka konieczne jest noszenie temblaka, a u wielu pacjentów – leków przeciwbólowych. Nie należy również obciążać ręki, by ograniczyć ryzyko powikłań. Po zdjęciu temblaka zaleca się rehabilitację i stopniowe zwiększanie zakresu ruchów.

Powiększona kość obojczyka – złamanie

Powiększona kość to złudzenie, wynikające z opuchlizny wokół obojczyka, która powstaje na skutek złamania. Pojawia się także ból, a zakres ruchu jest znacząco ograniczony. Chory musi przez kilka tygodni nosić specjalny stabilizator, a po jego zdjęciu zalecana jest regularna rehabilitacja. Dzięki niej można stopniowo zwiększyć zakres ruchu i przywrócić rękę do pełnej sprawności. W celu poprawy efektywności ćwiczeń zaleca się np. krioterapię. Chory nie powinien również nadmiernie obciążać ręki do momentu całkowitego zrośnięcia kości obojczyka.

Ból w okolicy lewego obojczyka i szyi

Ból w okolicy lewego obojczyka i szyi spowodowany jest zazwyczaj powiększeniem węzłów chłonnych. Przyczynami są m.in. infekcje (grzybicze i bakteryjne), nadwrażliwość na leki, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia metabolizmu itd. O nadmiernie powiększonych węzłach mówimy, gdy mają one 1 cm lub więcej. Leczenie polega przede wszystkim na zwalczaniu bezpośredniej przyczyny patologicznej zmiany. Ból w okolicy lewego obojczyka i szyi to nie jedyne objawy powiększonych węzłów chłonnych. Chory odczuwa wówczas zmęczenie, dokucza mu brak apetytu i gorączka, a ponadto dochodzi do utraty masy ciała.

 

Ból obojczyka może wynikać z różnorodnych problemów i nie zawsze jest to poważne schorzenie. W przypadku zwichnięcia lub złamania należy udać się do ortopedy. Niepokój powinien też wywołać długo utrzymujący się ból, który może świadczyć o powiększonych węzłach chłonnych.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także