fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból kostki — przyczyny bólu w kostce

sie 31, 2024 | Gastrologia

Ból kostki jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ortopedy. Często towarzyszy mu obrzęk i zasinienie. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas chodzenia, biegania, czy dotyku. Mogą one świadczyć o stłuczeniu, skręceniu, a nawet złamaniu. Wspomniane objawy niekiedy pojawiają się bez urazu. Sprawdź, na co wskazują tego typu symptomy!

Ból kostki — najczęstsze przyczyny

Spuchnięta kostka często świadczy o zwykłym urazie, nie powinniśmy jej jednak bagatelizować, ponieważ może też wskazywać na poważniejszą chorobę. Jeśli objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie, koniecznie umówmy się do lekarza. Podobnie postępujemy, gdy nie doszło do kontuzji. 

Ból kostki nierzadko spowodowany jest stłuczeniem, w którym struktura kości i stawów pozostaje bez zmian. Chory odczuwa go tylko w miejscu urazu, oprócz tego pojawia się krwiak i obrzęk.

Ból kostki od wewnętrznej strony występuje stosunkowo rzadko. Jedną z możliwych przyczyn jest skręcenie lub złamanie zmęczeniowe kości stawu skokowego. Niekiedy stanowi objaw zapalenia ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego.

Ból kostki bez urazu — skąd się bierze?

Ból kostki bez urazu zwykle świadczy o niewydolności krążeniowej, zwłaszcza gdy towarzyszy mu opuchlizna. Dolegliwości bólowe dotyczą też łydek. W przypadku obrzęku prawej kostki, któremu towarzyszą skurcze łydek, szczególnie nocne, niezwłocznie umówmy się do lekarza. Wspomniane objawy wskazują na zakrzepicę żył głębokich, wymagająca stosowania zastrzyków z heparyną i preparatu doustnego.

Może również wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie rozcięgna podeszwowego lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). To także jeden z objawów zaawansowanej dny moczanowej, otyłości, czy neuralgii Mortona. Zwyrodnienie stawu skokowego skutkuje jego deformacją, co objawia się ograniczoną ruchomością i bólem kostki. Dolegliwości nasilają się podczas poruszania. Jednym z głównych objawów schorzenia są osteofity, czyli wyrośla kostne. Zmiany zwyrodnieniowe podrażniają pochewki ścięgniste stawu, prowadząc do bólu.

Ból kostki po bieganiu — o czym świadczy?

Nadmierne obciążenie stawów skokowych i nawracające kontuzje przyczyniają się do bólu kostki po bieganiu, czy długim staniu. W takiej sytuacji wskazany jest odpoczynek i stosowanie zimnych okładów, z pomocą przychodzą również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Ból kostki po bieganiu zazwyczaj związany jest ze złamaniem przeciążeniowym. Nic więc dziwnego, że często skarżą się na niego sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Tego typu dolegliwości mogą również wskazywać na stłuczenie lub zerwanie ścięgna Achillesa. Aby je złagodzić, wskazany jest odpoczynek i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w postaci żelu, maści lub kapsułek.

Na czym polega diagnostyka bólu kostki od wewnętrznej strony?

W pierwszej kolejności ortopeda wykonuje badanie przedmiotowe, podczas którego wykorzystuje testy funkcjonalne. Aby ocenić stopień uszkodzenia stawu skokowego specjalista może zlecić następujące badania:

  • RTG,
  • USG,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny.

W razie potrzeby kieruje się pacjenta na radiogram stresowy, umożliwiający ocenę stabilności stawów i wydolności więzadeł w pozycji wymuszonej. Podczas badania wykorzystuje się urządzenie Telos.

Ból kostki — co przyniesie ulgę?

Jeśli dokucza nam ból i opuchlizna kostki, powinniśmy stosować zimne okłady i trzymać kończynę powyżej poziomu serca. Ważną rolę odgrywa również fizjoterapia, która przyspiesza powrót do sprawności. Najlepsze rezultaty przynoszą takie zabiegi jak:

  • kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne),
  • laseroterapia,
  • krioterapia (terapia zimnem),
  • elektroterapia. 

Kaletka maziowa — sposób postępowania

Kaletki przypominają wypełnione wodą zbiorniki. Amortyzują ruchy podczas poruszania. Ich podrażnienie może skutkować stanem zapalnym. Pojawia się wówczas ból w obrębie kostki. Aby złagodzić dolegliwości, warto połączyć farmakoterapię z fizjoterapią. 

W przypadku stanu ostrego  wskazane są zabiegi służące łagodzeniu bólu i stanu zapalnego. To oznacza, że dobrze sprawdzą się prądy diadynamiczne, naświetlanie promieniami podczerwonymi I diatermia krótkofalowa. Z kolei choroba przewlekłą wymaga zastosowania kinezyterapii, maskując leczniczego, okładów borowinowych, czy ultradźwięków. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także