Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Przełykanie śliny to podstawowa czynność życiowa wykonywana odruchowo, przez co nikt nie zwraca na nią uwagi. Kiedy jednak pojawi się ból gardła, bardzo trudno jest go zignorować. Czy jest to objaw poważnej choroby? Co zrobić, jeśli pojawi się ból gardła przy przełykaniu?
Ból gardła przy przełykaniu śliny
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ból gardła przy przełykaniu ma swój medyczny termin. Problem ten określa się jako odynofagia i może być przejawem poważnego schorzenia. Podobnym objawem jest dysfagia, która polega na utrudnionym przechodzeniu pokarmów przez przełyk, przez co nie dostaje się on swobodnie do żołądka. W trakcie prób połknięcia jedzenia pojawiają się: kaszel, kichania, łzawienia i odruchy wymiotne.
Ból przy przełykaniu – ropień języka
Odynofagia powiązana jest z wieloma chorobami, dlatego podejmowane leczenie ma na celu wyeliminowanie lub zgładzenie schorzenia. Ból gardła przy przełykaniu śliny może być powikłaniem wytworzenia się ropnia na języku, który powstaje w wyniku zakażenia bakteriami beztlenowymi. Zmiana ta pojawia się czasami u osób chorujących na cukrzycę, awitaminozę albo cukrzycę. Główne przyczyny ropnia stanowią jednak rany i stany zapalne języka. Poza bólem gardła przy przełykaniu mogą pojawić się: gorączka, osłabienie, ślinotok i problem z pełnym otwarciem ust. Pacjent odczuwa pieczenie i ból języka, który traci swoją symetrię.
Potwierdzeniem diagnozy jest nakłucie powstałej zmiany i ogólny wywiad lekarski. Jeśli z obrzękniętego języka wydobywa się ropa, wówczas trzeba ją usunąć poprzez nacięcie i specjalistyczny drenaż. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a w przypadku zagrożenia niedrożności dróg oddechowych przeprowadza się dodatkową tracheotomię. Uzupełnieniem leczenia chirurgicznego jest antybiotykoterapia. W czasie rekonwalescencji chory musi spożywać lekkie pokarmy w formie płynnej albo półpłynnej.
Ból migdałków przy przełykaniu
Jest najczęstszym objawem anginy, czyli paciorkowcowego zapalenia migdałków i błony śluzowej gardła. Z racji podłoża bakteryjnego leczenie infekcji polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Chory przyjmuje również leki przeciwbólowe i środki łagodzące dolegliwości. Angina jest chorobą zakaźną i może doprowadzić do wielu powikłań, np. zapalenia ucha środkowego. W przypadku nawracającej infekcji istnieje spore ryzyko przerostu migdałków podniebiennych.
Ból przy przełykaniu – objaw choroby przewlekłej
Najpoważniejszą przyczyną odczuwanego w trakcie przełykania bólu jest nowotwór złośliwy krtani. Najczęstsza odmiana to rak płaskonabłonkowy, który rozwija się u pacjentów palących duże ilości papierosów. Do powstania komórek nowotworowych przyczyniają się też picie alkoholu i przyjmowanie innych, toksycznych używek. Rak krtani, w zależności od umiejscowienia, dzieli się na: głośniowy, nagłośniowy i podgłośniowy. Objawy pierwszego typu nowotworu to: chrypka, duszności i problemy z węzłami chłonnymi. Rak nagłośni przejawia się natomiast bólem przy przełykaniu, dysfagią, krwiopluciem, nieprzyjemnym zapachem z ust i dusznościami. Nowotwór ma silną tendencją do tworzenia przerzutów w obrębie węzłów chłonnych. W przypadku raka podgłośni chory odczuwa głównie problemy z mówieniem, kaszel i duszności.
Ból gardła przy przełykaniu – leczenie nowotworu krtani
Jeśli rak jest we wczesnym stadium rozwoju, wówczas stosuje się: radioterapię, częściową laryngektomię bądź laserową chordektomię. Zaawansowany nowotwór krtani leczony jest natomiast poprzez radioterapię i laryngektomię. Rozpoznanie raka składa się z kilku etapów. Podstawą oceny jest badanie laryngologiczne. Następnie pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Uzupełnieniem rozpoznania są: tomograf szyi, RTG klatki piersiowej i USG węzłów chłonnych.
Ból gardła przy przełykaniu śliny może wskazywać na poważne schorzenie lub niegroźną infekcję. Czasami zdarza się, że problem powstał w wyniku obecności niewielkiego ciała obcego bądź zwykłego urazu. Jeśli pojawią się trudności w trakcie przełykania, warto udać się do laryngologa, który najlepiej ustali przyczynę dokuczającego bólu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków