fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Blizna przerostowa – przyczyny i leczenie

sie 30, 2024 | Gastrologia

Przerośnięta blizna powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany. Stanowi problem natury estetycznej, ponieważ jest czerwona, zgrubiała i wypukła. Nie wychodzi jednak poza obszar uszkodzenia skóry, co odróżnia ją od keloidów. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy można jej uniknąć, a także, jak bezpiecznie ją usunąć!

Przerost blizny – przyczyny

Powstawanie twardej blizny po operacji jest uwarunkowane genetycznie. Ponadto powinniśmy się liczyć z jej powstawaniem, gdy podczas gojenia wystąpiły komplikacje, takie jak krwawienie lub ropienie rany. Zmiany często pojawiają się po oparzeniu lub elektrokoagulacji, rzadko natomiast bywa następstwem trądziku.

Powstawanie blizny po operacji cieśni nadgarstka można podzielić na kilka etapów:

  • faza zapalna (wysiękowa) – 48-72 godziny,
  • faza proliferacyjna – 10-15 dni,
  • faza dojrzewania blizny – od 21 dni do 2 lat.

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – diagnostyka i leczenie

Twarde miejsce pod blizną zazwyczaj świadczy o przepuklinie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu uczucie ciągnięcia i ból nasilający się podczas aktywności fizycznej. Ryzyko wzrasta wraz z wielkością rany, a także wtedy, gdy doszło do rozwoju infekcji. Może również pojawić się w wyniku zbyt wczesnej pionizacji pacjenta. W takiej sytuacji narządy wewnętrzne przemieszczają się poza fizjologiczne położenie. Jeśli u pacjenta z przepukliną w bliźnie pooperacyjnej wystąpią nudności, wymioty, gorączka, czy zaparcia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wspomniane objawy sygnalizują uwięźnięcie przepukliny, zagrażające życiu.

Diagnostyka przepukliny pooperacyjnej obejmuje badanie palpacyjne, podczas którego można wyczuć podskórny guzek. Nie tylko nie znika samoistnie, ale stopniowo się powiększa, w związku z tym wskazane jest jego usunięcie. Można to zrobić na drodze laparoskopowej, chirurgii ogólnej lub przy pomocy robota. Zabieg trwa 30-90 minut i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Czas rekonwalescencji wynosi 4-6 tygodni, w tym czasie powinniśmy się powstrzymać od dźwigania ciężarów, pracy fizycznej, intensywnych treningów i współżycia seksualnego.

Przerost blizny – co warto wiedzieć?

Niektóre części ciała są szczególnie narażone na powstawanie przerośniętej blizny. Najczęściej tworzy się ona na uszach, nosie, mostku, ramionach i w fałdach skórnych. Niekontrolowany wzrost komórek nabłonka nadaje bliźnie wypukły kształt. Z kolei chaotyczna struktura kolagenu skutkuje jej specyficzną strukturą – czasami szorstką lub włóknistą. Niewłaściwe ułożenie naczyń krwionośnych nadaje przerośniętej bliźnie fioletowy, różowy lub czerwony kolor. W większości przypadków rozrasta się przez 3-6 miesięcy po urazie.

Blizna przerostowa – jak się jej pozbyć?

Twarda blizna po operacji jest dobrze widoczna, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak się jej pozbyć. W niektórych przypadkach wycina się nadmiar tkanki, ale warto zwrócić uwagę na mniej inwazyjne metody. Jedną z nich jest mikropunktura blizn, polegająca na nakłuwaniu ich jedną lub kilkoma igłami. W ten sposób pobudzamy produkcję elastyny i kolagenu, co wpływa pozytywnie na strukturę skóry.

Jeśli chcemy usunąć przerośniętą bliznę, umówmy się do chirurga plastycznego. Specjalista najprawdopodobniej zaproponuje laseroterapię lub wymrażanie. Zabiegi początkowo poprawiają wygląd blizny, ale niosą ze sobą wysokie ryzyko nawrotów. Można również rozważyć ostrzykiwanie blizny glikokortykosteroidami. Procedura trwa kilkanaście minut, ale najczęściej trzeba ją powtarzać 3-4 razy, zachowując przy tym kilkutygodniowe odstępy. Aby przyniosła pożądany efekt, warto połączyć ją z krioterapią. 

Jak zapobiegać powstawaniu blizn przerostowych?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową pielęgnację rany. W tym celu regularnie ją oczyszczać i przemywać. Ponadto powinniśmy systematycznie zmieniać opatrunek antyseptyczny, który zapobiega zakażeniu i nawilża ranę. Z drugiej strony nie możemy jej podrażniać, ani zdrapywać strupów. Ponadto chrońmy ją przed urazami mechanicznymi i promieniowaniem UV. 

Po zabliźnieniu rany możemy na nią nakładać plastry lub żele silikonowe. W ten sposób regulujemy proces powstawania włókien kolagenowych. Tego typu preparaty są biozgodne, dzięki czemu nie powodują uczuleń.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także