Białe plamki na ustach, krostki i grudki – co to znaczy?
Białe krostki na ustach zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszy im ból, świąd lub krwawienie, wymagają konsultacji z lekarzem. Podobnie należy postąpić, gdy grudki zaczynają szybko rosnąć lub zmieniły kształt. W takiej sytuacji specjalista ustali przyczynę wystąpienia zmian, a następnie wprowadzi odpowiednie leczenie. Sprawdź, co oznaczają białe plamki na ustach!
Skąd się biorą białe krostki na ustach?
Białe grudki na ustach, zwane również plamkami Forcyde’a, zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania. Zmiany rozwijają się w wyniku nagromadzenia sebum w gruczołach łojowych. Zmiany są niegroźne, w związku z tym nie wymagają leczenia. Jeśli jednak wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie, możemy umówić się na zabieg laserowy, peeling chemiczny, makijaż permanentny ust lub mikronakłuwanie.
Białe krostki na ustach mogą stanowić nie tylko problem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Aby ustalić ich przyczynę, warto skonsultować się z dermatologiem. Ich regularne pojawianie się świadczy zazwyczaj o zaburzeniach hormonalnych lub niedoborach odporności. Do czynników ryzyka zaliczamy także:
- atopowe zapalenie skóry (AZS) lub łuszczycę,
- częste dotykanie twarzy brudnymi rękami,
- wirus opryszczki HSV 1 (Herpes Simplex).
Białe plamki na ustach – najczęstsze przyczyny
Sposób leczenia białych grudek na ustach zależy od ich charakteru. Do zakażenia opryszczką wargową dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Okres wylęgania trwa 1-26 dni, zwykle 6-8 dni. Wirus HSV-1 aktywuje się w określonych sytuacjach:
- infekcja dróg oddechowych,
- ciąża,
- miesiączka,
- długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV,
- niedożywienie,
- odwodnienie.
W przypadku opryszczki wargowej stosuje się maści przeciwwirusowe lub plastry hydrokolaidowe. W składzie leków znajduje się acyklowir, który hamuje namnażanie się patogenów. Aby tak się stało, należy wprowadzić medykament w pierwszym dniu wystąpienia objawów. Zalecane jest stosowanie leku 5 razy dziennie przez 5 dni w dawce 200 mg. W przypadku nawracającej opryszczki zwiększa się ją do 400 mg. Warto aplikować ją co 12 tygodni, przy czym kuracja może trwać nawet pół roku.
O czym świadczą białe grudki na ustach?
Prosaki to niewielkie, białe grudki na ustach, policzkach, skroniach lub innych częściach ciała. Nie swędzą, ani nie bolą. Nie zagrażają zdrowiu, ale stanowią problem natury estetycznej. Zazwyczaj pojawiają się u niemowląt, ale mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Zmiany występują w wyniku nadmiernej produkcji sebum, co prowadzi do zatkania gruczołów łojowych. Prosaki wyglądają podobnie jak kaszaki, ale w przeciwieństwie do nich nie zawierają treści ropnej. Należy zauważyć, że są one większe od brodawek wirusowych.
Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zadbajmy o cerę. Nie wyciskajmy, nie przekłuwajmy, ani nie zdrapujmy zmian, w przeciwnym razie doprowadzimy do rozprzestrzeniania się bakterii. W pielęgnacji warto uwzględnić kosmetyki, które złuszczają martwy naskórek i wygładzają cerę. W ich składzie znajduje się kwas migdałowy, mlekowy, winowy, szikimowy, czy salicylowy. Leczenie prosaków zajmuje 2-3 miesiące, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Kwas hialuronowy – skutki uboczne
U niektórych osób pojawiają się białe grudki na ustach po kwasie hialuronowym. W większości przypadków znikają one samoistnie w ciągu 14 dni, jeśli jednak tak się nie stanie, umówmy się do lekarza, który przeprowadzał zabieg. Należy zaznaczyć, że nie wskazują one na źle przeprowadzony zabieg, ale powstają jako reakcja obronna organizmu na wypełniacz. Delikatne zgrubienia są całkowicie normalne, ponieważ skóra wymaga regeneracji.
Przedłużające się zmiany świadczą jednak o rozwoju stanu zapalnego. Najczęściej wynika to z użycia niskiej jakości produktu lub indywidualnych predyspozycji pacjenta. Specjalista zdecyduje, czy wystarczy wycisnąć grudki, czy też należy rozpuścić wypełniacz za pomocą preparatu do hialuronidazy.
Krostki na ustach – profilaktyka
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia białych plamek na ustach, powinniśmy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce. W przeciwnym razie będziemy mieli problem z suchymi, spierzchniętymi wargami. Z tego samego powodu nie przebywajmy zbyt długo na świeżym powietrzu w mroźne i wietrzne dni, zwłaszcza jeśli często oblizujemy wargi. W przypadku nawracających wykwitów umówmy się do dermatologa.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków