fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Białawy nalot na języku

kwi 25, 2024 | Gastrologia

Białawy nalot na języku, choć może niepokoić, nie zawsze wymaga leczenia. Do najczęstszych przyczyn tego problemu należy zła higiena jamy ustnej, odwodnienie czy palenie tytoniu. Czasem jednak biały język jest objawem choroby. Dlatego, jeśli zmiany na języku utrzymują się ponad 2-3 tygodnie lub gdy towarzyszą im inne symptomy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Sprawdź, co może być powodem białego nalotu i jak leczyć obłożony język. Dowiedz się więcej.

Częste przyczyny obłożonego języka

Zdrowy język ma różowy lub różowo-czerwony kolor. Jest wilgotny i sprężysty. Pojawienie się na nim nalotu może (ale nie musi) świadczyć o chorobie. Biały, żółtawy lub szary język występuje choćby przy zaniedbaniach higienicznych, paleniu tytoniu czy nieprawidłowej diecie. Bywa też oznaką infekcji przewodu pokarmowego. Ponadto czasami towarzyszy chorobom żołądka, wątroby czy stanom zapalnym w jamie ustnej.

Do przyczyn białawego nalotu na języku należą też m.in.:

  • suchość w ustach;
  • oddychanie ustami;
  • odwodnienie;
  • nadmierne spożywanie alkoholu;
  • podrażnienia mechaniczne, np. przez protezy zębowe;
  • gorączka.
chirurg online 2

Jakie choroby i stany objawiają się białawym nalotem na języku?

Obłożony język białym nalotem może być objawem problemów, takich jak:

Grzybicze zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie 4

Pleśniawki jamy ustnej

Rozwijają się w wyniku zakażenia grzybami z rodzaju Candida. Mają postać białych lub żółtawych, miękkich nalotów, z rumieniem na obrzeżu. Zmiany występują najczęściej na błonie śluzowej języka i policzków. Osoby chore skarżą się na pieczenie i suchość w jamie ustnej oraz na zaburzenia smaku. Schorzenie jest częstym problemem niemowląt i osób stosujących protezy zębowe. Może być też powikłaniem cukrzycy czy następstwem stosowania antybiotyków. Leczy się je preparatami przeciwgrzybiczymi.

Leukoplakia

Leukoplakia ma postać białej płytki lub plamy, która nie daje się usunąć nieinwazyjnymi metodami. Choroba może występować na każdym obszarze błony śluzowej jamy ustnej. Do czynników sprzyjających jej rozwojowi zaliczamy m.in. palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, awitaminozy, choroby zakaźne (np. zakażenie HIV) czy przewlekłe drażnienie. Leukoplakia należy do stanów przedrakowych. Leczenie tego problemu polega na wycięciu zmian oraz na wyeliminowaniu czynników sprawczych, czyli np. na zaprzestaniu palenia tytoniu. Po zabiegu należy zgłaszać się do lekarza na regularne kontrole.

Zapalenie woreczka żółciowego 3
Kichanie – dlaczego kichamy

Afty

Afty to bolesne zmiany, które najczęściej pojawiają się w jamie ustnej, w tym na języku. Początkowo mają postać małych ubytków w błonie śluzowej (nadżerek), otoczonych czerwoną obwódką. Następnie, po 1-2 dniach, pokrywają się nalotem białego, szarego lub żółtego koloru. Po kolejnych  3-4 dniach osiągają swój maksymalny rozmiar. Potem, w ciągu 7-14 dni, ulegają wygojeniu. Dolegliwości związane z aftami można złagodzić preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Działają one przeciwbólowo i przyspieszają gojenie. Jeśli afty nawracają, wymagają diagnostyki pod kątem chorób, które mogą ją wywoływać.

Język geograficzny

Język geograficzny jest łagodnym stanem zapalnym jamy ustnej. Jego przyczyny nie zostały do końca poznane. Charakteryzuje się czerwonymi, nieregularnymi plamami z białą obwódką, które wyglądają jak mapa. Najczęściej zmiany pojawiają się na bocznej i grzbietowej stronie języka. Ponadto może występować pieczenie czy nadwrażliwość na pokarmy. Jeśli osoba chora nie odczuwa dolegliwości, język geograficzny zazwyczaj nie wymaga leczenia.Zmiany mają charakter nawracający.

chirurg online 7
Zapalenie woreczka żółciowego 3

Liszaj płaski

Objawy tej choroby mogą pojawić się m.in. na błonach śluzowych jamy ustnej. Często spotykane są zmiany w postaci białawych obszarów w mlecznym kolorze i układzie siateczkowatym. Mogą one występować np. na języku. Na ogół nie bolą. Przyczyna choroby nie jest znana. W liszaju płaskim stosuje się leki miejscowe i ogólne oraz fotochemioterapię (PUVA). Choroba ma skłonność do nawrotów. Wieloletnie zmiany tego typu mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów złośliwych. Dlatego osoby z tym problemem powinny regularnie kontrolować stan zdrowia.

Kiła

Kiła jest chorobą zakaźną, przenoszoną głównie drogą płciową. Wywołuje ją bakteria krętek blady (Treponemapallidum). Niektóre objawy choroby mogą pojawić się w jamie ustnej. W kile I okresu występuje tzw. zmiana pierwotna – pojedyncze, owalne, owrzodzenie, które nie jest bolesne. Może ono być umiejscowione np. na języku. Dla kiły II okresu charakterystyczne są plamy, grudki i grudki wrzodziejące, które mogą być zlokalizowane m.in. na języku. Zmiany te cechują się niewielką bolesnością. W kile późnej (III okresu), która obecnie zdarza się rzadko, następuje zniszczenie tkanek miękkich i kości. Dochodzi też do wytworzenia perforacji i bliznowatych zniekształceń oraz do nieprawidłowości w funkcjonowaniu nosa i gardła. Kiłę leczy się najczęściej przy użyciu penicyliny benzatynowej.

Zapalenie woreczka żółciowego 3

Leczenie obłożonego języka domowymi sposobami

Białego nalotu można się zwykle pozbyć dzięki właściwej higienie jamy ustnej i piciu dużej ilości płynów. Powinniśmy też rzucić palenie i unikać pokarmów, które mogłyby podrażniać błonę śluzową jamy ustnej (np. bardzo gorących, kwaśnych czy pikantnych). W celu złagodzenia niewielkiego bólu gardła i języka możemy doraźnie zażyć leki dostępne bez recepty.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Jeśli jednak po kilku tygodniach zmiany nie ustąpią, skontaktujmy się z lekarzem. Do specjalisty trzeba się udać szybciej, gdy język boli lub swędzi albo jeśli występują problemy z jedzeniem czy mówieniem.

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także