fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Atopowe zapalenie skóry

wrz 21, 2023 | Choroby skóry i rany, Alergia, Dziecko

Nasza skóra pełni wiele ważnych funkcji. Jest to także największy organ naszego ciała, zajmuje aż 16%, a dzięki niej jesteśmy bezpieczni. Tworzy barierę ochronną przed wnikaniem zarazków, mikroorganizmów i drobnoustrojów. Hamuje również działanie alergenów, które mogą powodować choroby. Jednak nie zawsze stan naszej skóry jest właściwy i potrzebuje ona od nas wsparcia i właściwej pielęgnacji. Jednym z takich przypadków jest właśnie Atopowe Zapalenie Skóry (AZS).

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najbardziej uporczywych dolegliwości. To również jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Na ciele

atopowe zapalenie skóry na przedramieniu

zaczynają pojawiać się zaczerwienienia, podrażnienia i suchość. Właśnie wtedy bariera ochronna jaką stwarza nam skóry przestaje dobrze funkcjonować, a nasz organizm narażony jest na działanie czynników zewnętrznych i patogenów, bardziej niż kiedykolwiek.

AZS zalicza się do chorób przewlekłych, na szczęście nie jest zakaźna. Objawy potrafią silnie nawracać w okresie jesiennym i wiosennym, po czym remisja następuje latem.

 

Kto ma skłonności do zachorowania na atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry bardzo rzadko pojawia się samoistnie. Zazwyczaj jest ono nawrotem choroby lub odnowieniem tej z czasów dzieciństwa.  Najczęściej spotyka się AZS wśród młodszej grupy pacjentów, jednak wraz z rozwojem chorób cywilizacyjnych, atopowe zapalenie skóry coraz częściej dotyka osoby dorosłe.

Wyróżnia sie 3 grupy wiekowe dla AZS:

atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Niemowlęta, od narodzin do 2 roku życia. U tak małych dzieci zmiany będą najczęściej występować na buzi – policzkach, uszach lub głowie. Jeżeli stan choroby jest ciężki, objawy mogą pojawiać się na całym ciele.

Dzieci  od 3 roku życia, u których najszczęściej spotykanymi zmianami skórnymi sa te na łokciach, zgięciach przy kolanach, dłoniach, a także na plecach i karku.

Młodzież i dorośli, u których zmiany na skórze znajdują się w tych samym miejscach co u dzieci. W ostrych stanach zapalnych mogą pojawić się też na twarzy, szyi, karku, skórze głowy.

 

Jak pielęgnować skórę atopową?

atopowe zapalenie skóry leczenie maścią

Atopowe zapalenie skóry to choroba wymagająca kontroli lekarza dermatologa, jednak na tym nie koniec. Wiedząc już jak należy postępować  w pielęgnacji skóry, w remisji oraz nasileniu objawów, możemy skonsultować się online  lekarzem dermatologiem. W nagłych przypadkach, kiedy terminy na umówienie do specjalisty są odległe, taką doraźną pomocą możemy pomóc sobie i złagodzić objawy choroby.

 

Jak skorzystać z pomocy dermatologa online w atopowym zapaleniu skóry?

Kiedy nie mamy możliwości skonsultowania się z dermatologiem w krótkim odstępie czasu, a potrzebujemy pomocy „na teraz”, idealnym rozwiązaniem jest szybka wizyta online. Telekonsultacje medyczne mogą nam pomóc przetrwać okres oczekiwania na wizytę stacjonarną, ale nie tylko. W sytuacjach w których chcemy kontynuować leczenie, a skończyła się nam właśnie recepta, to konsultacja online z lekarzem może nam pomóc zaoszczędzić czas. Wytyczne lekarza online pozwolą nam na uzyskanie leku łagodzącego objawy świądu i suchości skóry atopowej, możemy również skonsultować inne dolegliwości oraz otrzymać e-skierowanie na bardziej szczegółowe badania dermatologiczne.

 

Jaki są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

atopowe zapalenie skóry na plecach Do dziś nie wiemy skąd bierze się Atopowe Zapalenie Skóry oraz, co powoduje pogorszenie stanu skóry. Część naukowców odwołuje się do uwarunkowań genetycznych, część do środowiska w jakim przebywamy, a jeszcze inni wskazują na podłoże immunologiczne wraz z dysfunkcją pracy naskórka. Jedną z przyczyn jest właśnie mutacja genów, która umożliwia łatwiejszy rozówj chorób skóry.

Do głównych czynników, które mają wpływ na AZS zaliczamy:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • zakażenia bakteryjne,
  • alergeny, jak pyłki, sierść, czy też żywność,
  • kosmetyki i środki chemiczne zawierające substancje drażniące,
  • wahania temperatur,
  • stres.

 

Jaki są najczęstsze objawy Atopowiego Zapalenia Skóry?

Zazwyczajobjawy AZS są dość charakterystyczne dla wszystkich grup wiekowych. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • silne uczucie swędzenia,
  • zmiana suchości skóry,
  • zaczerwienienia skóry,
  • rumień,atopowe zapalenie skóry swędzenie
  • zmiany na skórze jak pęcherze, grudki, bąble,
  • zaczerwienienia i świąd w miejscach pocenia się,
  • łuszczenie skóry i tzw, efekt rybiej łuski,
  • wysoka wrażliwość skóry na dotyk i styczność z materiałem.

 

Co zrobić, kiedy wstydzimy się udać do lekarza w przychodni?

Początki Atopowego Zapalenia Skóry są często bardzo wstydliwe dla wielu z nas, jednak nie możemy tego problemu zostawić i czekać, aż sam minie. Bardzo ważnej jest wykonanie pierwszego kroku i skierowanie się o poradę do specjalisty, w tym przypadku do Dermatologa. Możemy to własnie załatwić od ręki, bez wychodzenia z domu, czekania wśród innych chorych w poczekalni – telekonsultacja dermatologiczna.

O ile dermatolog powinien obejrzeć zmiany na skórze, aby móc przeprowadzić właściwą diagnozę i wprowadzić leczenie, o tyle pierwsza pomoc, która wymaga natychmiatowego działania, jak najbardziej może być wsparta konsutlacją online. Jeżeli zmiany na skórze są bolesne i uciążliwe, jeszcze tego samego dnia, a nawet w ciągu pól godziny, możemy uzyskać wskazówki lub otrzymać receptę. Dzięki tym rozwiązaniom możemy szybko zareagować i nie czekać na wizytę stacjonarną

 

Masz problemy o podłożu DERMATOLOGICZNYM? Zgłoś się po skierowanie na badania:

  • Bezpłatnie w ramach NFZ po zapisaniu się do HomeDoctor TUTAJ
  • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

Potrzebujesz wizyty u Internisty? Odwiedź naszą Przychodnię na Żoliborzu

 

 

Zobacz także