fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Anoreksja i bulimia: Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania i jak je leczyć?

sie 31, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Mianem zaburzeń odżywiania określamy jednostki chorobowe charakteryzujące się nieprawidłowymi wzorcami żywieniowymi. Zaliczamy do nich anoreksję, bulimię, ortoreksję, otyłość, kompulsywne objadanie się, czy zespół nocnego jedzenia. Mogą one dotyczyć osób w każdym wieku i wymagają kompleksowego leczenia. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przebiega terapia zaburzeń odżywiania!

Anoreksja – przyczyny i objawy

Jakie są najczęstsze przyczyny anoreksji? Specjaliści wskazują na czynniki genetyczne, psychologiczne, biologiczne i środowiskowe. Na zaburzenia odżywiania są szczególnie narażeni perfekcjoniści, osoby o niskim poczuciu własnej wartości, podatne na wpływ innych. Na występowanie anoreksji wskazuje:

  • spadek masy ciała, prowadzący do wagi ciała wynoszącej minimum 15% poniżej prawidłowej wagi dla danego wzrostu i wieku,
  • przyjmowanie środków przeczyszczających, zmniejszające apetyt,
  • stosowanie sposobów na sprowokowanie wymiotów,
  • paniczny strach przed przytyciem,
  • uzależnienie samopoczucia od wyglądu,
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
  • problemy z potencją u mężczyzn.

Bulimia – co to jest?

Bulimia objawia się napadami objadania, podczas których chory traci kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu. Często wstydzi się swojego zachowania, dlatego robi to w ukryciu. Takie epizody mogą być poprzedzone głodówką lub dietą restrykcyjną. Po nich chory prowokuje wymioty, stosuje środki przeczyszczające, moczopędne lub tłumiące łaknienie, aby nie przytyć.

Jakie są najczęstsze przyczyny bulimii? Specjaliści przypisują kluczową rolę czynnikom genetycznym, społecznym, psychologicznym i biologicznym. Zaburzenie dotyczy głównie młodych kobiet, ale zdarza się, że występuje także u mężczyzn. Badania wykazały zależności między perfekcjonizmem, przesadnym dbaniem o wygląd i kompulsywną aktywnością fizyczną a skłonnością do bulimii.

Zaburzenia odżywiania u dzieci – przyczyny

Zaburzenia łaknienia rozpoznaje się u coraz młodszych dzieci. Specjaliści podkreślają, że mają one głównie podłoże psychologiczne. Do czynników ryzyka zaliczamy głód emocjonalny, wynikający z braku ciepła i miłości. Ważną rolę odgrywają również media społecznościowe i chęć naśladowania celebrytów. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do niedoboru witamin, minerałów, makro- i mikroelementów, dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie niepokojących sygnałów. Czujność rodziców powinny wzbudzić:

  • wprowadzanie restrykcji żywieniowych,
  • odmowa wspólnych posiłków,
  • regularne treningi o dużej intensywności,
  • zażywanie leków przeczyszczających lub moczopędnych,
  • napady spożywania dużej ilości posiłków w krótkim czasie, bez wyraźnego powodu,
  • spędzanie dużo czasu w toalecie, zwłaszcza po obfitych posiłkach,
  • dziecko nagle zaczęło chodzić w luźnych ubraniach,
  • niechęć do uczestnictwa w zajęciach sportowych.

W takiej sytuacji rodzic powinien porozmawiać z dzieckiem, a w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

Na czym polega terapia zaburzeń odżywiania?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest podstawową metodą leczenia zaburzeń z napadami objadania się, anoreksji, czy bulimii. Wspomniany nurt zakłada, że w ten sposób pacjent radzi sobie z problemami. Początkowo specjalista stara się złagodzić objawy, np. dążenie do prawidłowej wagi, wdrożenie zasad zdrowego żywienia, czy zminimalizowanie napadów wymiotów lub objadania. Kolejne spotkania z psychoterapeutą są nastawione na zmianę dotychczasowego sposobu zachowania, następne wizyty koncentrują się na aspektach emocjonalnych i poznawczych. Specjalista stara się wspólnie z pacjentem rozwiązać problemy, które doprowadziły do zaburzeń odżywiania. Ważnym etapem jest wypracowanie alternatywnych metod radzenia sobie ze stresem.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Leczenie bulimii zależy od stopnia jej zaawansowania. W niektórych przypadkach wskazana jest hospitalizacja, aby monitorować stan zdrowia pacjenta. Najlepsze efekty przynosi połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Choremu podaje się leki przeciwdepresyjne, zwykle z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.

Jak wyjść z anoreksji? Sposób postępowania wygląda podobnie jak w przypadku bulimii. Kluczową rolę odgrywa psychoterapia, mającą na celu wyeliminowanie złych nawyków i ustalenie przyczyn zaburzenia. W niektórych przypadkach wykorzystuje się leki antydepresyjne, aby ułatwić współpracę pacjenta z lekarza. Niekiedy niezbędny jest pobyt w szpitalu, podczas którego stosuje się karmienie jelitowe i leki na serce.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także