fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Alergiczne zapalenie skóry – przyczyny, objawy i leczenie

sie 7, 2024 | Gastrologia

Wyprysk kontaktowy dotyczy głównie osób po 20 roku życia. Pod wpływem bezpośredniej ekspozycji na alergen pojawia się stan zapalny skóry. Schorzenie nie jest zaraźliwe, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu objawów, należy unikać substancji szkodliwych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać chorobę alergiczną skóry i na czym polega leczenie!

Atopowe zapalenie skóry a alergia pokarmowa – zależności

Atopowe zapalenie skóry często współistnieje z alergią pokarmową. Spożycie niektórych produktów prowadzi wówczas do zaostrzenia objawów. W takiej sytuacji należy ustalić alergeny i wyeliminować je ze swojej diety. Specjalista przeprowadza doustną próbę prowokacji, polegającą na podawaniu stopniowo wzrastających dawek podejrzanych produktów. Podaje się je w postaci papki lub roztworu w określonych odstępach czasu. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, próbę prowokacyjną wykonuje się w szpitalu.

Alergiczna choroba skóry – przyczyny

Alergiczne zapalenie skóry jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Do najczęstszych substancji uczulających zaliczamy konserwanty, perfumy, substancje zapachowe, leki, przeciwutleniacze gumy, przyśpieszacze wulkanizacji i barwniki. Dolegliwości mogą również pojawić się pod wpływem ekspozycji na nikiel, chrom, kobalt, formaldehyd, czy lanolinę. Wśród substancji drażniących wymienia się także:

  • włókna szklane, 
  • nawozy sztuczne,
  • rozpuszczalniki organiczne, 
  • mydła i detergenty, 
  • środki grzybobójcze i owadobójcze,
  • rośliny,
  • farby i lakiery,
  • żywice i tworzywa sztuczne.

Z badań wynika, że alergia kontaktowa dotyczy nawet 10-15% społeczeństwa. U osób wykonujących prace w trudnych warunkach często rozpoznaje się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Za wystąpienie objawów odpowiadają głównie środki konserwujące, rozpuszczalniki, detergenty,  żywica epoksydowa i środki grzybobójcze. Najnowsze badania pokazują, że alergiczna choroba skóry występuje u 25-64% dzieci z AZS. Można ją rozpoznać nawet u niemowlaków. Do czynników ryzyka zaliczamy nieszczelną barierę hydrolipidową i regularny kontakt z alergenem.

Alergiczne zapalenie skóry – objawy

Alergiczna choroba skóry objawia się dokuczliwym świądem, zaczerwienieniem, grudkami wysiękowymi i pęcherzykami. Pojawiają się one tylko w miejscach, które miały styczność z substancją drażniącą. Zazwyczaj zmiany występują na dłoniach, brzuchu, nadgarstkach, twarzy i w okolicach intymnych. Ponadto skóra staje się bolesna, popękana i wysuszona. W wielu przypadkach obserwuje się pogrubienie i nadmierne łuszczenie naskórka.

Ostra postać alergicznego zapalenia skóry pojawia się w ciągu kilku godzin, a nawet minut, od zadziałania substancji drażniącej. Z kolei schorzenie przewlekłe rozwija się stopniowo w wyniku długotrwałej ekspozycji na alergen. Nie bagatelizujmy objawów, w przeciwnym razie narażamy się na zakażenie wtórne.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – diagnostyka

Jeśli podejrzewamy u siebie alergiczne zapalenie skóry, umówmy się do dermatologa. Specjalista przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o rodzaj, częstotliwość i nasilenie objawów. Lekarz skieruje też pacjenta na testy płatkowe, polegające na nałożeniu na skórę krążków bibuły nasączonych różnymi substancjami. Aplikuje się je na dwie doby. Pierwszą kontrolę przeprowadza się po 24 godzinach po ściągnięciu plastrów, a kolejną – po 72. 

Jak leczy się wyprysk kontaktowy?

Leczenie alergicznej choroby skóry polega na stosowaniu glikokortykosteroidów w postaci doustnej lub maści. Dawka i forma leku zależy od miejsca jego podania. Ponadto pacjent przyjmuje środki przeciwhistaminowe, które skutecznie łagodzą świąd. Aby farmakoterapia przyniosła zamierzony efekt, należy ograniczyć kontakt z alergenem. Zazwyczaj wymaga to zmiany kosmetyków i środków do prania, a także rezygnacji z niektórych wyrobów jubilerskich. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. 

Warto sięgnąć po kosmoceutyki lub dermokosmetyki, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu niwelują zaczerwienienie skóry i zapobiegają jej wysychaniu. Emolienty należy stosować regularnie i w dużych ilościach. Tego typu specyfiki przechodzą liczne kontrole, w związku z tym możemy być pewni, że nas nie uczulą.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także