Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból piersi – kiedy powinien zaniepokoić? Zalecane badania

lip 11, 2024 | Gastrologia

Chociaż ból piersi uznaje się za przypadłość kobiecą, warto wiedzieć, że dotyczy ona również mężczyzn. Czasami związany jest z hormonami lub przemęczeniem, ale niekiedy wskazuje na poważne schorzenia. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty i jakie badania wykonać? W tym artykule wyjaśniamy, jak wspierać zdrowie piersi na co dzień!

Bóle piersiowe – przyczyny

U kobiet kłujące bóle w piersiach są zazwyczaj spowodowane zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem miesiączkowym. Wahania poziomu progesteronu i estrogenów przyczyniają się do zatrzymania płynów w organizmie, co skutkuje uczuciem obrzmienia i bólu piersi przed menstruacją. Takie regularne dolegliwości mogą wskazywać na mastopatię, czyli dysplazję włóknisto-torbielowatą. 

Nabrzmiała pierś często stanowi pierwszy objaw ciąży. Wynika to z intensywnych zmian hormonalnych – wzrostu prolaktyny, progesteronu i beta-HCG. Po porodzie piersi często są twarde, nabrzmiałe, tkliwe i cieplejsze, co wskazuje na nawał mleczny. Brak reakcji prowadzi do zastoju pokarmu, objawiającego się dreszczami, gorączką, bólem mięśni i zaczerwienieniem skóry.

Kłucie w piersiach u mężczyzn – czynniki ryzyka

Najczęstszą przyczyną bólu sutków u mężczyzn jest ginekomastia – powiększenie tkanki gruczołowej. To stan łagodny pojawiający na skutek zaburzenia równowagi między estrogenem a testosteronem. Zwykle stwierdza się go w okresie dojrzewania i u starszych mężczyzn.

Ból pod prawą piersią najczęściej świadczy o:

  • problemach z układem pokarmowym (np. kamica pęcherzyka żółciowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie wątroby),
  • zespole bolesnego stawu żebrowo-mostkowego,
  • naciągnięciu mięśni przepony lub klatki piersiowej,
  • neuralgii międzyżebrowej,
  • zatorowości płucnej,
  • chorobach serca (rzadziej).

Koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, gdy dolegliwości nie ustępują i/lub towarzyszą im duszność, gorączka, obrzęk, zaczerwienienie, nudności, czy osłabienie.

Ból piersi – diagnostyka

Bóle piersiowe przy dotykaniu zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą mu następujące objawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza:

  • guzek,
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi,
  • wciągnięcie brodawki, łuszczenie się skóry na otoczce, wysypka, czy owrzodzenia, 
  • wydzielina z brodawki,
  • powiększone węzły chłonne pachowe.

Aby ustalić przyczynę kłucia w piersiach, należy skontaktować się z internistą, ginekologiem lub onkologiem. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, podczas którego ustali charakter bólu. Oprócz tego zapyta o dodatkowe dolegliwości, przyjmowane leki i przypadki chorób piersi w rodzinie. Następnie wykona badania palpacyjne – obmacuje piersi i węzły chłonne pachowe w poszukiwaniu ewentualnych guzków. Czasami poprosi też pacjentkę o pochylenie się przodu lub podniesienie rąk, dzięki czemu oceni źródło bólu.  W dalszej kolejności skieruje go na badania obrazowe – USG piersi lub mammografię. Zależy to od wieku i stanu zdrowia pacjentki.  Pierwsze badanie znajduje zastosowanie w każdej grupie wiekowej, natomiast zalecane jest kobietom po 40 roku życia. Jeśli wynik budzi wątpliwości, można wykonać rezonans magnetyczny. Ostateczną diagnozę stawia się na podstawie biopsji, polegającej na pobraniu próbki tkanki do badania pod mikroskopem. W diagnostyce bólu piersi pomocne bywają badania hormonalne.

Profilaktyka bólu piersi

Nie zawsze da się uniknąć bólu sutków, istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia dolegliwości. Przede wszystkim należy rzucić palenie, które wpływa niekorzystnie na układ krążenia i gospodarkę hormonalną. Warto stosować zbilansowaną dietę – bogatą w błonnik i zdrowe kwasy tłuszczowe. Z drugiej strony wyeliminujmy cukry proste i tłuszcze trans. Zdrową dietę połączmy z regularną aktywnością fizyczną. Utrzymywanie zdrowej masy ciała stabilizuje produkcję estrogenów w tkance tłuszczowej.

Niektóre osoby stosują olej z wiesiołka, witaminę B6, czy witaminę E. Zanim jednak sięgniemy po suplementy, skonsultujmy się z lekarzem. Na koniec – pamiętajmy o systematycznym samobadaniu piersi. Wcześnie wykryte zmiany zwiększają szanse na skuteczne leczenie.

Chroniczny stres nasila kłucie w piersiach, dlatego wprowadźmy techniki relaksacyjne, takie jak joga, tai-chi ćwiczenia oddechowe i medytacja. Ograniczmy też spożycie kawy, herbaty, napojów energetycznych i coca-coli.

 

 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także