Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Pękające naczynka w oku? Leczenie wylewów do oka

sie 11, 2024 | Gastrologia

Choroby oczu w wielu przypadkach prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Nie zawsze jednak zgłaszane przez pacjentów objawy są spowodowane poważnymi schorzeniami, a urazem mechanicznym albo infekcją, a każdy z tych problemów jest całkowicie uleczalny. Jednym z objawów wskazującym na zapalenie, chorobę lub uszkodzenie oka jest pęknięte naczynko. Jakie są inne przyczyny tego problemu? Czy krew w oku może zniknąć samoistnie?

Czerwone żyłki w oku

Jednym z powodów pęknięcia naczyń w obrębie narządu wzroku jest tzw. krwistek. Dochodzi do niego np. w wyniku uszkodzenia oka tępym narzędziem. Skutkiem takiego urazu jest ściśnięcia oka w przednio-tylnej części wraz z rozluźnieniem twardówki. Ciało rzęskowe i tęczówka zaczynają krwawić, a niekiedy zostają rozerwane. Do uszkodzenia oka dochodzi zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego, jednak nie jest to jedyny powód. Pęknięte naczynka w oku mogą być powikłaniem zabiegu chirurgicznego bądź laserowego. Czasami trudno jest ustalić główną przyczynę krwawienia błony naczyniowej. Może być ono powikłaniem cukrzycy, problemów z nerkami, patologicznymi zmianami wątroby, a nawet ciążą. Krew w oku pojawia się również u pacjentów z nieprawidłowymi naczyniami krwionośnymi tęczówki, a przyczyną tego stanu jest niedotlenienie siatkówki.

Dlaczego pękają naczynka w oku?

Oddzielenie warstwy nerwowo-naczyniowej od barwnikowej określane jest w okulistyce jako odklejenie siatkówki. To poważny problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza tych, które w przeszłości chorowały na nowotwór narządu wzroku. Odklejenie warstwy barwnikowej od nerwowo-naczyniowej może być powikłaniem np. siatkówczaka. Objawem odwarstwienia siatkówki są tzw. męty, które zaburzają pole widzenia. Może również dojść do pęknięcia naczynka w oku w wyniku zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nieleczone odklejenie siatkówki prowadzi do całkowitej utraty wzroku, dlatego u chorego przeprowadza się specjalistyczny zabieg witrektomii z wykorzystaniem oleju silikonowego albo gazu, które wprowadza się zamiast ciała szklistego.

Pęknięta żyłka w oku – czy zawsze jest to związane z urazem narządu wzroku?

Nie. Pęknięte naczynko w oku jest niepokojącym sygnałem dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Uszkodzenie narządu wzroku może być spowodowane zaostrzeniem choroby lub jej nawrotem w przypadku okresowych zaburzeń krążenia krwi. Warto dodać, że samo nadciśnienie nie zawsze jest głównym problemem, a symptomem innego schorzenia, np. nowotworu mózgu. Leczenie zależy zatem od przyczyny pękniętego naczynka. W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Pęknięte naczynko w oku a problemy z rogówką

Kolejną z przyczyn jest zbyt intensywne pocierania oka. Problem ten dotyczy w największym stopniu osoby z nadwrażliwością na światło, która prowadzi do zaburzeń filtru łzowego. By ograniczyć częstość pocierania oka, należy stosować skuteczne krople. W przypadku problemów z rogówką (np. infekcją) okulista może przepisać również inne środki. Celem kuracji jest poprawa nawilżenia oka. Stosuje się wówczas specjalne krople, maści, a chory powinien uniknąć czynników, które mogą podrażniać rogówkę. 

Dlaczego jeszcze pękają naczynka w oku?

Oko jest niezwykle wrażliwym narządem i w gruncie rzeczy każda, nawet niepozorna czynność może doprowadzić do pęknięcia naczynka w oku. Dużą ostrożność powinny zachować osoby noszące szkła kontaktowe. Jeśli zostały założone nieprawidłowo, wówczas podrażniają oko i zaburzają prawidłowe widzenie. Kolejną z przyczyn jest nadmierny wysiłek fizyczny, który stymuluje wzrost ciśnienia tętniczego. Pęknięte naczynko może być powikłaniem urazu głowy, np. w wyniku silnego uderzenia o podłogę, chodnik, stół, krzesło itp. Krew w oku czasami pojawia się u osób, które przeszły napad drgawkowy spowodowany epilepsję.

 

Jak widać, istnieje wiele przyczyn urazów narządu wzroku. Pękające naczynko w większości przypadków nie wymaga podjęcia leczenia. Jeśli jednak objawy (np, uczucie obrzęku pod powieką) będą utrzymywać się przez dłuższy czas, konsultacja okulistyczna jest jak najbardziej wskazana. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także