Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zapalenie jąder – jak przebiega leczenie?

sie 28, 2024 | Gastrologia

Infekcje układu moczowo-seksualnego mogą przejawiać się uciążliwymi dolegliwościami, utrudniając m.in. komfortowe współżycie i oddawanie moczu. Zdarza się, że mężczyźni odkładają wizytę u lekarza, traktując stan zapalny okolic intymnych jako coś wstydliwego. Ostre zapalenie jąder może jednak przeistoczyć się w schorzenie przewlekłe, dlatego nie należy bać się konsultacji z urologiem.

Czym jest zapalenie jąder?

To infekcja, która może być skutkiem ubocznym przeszkody podpęcherzowej (mężczyźni powyżej 50.roku życia) lub stanem zapalnym układu moczowo-płciowego (mężczyźni przed 40. rokiem życia). U młodych osób czynnikiem chorobotwórczym jest atypowa bakteria. W przypadku chłopców zapalenie jąder powstaje na skutek infekcji wirusowej świnki. Czasami zdarza się, że infekcja może doprowadzić do późniejszych problemów z płodnością. Wśród innych przyczyn zapalenia jąder wskazuje się: gruźlicę, grzybicę i choroby przenoszone drogą płciową.

Jakie są objawy zapalenia jądra?

Główne symptomy infekcji to ból jąder, najądrza, krocza i powrózków nasiennych. Może również pojawić się obrzęk moszny i krew w nasieniu. Spuchnięte jądro skierowane jest ku górze, staje się twardsze i większe. Pojawiają się też symptomy charakterystyczne dla stanu zapalnego organizmu: gorączka, osłabienie, nudności, ból głowy, wymioty, brak apetytu, złe samopoczucie. Jeśli zapaleniu uległa cewka moczowa, wówczas może ona wydzielać śluz lub ropę, niekiedy w zewnętrznym ujściu pojawia się świąd, ból i pieczenie.

Jak wygląda leczenie?

U mężczyzn z bakteryjnym zapaleniem jąder stosuje się przede wszystkim antybiotyki i leki przeciwzapalne. Jeśli jednak do infekcji doszło na skutek wirusa świnki, wówczas ostre objawy ustępują po ok.10 dniach. Niestety, ból jąder niekiedy utrzymuje się przez kilka tygodni.

U wielu pacjentów infekcja jąder wynika z zakażenia przeniesionego drogą płciową. Dochodzi wówczas do powstania stanu zapalnego cewki moczowej, dlatego skuteczną metodą leczenia jest antybiotykoterapia. Tak jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, leczenie dotyczy nie tylko zakażonego, ale również partnera seksualnego, czyli nosiciela wirusa.

Czy istnieją domowe sposoby leczenia zapalenia jąder?

W przypadku wirusowej infekcji można stosować domowe sposoby leczenia. Zaleca się m.in. noszenie dobrze dopasowanej bielizny, by zapewnić mosznie lepsze ułożenie. Domowe sposoby na ból jąder to stosowanie chłodnych okładów. Warto również pomyśleć o ograniczeniu aktywności fizycznej. Podczas leżenia w łóżku można unieść mosznę, by zmniejszyć opuchliznę. W celu złagodzenia objawów warto przyjmować leki przeciwbólowe. Należy podkreślić, że domowe sposoby mogą jedynie przyspieszyć regenerację i uśmierzyć dolegliwości. Nie zastąpią one jednak leczenia medycznego.

Badanie lekarskie zapalenia jąder

Wczesna diagnostyka polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Warto wówczas zgłosić wszystkie objawy i określić, kiedy się pojawiły. W trakcie badania fizykalnego lekarz ocenia stan jąder, najądrzy, powrózków nasiennych oraz moszny. Wyraźnie powiększona moszna może wskazywać na obecność wodniaka, czyli torbieli wypełnionej płynem surowiczym. U wielu pacjentów znika on samoistnie, jednak czasami trzeba poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Na szczęście, nie niesie on dużego ryzyka powikłań i jest mało inwazyjny.

Jakie badania może zlecić lekarz?

W celu ustalenia dokładnej przyczyny zapalenia jąder i potwierdzenia infekcji lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jest to m.in. USG moszny, pozwalające na wykluczenie skrętu jądra lub nowotworu układu moczowo-płciowego. W diagnostyce pomocne są też badania laboratoryjne moczu i analiza wydzieliny wytwarzanej przez cewkę moczową. Dlaczego nie należy zwlekać z badaniami? Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, że nieleczone zapalenie jąder może prowadzisz do poważnych komplikacji. Jednym z takich powikłań jest zwiększenie ryzyka bezpłodności. Co więcej, może się okazać, iż konieczne jest całkowite usunięcie zainfekowanego jądra.

 

Ból, opuchlizna jąder i moszny to charakterystyczne symptomy zapalenia okolic intymnych. Jeśli pojawią się objawy infekcji, nie należy zwlekać z konsultacją urologiczną. Chcąc przyśpieszyć efekty leczenia, warto stosować zimne okłady i dużo odpoczywać.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także