Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Mętny mocz – przyczyny. Co oznaczają wyniki badania moczu?

sie 25, 2024 | Gastrologia

Mętny mocz zwykle świadczy o odwodnieniu, może być jednak związany z infekcjami układu moczowego, chorobami metabolicznymi lub kamicą nerkową. Wskazuje on na obecność leukocytów, bakterii, nabłonka, białka, soli mineralnej, czy tłuszczy. Niekiedy pojawia się tylko tymczasowo, wówczas nie wymaga interwencji medycznej. Jeśli jednak występuje przewlekle lub często się powtarza, skonsultujmy się ze specjalistą!

Mętny mocz – objawy i diagnostyka

Ciemniejszy, mętny mocz zwykle świadczy o odwodnieniu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu zmęczenie, suchość w jamie ustnej, nadmierne pragnienie i skąpomocz. Z biegiem czasu pojawiają się ból i zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, tachykardia (przyspieszone bicie serca), nadmierne pocenie. Na ciężkie odwodnienie wskazują zaburzenia świadomości, przyspieszone oddychanie, nieustanne pragnienie i utrata elastyczności skóry. W skrajnych przypadkach dochodzi do zapaści krążeniowej.

Aby tego uniknąć, pijmy przynajmniej 1,5-2 l wody dziennie. Mętny mocz wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, gdy towarzyszy mu ból i pieczenie. Niepokój wzbudza też krew w moczu, gorączka, ból pleców i dreszcze.

Ustalenie przyczyny mętnego moczu z osadem wymaga przeprowadzenia wywiadu, podczas którego lekarz zbiera informacje na temat stylu życia, objawów, chorób przewlekłych i stosowanych leków. Ponadto niezbędne jest wykonanie badania ogólnego moczu, pozwalającego ustalić poziom erytrocytów i leukocytów. W niektórych przypadkach umożliwia wykrycie bakterii, azotynów, białka i glukozy. 

W razie potrzeby wykonuje się posiew moczu, który pozwala na identyfikację patogenu i dobranie odpowiedniego antybiotyku. Jeśli lekarz podejrzewa torbiel, kamienie żółciowe lub stan zapalny, najprawdopodobniej skieruje pacjenta na USG jamy brzusznej. Z kolei tomografia komputerowa odgrywa kluczową rolę w diagnostyce wad anatomicznych i kamicy nerkowej. W przypadku podejrzenia cukrzycy lub dny moczanowej oznacza się stężenie glukozy, kwasu moczowego, elektrolitów i kreatyniny.

Mętny mocz – profilaktyka

Aby zapobiec wystąpieniu mętnego moczu, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ponadto ograniczmy spożycie soli i produktów bogatych w szczawiany, takie jak szpinak, czekolada, migdały, rabarbar, czy burak. Należy również dbać o higienę intymną, dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają krótszą cewkę moczową.

Możliwe przyczyny mętnego moczu w ciąży

Zmiany hormonalne mogą prowadzić do zwiększonego wydalania białka. Z kolei spożycie produktów bogatych w wapń prowadzi do nadmiernego wydalania wapnia i fosforanów. Istnieje również ryzyko, że nadmierna ilość śluzu w drogach rodnych przedostała się do próbki. Nie wolno jednak zapominać, że mętny mocz w ciąży może być spowodowany:

  • cukrzycą ciążową,
  • białkomoczem (związany ze stanem przedrzucawkowym),
  • kamicą moczową,
  • bakteriurią bezobjawową,
  • zakażeniem dróg moczowych (ZUM).

Diagnostyka obejmuje badanie ogólne moczu, w razie potrzeby wykonuje się posiew moczu i USG jamy brzusznej. Leczenie polega na nawodnieniu organizmu i stosowaniu probiotyków, oprócz tego podaje się antybiotyk bezpieczny dla kobiet w ciąży. Wizyta u lekarza jest konieczna w następujących sytuacjach:

  • utrzymywanie się mętnego moczu przez kilka dni,
  • pieczenie, gorączka, obrzęki, nudności i ból,
  • wysokie ciśnienie krwi (wskazuje na stan przedrzucawkowy) lub nadmierne pragnienie (objaw cukrzycy).

Mętny mocz u dziecka – o czym świadczy?

Mętny mocz u malucha wzbudza niepokój rodziców, szczególnie wtedy, gdy pojawia się zmiana zapachu, ból i gorączka. Zwykle wskazuje na odwodnienie, ale może być też spowodowane zakażeniem dróg moczowych, infekcją ogólnoustrojową lub białkomoczem. Niekiedy przyczyna tkwi w nadmiarze soli mineralnych (przede wszystkim szczawianów wapnia i fosforanów). Diagnostyka opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu ogólnym moczu. W razie potrzeby wykonuje się posiew moczu. 

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu wody lub napojów elektrolitowych. W przypadku ZUM stosuje się antybiotykoterapię. Jeśli przypadłość jest związana z zaburzeniami metabolicznymi, należy wprowadzić odpowiednią dietę. Nawracające problemy wymagają konsultacji nefrologicznej.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także