Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Rezonans magnetyczny głowy – na czym polega, co wykrywa, ile trwa, cena

sie 17, 2024 | Gastrologia

 Rezonans magnetyczny głowy jest uznawany za złoty standard w diagnostyce schorzeń neurologicznych. Badanie umożliwia precyzyjne zobrazowanie mózgu i otaczających struktur, takich jak oczodoły, zatoki i nerwy czaszkowe. Pozwala na wykrycie stwardnienia rozsianego, tętniaków, nowotworów i krwiaków. Sprawdź, jakie objawy skłaniają lekarzy do zlecenia rezonansu i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykonania.

Rezonans głowy – jak działa?

Rezonans głowy wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne do oceny tkanki mózgowej. Wynik ukazuje nie tylko istotę białą i szarą, lecz także struktury niedostępne w innych badaniach. 

Podstawą działania rezonansu głowy z kontrastem jest zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale jądrowe, które oddziałują z atomami wodoru obecnymi w organizmie. Protony ustawiają się w określonym kierunku, po czym emitują sygnały rejestrowane przez aparaturę i przekształcane w obraz. Kluczowym elementem urządzenia jest magnes, którego siła podawana jest w teslach (T). Zwykle wynosi ona 1,5-3 T, chociaż czasami sięga nawet 7 i więcej.

Rezonans głowy z kontrastem pozwala na jeszcze dokładniejszą ocenę zmian patologicznych, takich jak stany zapalne, nowotwory, czy nieprawidłowości naczyniowe. Stosuje się go wtedy, gdy chcemy odróżnić guz od otaczających tkanek, a także sprawdzić jego unaczynienie, rozmiar i umiejscowienie. Kontrast zwykle bazuje na gadolinie. Po wstrzyknięciu dożylnym środek gromadzi się tymczasowo w miejscach o zmienionej przepuszczalności tkanek, co ułatwia diagnostykę.

MRI głowy – wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny zazwyczaj trwa 10-30 minut. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, ale w tym czasie pacjent nie może się ruszyć. Wykonuje się go w przypadku podejrzenia guzów mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, urazów mózgu, choroby Parkinsona, czy padaczki. Badanie pozwala na ocenę naczyń krwionośnych, dlatego znajduje zastosowanie w diagnostyce:

  • tętniaków,
  • miażdżycy,
  • udaru (niedokrwiennego lub krwotocznego).

W ten sposób można też wykryć wady wrodzone układu nerwowego, nieprawidłowości w obrębie zatok przynosowych, czy zapalenie opon mózgowych.

Rezonans magnetyczny głowy nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, jeśli nie podaje się kontrastu. W przeciwnym razie należy powstrzymać się 6-8 godzin od spożywania posiłków i płynów.  Nie wolno stosować kosmetyków do twarzy i włosów, aby nie zaburzać wyników badania.

Pacjent powinien poinformować o implantach metalowych, rozruszniku serca, protezach i neurostymulatorze. Wśród przeciwwskazań do wykonania MRI głowy wymienia się także:

  • ciążę (zwłaszcza I trymestr),
  • klaustrofobię,
  • wkładkę domaciczną,
  • tatuaże zawierające pigmenty metalowe,
  • implanty stomatologiczne lub aparat ortodontyczny.

Na wyniki rezonansu głowy czeka się kilka-kilkanaście dni. Należy go przedstawić lekarzowi, który skierował nas na badanie.

Co może zaburzyć wyniki rezonansu głowy?

 Istnieje kilka czynników, które mogą zafałszować wyniki rezonansu głowy. Zaliczamy do nich:

  • alergię na kontrast, 
  • ruch osłonki głowicy,
  • ruch pacjenta (nawet minimalne poruszenie przyczynia się do rozmazania obrazu. Długotrwałe unieruchomienie może sprawiać trudność dzieciom, osobom starszym lub zmagającym się z silnym bólem),
  • metalowe przedmioty w pobliżu głowy.

Pod względem bezpieczeństwa rezonans głowy jest jednym z najbardziej zalecanych narzędzi diagnostycznych, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, ponieważ nie wystawia ich na promieniowanie. Niemniej jednak u pacjentów z niewydolnością nerek należy zachować ostrożność przy podawaniu kontrastu. 

Rezonans magnetyczny – podsumowanie

Cena MRI głowy zależy od metody badania i miejsca jego wykonywania. Zazwyczaj kosztuje 330-660. Czasami wykonuje się go wraz z angiografią głowy, wówczas powinniśmy się z opłatą w wysokości 550-700 zł. 

Ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia to tylko niektóre objawy, które skłaniają lekarzy do zlecenia rezonansu magnetycznego. Technologia badania opiera się na reakcji na pole magnetyczne przede wszystkim jąder atomu wodoru, co pozwala na rozpoznanie chorób, które wcześniej były trudne do zdiagnozowania. Wspomniane narzędzie to krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także