fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Plamienie przed okresem – najczęstsze przyczyny

sie 28, 2024 | Gastrologia

Regularnie monitorowana miesiączka pozwala przewidzieć, kiedy nastąpi pierwsze krwawienie, co z pewnością zwiększa poczucie komfortu psychicznego. Warto jednak pamiętać, że ludzki organizm nie zawsze funkcjonuje według logicznego schematu i mogą pojawić się nieoczekiwane anomalie. Większość z nich spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, tj. stresem lub chwilowym osłabieniem, jednak czasami występują poważniejsze komplikacje. Co może oznaczać plamienie przed okresem?

Plamienie a okres

Krwawienie miesiączkowe spowodowane jest złuszczaniem się nabłonka macicy pod wpływem oddziaływania żeńskich hormonów płciowych. Stanowi ono również oznakę braku zapłodnienia dojrzewającej komórki jajowej. Kiedy jednak krwawienie się nie pojawi, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kobieta zaszła w ciążę.

U zdrowej osoby cykl miesiączkowy trwa 28 dni, z czego sama menstruacja zajmuje od 3 do 7 dni. Przez ten czas pojawia się obfite krwawienie, jednak u niektórych kobiet może ono przybrać formę jedynie plamienia, co może wskazywać na jakieś zaburzenie. Zarówno zbyt silna, jak i zbyt słaba miesiączka jest powodem do niepokoju. W każdym przypadku zaleca się konsultację z ginekologiem.

Plamienie tydzień przed okresem – co oznacza?

Plamienie przed okresem nie zawsze stanowi objaw poważnej choroby. U wielu kobiet jest naturalną reakcją, spowodowaną np. stosunkowo długim złuszczaniem się pochwy. Krew pojawia się wówczas wcześniej niż planowana miesiączka, jednak nie należy popadać w panikę. Warto pamiętać, że nadchodząca menstruacja wiąże się z obniżeniem poziomu progesteronu, czyli kobiecego hormonu płciowego. Jego zawartość we krwi znacząco się zmniejsza, co może przejawiać się plamieniem. Jeśli jednak towarzyszą temu inne objawy, jak np. silny ból, wówczas lepiej skonsultować się z lekarzem. 

Śluz z krwią przed okresem

Wydzielina z pochwy, czyli upławy, powstają zazwyczaj na skutek infekcji o podłożu bakteryjnym. Ich charakterystycznym objawem jest nieprzyjemny zapach, pienista bądź ropna konsystencja. Śluz i krew przed planowanym okresem mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, co przejawia się wystąpieniem upławów o szarej barwie, którym towarzyszy tzw. rybia woń. Wśród innych przyczyn wskazuje się stan zapalny wywołany atakiem grzybów. Upławy są wówczas białe, serowate i grudkowate.

Plamienia przed okresem

Jedną z najpoważniejszych przyczyn plamienia przed okresem jest choroba nowotworowa macicy bądź pochwy. Krwawienie może też pojawić się w trakcie stosunku z partnerem. Inne objawy raka szyjki macicy to m.in. upławy oraz bóle w okolicy podbrzusza i lędźwi. Jest to niestety nowotwór złośliwy, dlatego ogromne znaczenie ma wczesne wykrycie choroby. W leczeniu raka szyjki macicy stosuje się m.in. radioterapię, chemioterapię bądź zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od stadium nowotworu, stanu zdrowia pacjentki i rokowań o ewentualnych przerzutach.

Plamienia przed okresem a zespół policystycznych jajników

Dotyka kobiety, które mają zbyt dużo męskich hormonów płciowych, stymulujących jajniki. Zazwyczaj dotyczy to testosteronu, choć nie jest to oczywiście reguła. Na zespół policystycznych jajników bardzo często cierpią kobiety o rzadkiej owulacji. Charakterystycznym symptomem są też zmiany torbielowate, tj. kilkanaście powiększonych pęcherzyków, które wykrywa się na podstawie badania USG. Warto pamiętać, że zespół policystycznych jajników oddziałuje nie tylko na żeński układ płciowy. Zmiany hormonalne wpływają na cały organizm, przez co objawy nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Wyróżnić można np, plamienie przed okresem, brak cykli miesiączkowych, trądzik, łysienie, niepłodność i bóle w okolicach miednicy. Leczenie policystycznych jajników jest złożone, gdyż u niektórych kobiet może dojść do innych zaburzeń, np. cukrzycy, otyłości, nadciśnienia. Terapia polega zatem na łagodzeniu większości objawów i zapobieganiu długoterminowym skutkom choroby.

 

Plamienia przed okresem mogą wynikać z wielu przyczyn i nie zawsze jest to poważne schorzenie. Chcąc mieć pewność, iż organizm funkcjonuje prawidłowo, warto udać się do swojego ginekologa. Fachowa konsultacja i dokładne badania pozwolą ustalić przyczynę problemu. Nie należy natomiast stosować preparatów leczniczych na własną rękę, gdyż mogą pogorszyć stan zdrowia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także