RDW-CV za wysokie lub za niskie RDW. Co oznaczają wyniki i jaka jest norma?
RDW-CV to parametr określający zróżnicowanie wielkości czerwonych krwinek. Chociaż często pomija się go przy interpretacji wyników morfologii, dostarcza istotnych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Nieprawidłowości mogą wskazywać na niedobory żywieniowe, niewydolność nerek, zaburzenia metaboliczne, czy stan zapalny. Sprawdź, jak analizować wyniki badań!
RDW-CV – istotny parametr morfologii
RDW-CV oznacza stopień zróżnicowania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Prawidłowy poziom RDW-CV wynosi 11,5-14,5% Wyniki powyżej tych wartości wskazują na anizocytozę, czyli stan charakteryzujący się jednoczesnym występowaniem krwinek różnej wielkości (mikrocytów i makrocytów). Do postawienia diagnoza konieczna jest analiza pozostałych parametrów układu czerwonokrwinkowego, zwłaszcza MCV – średnia objętość erytrocytów. W takiej sytuacji należy również oznaczyć poziom żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12 i próby wątrobowe. Jeśli lekarz podejrzewa zespół mielodysplastyczny, najprawdopodobniej zleci badanie szpiku kostnego.
RDW CV podwyższone – o czym świadczy?
Podwyższona wartość zazwyczaj wskazuje na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Do czynników ryzyka zaliczamy dietę wegetariańską i wegańską, ciążę, laktację i okres dojrzewania. Anemię nierzadko stwierdza się u osób z celiakią lub chorobą Leśniowskiego-Crohna. Wynik powyżej normy może również sygnalizować krwawienia z przewodu pokarmowego, związane z hemoroidami, wrzodami żołądka, rakiem lub polipami jelita. Do typowych objawów należą:
- chroniczne zmęczenie,
- bladość skóry i błon śluzowych,
- duszność po wysiłku fizycznym,
- kołatanie serca,
RDW-CV powyżej normy może również wskazywać na niedokrwistość megaloblastyczną (spowodowaną niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12), niedokrwistość hemolityczną (objawiająca się spadkiem liczby erytrocytów i obniżeniem poziomu hematokrytu oraz hemoglobiny), choroby przewlekłe, działanie toksyn, aplazję szpiku lub marskość wątroby. Zróżnicowanie erytrocytów obserwuje się też często po przetoczeniu krwi.
RDW-CV powyżej normy – jakie są objawy?
RDW-CV podwyższone samo w sobie nie powoduje żadnych dolegliwości. Objawy zależą od choroby podstawowej i mogą obejmować:
- bladość skóry i błon śluzowych,
- kołatanie serca,
- chroniczne zmęczenie,
- łamliwość włosów i paznokci,
- duszność (szczególnie podczas wysiłku),
- zawroty głowy i omdlenia,
- zapalenie kącików ust (zajady),
- problemy z koncentracją.
Podwyższone RDW-CV nierzadko spowodowane jest chorobami przewlekłymi lub zapalnymi, wówczas obserwuje się utratę masy ciała, osłabienie mięśniowe, stan podgorączkowy lub gorączkę. Leczenie zależy od przyczyny nieprawidłowości. W przypadku anemii stosuje się preparaty doustne (np. siarczan żelaza) lub dożylne. Ponadto należy wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo, takie jak zielone warzywa liściaste, czerwone mięso, wątróbka, tofu, jaja, rośliny strączkowe, pestki dyni, suszone pomidory i pistacje. Niezmiernie ważne jest ustalenie przyczyny utraty pierwiastka.
RDW-CV niskie – sygnał ostrzegawczy organizmu
RDW-CV poniżej normy oznacza mniejsze zróżnicowanie erytrocytów. Takie zjawisko występuje znacznie rzadziej niż podwyższone wartości. Nic więc dziwnego, że nie znajdziemy zbyt wiele informacji na ten temat w literaturze medycznej. Jeśli nie towarzyszą mu niepokojące objawy, można go uznać za stan fizjologiczny. W rzadszych przypadkach obniżone RDW-CV występuje u osób z niedokrwistością normocytarną. To rodzaj anemii, w którym stwierdza się normalną wielkość erytrocytów, ale zbyt małą liczbę. Zwykle spowodowana jest chorobami hematologicznymi, ale może również wynikać ze schorzeń spoza układu krwiotwórczego.
RDW-CV nierzadko wskazuje na nieprawidłowości podczas produkcji czerwonych krwinek, ale w takiej sytuacji obserwuje się też obniżony poziom hemoglobiny i MCV. Przyczyny możemy również upatrywać w niedoborach pokarmowych. Najczęściej RDW-CV niskie nie stanowi powodu do niepokoju, zwłaszcza jeśli pozostałe wskaźniki są prawidłowe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zleci dodatkowe badania w kierunku niedoborów pokarmowych, zaburzeń hematologicznych, chorób wątroby lub stanów zapalnych jelit. Leczenie zależy od przyczyny obniżonego RDW-CV.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków