Żółte upławy – jakie są przyczyny?
Żółtawe upławy w ciąży wzbudzają niepokój przyszłych mam, zwłaszcza jeśli towarzyszy im świąd, pieczenie i nieprzyjemny zapach. Zmiana koloru wydzieliny może być oznaką fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie ciężarnej. Warto jednak skonsultować się z ginekologiem, który ustali przyczynę przypadłości, a w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie!
Żółte upławy w ciąży – o czym świadczy?
Żółty śluz w ciąży może być związany z wysokim stężeniem progesteronu. Jeśli nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie stanowi powodu do niepokoju. Zwiększony przepływ krwi do narządów miednicy przyczynia się do zwiększonego wydzielania śluzu, który nierzadko przybiera żółtawy kolor, szczególnie po kontakcie z powietrzem. Nie wolno jednak zapominać, że nietypowa wydzielina może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak:
- Bakteryjna waginoza – wynika z zaburzeń mikroflory w pochwie. Obserwuje się wówczas gwałtowny wzrost bakterii beztlenowych i jednoczesny spadek pałeczek Lactobacillus. Wartość pH pochwy przekracza 4,5. Oprócz żółtawego śluzu z pochwy może również pojawić się nieprzyjemny, rybi zapach. Co ważne, nasila się podczas stosunku. Pacjentki często skarżą się na pieczenie, dyskomfort podczas współżycia i obrzęk błony śluzowej.
- Grzybica pochwy (kandydoza) – żółtym upławom towarzyszy swędzenie i pieczenie.
- Choroby przenoszone drogą płciową – rzeżączka, rzęsistkowica, czy chlamydioza. Wymagają pilnego leczenia, w przeciwnym razie zwiększają ryzyko zakażenia płodu i przedwczesnego porodu.
- Wyciek płynu owodniowego – konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna, ponieważ istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
- Nadżerki szyjki macicy – często pojawia się wówczas ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej, plamienie po współżyciu, pieczenie i swędzenie okolic intymnych.
Należy również wspomnieć o nieinfekcyjnych przyczynach występowania żółtej wydzieliny z pochwy. Może pojawić się jako reakcja alergiczna na tampony, lateks w prezerwatywach, czy kosmetykach higieny intymnej. Czasami żółty śluz z pochwy związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, np. w okresie menopauzy, czy stosowania antykoncepcji.
Żółta wydzielina z pochwy – diagnostyka
W pierwszej kolejności ginekolog przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o kolor, zapach, konsystencję i czas występowania wydzieliny. Należy go również poinformować o objawach towarzyszących – świądzie, bólu, pieczeniu i gorączce. Następnie specjalista wykonuje badanie ginekologiczne, zwracając uwagę na stan narządów płciowych. W ten sposób może stwierdzić obecność żółtych upławów, a także ewentualnego podrażnienia i obrzęku.
Często zleca się dodatkowe badania:
- wymaz z pochwy – pozwala na identyfikację bakterii, grzybów lub innych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za infekcję,
- testy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową,
- morfologia krwi z rozmazem i markery stanu zapalnego (OB i CRP),
- testy hormonalne,
- USG dopochwowe,
- cystoskopia lub histeroskopia.
Na czym polega leczenie żółtawego śluzu z pochwy?
Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnej podaje się antybiotyk, zazwyczaj klindamycynę lub metronidazol. Kandydoza wymaga zastosowania miejscowych leków przeciwgrzybiczych, np. nystatyny. Zalecane jest również przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, odbudowujących florę bakteryjną pochwy. Jeśli żółtawe objawy są efektem podrażnienia lub reakcji alergicznej, sięgnijmy po krem nawilżający lub maść przeciwzapalną.
Żółta wydzielina z pochwy – profilaktyka
W przypadku nawracających problemów powinniśmy nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i zrezygnować z irygacji pochwy. Ważne jest stosowanie łagodnych kosmetyków do higieny intymnej. Nie bez znaczenia pozostaje dieta bogata w owoce, warzywa, ryby i fermentowane produkty mleczne, która korzystnie wpływa na florę bakteryjną pochwy oraz jelit. Regularne badania profilaktyczne i świadomość objawów pozwalają na wczesne wykrycie problemu i wdrożenie skutecznego leczenia. W ten sposób możemy uniknąć poważnych powikłań.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków