Ból pleców przy kaszlu i przy kichaniu – jakie są przyczyny?
Kaszel i kichanie to odruchowe reakcje organizmu, mające na celu oczyszczenie go ze szkodliwych drobnoustrojów, takich jak alergeny, wirusy i bakterie. Niekiedy towarzyszy im ból, który może być związany zarówno z niegroźnym przeciążeniem mięśni, jak i poważnymi schorzeniami kręgosłupa. W tym artykule podajemy najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości!
Ból pleców przy kaszlu – co może oznaczać?
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa objawiają się silnym bólem, trzeszczeniem i ograniczeniem ruchomości stawów. Dolegliwości nasilają się podczas wysiłku, kaszlu i kichaniu, w związku z tym znacząco obniżają jakość życia chorego. Farmakoterapia służy przede wszystkim złagodzeniu bólu i stanu zapalnego. Zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, diklofenak, ketoprofen i ibuprofen.
W przypadku towarzyszącego napięcia mięśniowego podaje się baklofen, tyzanidynę, metokarbamol lub tolperizon. Jeśli lekarz stwierdzi zaawansowane zwyrodnienie stawów międzykręgowych, najprawdopodobniej zaleci iniekcje glikokortykosteroidami lub z kwasu hialuronowego. Ważną rolę odgrywa również rehabilitacja, obejmująca:
- ćwiczenia fizyczne,
- terapię manualną,
- zabiegi fizykoterapeutyczne (ultradźwięki, prądy TENS i krioterapia).
Ból w klatce piersiowej podczas kaszlu – co może go powodować?
Ból pleców przy kaszlu może sygnalizować neuralgię międzyżebrową. Schorzenie pojawia się w wyniku podrażnienia, zapalenia lub uszkodzenia nerwów biegnących od kręgosłupa wzdłuż żeber do klatki piersiowej. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy urazy mechaniczne, infekcje wirusowe, dyskopatię odcinka piersiowego, zapalenie opłucnej, cukrzycę i nowotwory. Leczenie polega na stosowaniu środków przeciwbólowych, preparatów przeciwwirusowych, medykamentów neuropatycznych, plastrów lub maści o działaniu miejscowym.
Zalecane jest również wprowadzenie fizjoterapii – terapia manualna, masaże, ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i klatki piersiowej. W zaawansowanym stadium schorzenia stosuje się blokady nerwów, polegające na iniekcji leków znieczulających. Procedurę wykonuje się wzdłuż nerwów międzyżebrowych.
Najczęstsze przyczyny bólu pleców w czasie kaszlu
Ból w klatce piersiowej podczas kaszlu niekiedy zwiastuje zapalenie płuc lub oskrzeli, zwłaszcza jeśli promieniuje do pleców. Może mu towarzyszyć gorączka, mokry kaszel i duszności. Leczenie opiera się na odpoczynku, stosowaniu leków przeciwzapalnych i antybiotykoterapii.
Skolioza i hiperlordoza przyczyniają do asymetrycznego rozkładu napięcia mięśniowego, co zwykle prowadzi do kaszlu i bólu pleców. Kluczową rolę odgrywa fizjoterapia, mająca przede wszystkim na celu poprawę postawy ciała. Ponadto łagodzi ból, przywraca funkcję układu oddechowego i zapobiega poważnym powikłaniom.
W niektórych przypadkach ból pleców podczas kaszlu ma związek z zespołem stawu krzyżowo-biodrowego. Schorzenie może być spowodowane przeciążeniem, urazem, asymetrią w obrębie miednicy, czy wadą postawy. Do czynników ryzyka zaliczamy także ciążę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i chorobę zwyrodnieniową stawów. Aby ustalić przyczynę bólu w klatce piersiowej podczas kaszlu, lekarz może zlecić wykonanie RTG i posiewu z górnych dróg oddechowych.
Ból pleców a zapalenie płuc
Takie dolegliwości są zazwyczaj spowodowane chorobą płuc. Do typowych objawów zaliczamy kłujący ból pleców, który może promieniować między łopatki lub występować po jednej stronie ciała. Najczęściej nasila się podczas kaszlu. Ponadto towarzyszą mu dreszcze, gorączka, nadmierna potliwość i mokry kaszel. W niektórych przypadkach pojawiają się też duszności i problemy z oddychaniem.
Ból pleców przy kaszlu – o czym świadczy?
Kichanie i kaszel prowadzą do nagłego wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej oraz napięcia mięśni pleców. To z kolei skutkuje ich przeciążeniem. Dolegliwości bólowe pojawiają się wówczas w dolnej części pleców. Co ważne, nasilają się podczas ruchu. Kolejnej przyczyny bólu pleców przy kaszlu można upatrywać w dyskopatii, czyli przepuklinie krążka międzykręgowego. Często wystarczy leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), medykamentów rozluźniających mięśnie, czy sterydów.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków