Zapalenie stawu barkowego
Zapalenie stawu barkowego zwykle spowodowane jest przeciążeniem lub chorobą przewlekłą. Może obejmować kości, więzadła, ścięgna, mięśnie i kaletki maziowe. Infekcja występuje w postaci podostrej, ostrej lub przewlekłej. Rehabilitacja stanowi podstawę leczenia, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak powinna wyglądać.
Stan zapalny barku – przyczyny
Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi nie tylko w wyniku urazu, lecz także infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W grupie ryzyka znajdują się też osoby zmagające się z takimi przypadłościami jak:
- niedobory odporności,
- zapalenie jelit,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS).
Staw barkowy jest jednym z najbardziej ruchomych i skomplikowanych kompleksów stawowych w naszym ciele, nic więc dziwnego, że często ulega urazom. Ważna jest szybka reakcja, aby nie doprowadzić do wystąpienia powikłań.
Zapalenie barku – objawy
Charakterystycznym objawem zapalenia stawu barkowego jest silny ból, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk, ciepłota skóry i tkliwość. Chorzy skarżą się na ograniczenie ruchomości w stawie i uczucie sztywności. W niektórych przypadkach pojawia się gorączka, brak apetytu i ból mięśni. Początkowo ból występuje tylko przy poruszaniu, z czasem dokuczają także podczas odpoczynku. Często promieniuje do łopatki, szyi lub ramienia.
Zapalenie stawu barkowego – do jakiego lekarza?
W przypadku podejrzenia zapalenia mięśnia barkowego umówmy się do reumatologa lub ortopedy. Specjalista przeprowadzi wnikliwy wywiad i wykona badanie palpacyjne, w razie potrzeby kieruje na RTG, USG i badania krwi. Ponadto ortopeda może zdecydować o wykonaniu testów prowokacyjnych, takich jak test Hawkinsa-Kennedy’ego, czy Neera. Dzięki temu oceni stopień uszkodzenia stożka rotatorów. Tego typu narzędzia diagnostyczne pozwalają ustalić obecność konfliktu podbarkowego, który skutkuje bólem i ograniczeniem ruchomości stawów. To również podstawowa przyczyna stanu zapalnego struktur miękkotkankowych w stawie ramiennym
Zapalenie stawu barkowego – na czym polega leczenie?
Farmakoterapia polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub sterydów. Medykamenty przyjmują postać tabletek, maści, żelu lub zastrzyków. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyk. Zaleca się również noszenie ortezy stawu barkowego, która łagodzi ból i zmniejsza obrzęk. Stabilizator przyspiesza też regenerację uszkodzonych struktur.
Rehabilitacja odgrywa ważną rolę w powrocie do sprawności, dlatego powinna odbyć się pod kontrolą specjalisty. W pierwszej kolejności należy wprowadzić ćwiczenia rozciągające, które zapobiegają przykurczom. Wiele z nich możemy wykonywać z taśmą elastyczną. Warto również zwrócić uwagę na ćwiczenia, polegające na przywodzeniu, odwodzeniu, zginaniu, prostowaniu i rotacji kończyny. Specjaliści polecają też hydroterapię, ze względu na właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i odprężające. Aby przyniosła lepsze efekty, połączmy ją z krioterapią, kąpielami solankowymi lub prądami TENS.
Leczenie zapalenia mięśnia barkowego zajmuje sporo czasu, zwłaszcza jeśli schorzenie ma charakter przewlekły. Terapia może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.
Jak zapobiec zapaleniu stawu barkowego?
Przede wszystkim powinniśmy regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie barku (z lekkim obciążeniem lub gumami oporowymi). Ponadto zadbajmy o ergonomię w pracy – unikajmy długotrwałego unoszenia ramion, np. podczas wieszania prania lub zasłon. Dostosujmy wysokość biurka i krzesła tak, aby nie przeciążać barków. Zadbajmy też o prawidłową postawę ciała podczas podnoszenia ciężarów i pracy przy komputerze.
Poziom aktywności fizycznej dobierzmy do swoich aktualnych możliwości i stopniowo zwiększajmy intensywność. Pamiętajmy o rozgrzewce przed każdym treningiem, w ten sposób przygotujemy mięśnie i stawy do wysiłku. W sportach kontaktowych chrońmy barki przed urazami. Postarajmy się utrzymać prawidłową masę ciała, ponieważ nadprogramowe kilogramy sprzyjają stanom zapalnym. W przypadku wystąpienia bólu barku nie powinniśmy go ignorować. Odpoczynek i konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem pozwala uniknąć dalszych problemów.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków