Stłuczenie żeber – objawy i domowe sposoby na stłuczone żebra
Stłuczenie żeber to jeden z najczęstszych urazów, wiele osób zastanawia się, jak odróżnić je od złamania. Dolegliwości są podobne, ale w pierwszym przypadku cechują się mniejszym nasileniem. Ból najczęściej pojawia się podczas poruszania, głębokiego oddychania, czy dotyku. Niekiedy pojawia się też krwiak. Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy RTG. Sprawdź, jak złagodzić objawy!
Stłuczone żebra – objawy
Stłuczenie żeber jest zazwyczaj następstwem wypadku komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Uraz wiąże się z dokuczliwym bólem, któremu mogą towarzyszyć kłopoty z poruszaniem i duszności. Dolegliwości nasilają się podczas oddychania, dźwigania ciężarów, dotyku i skrętach tułowia. Zasinienie wskazuje na uszkodzenie narządów wewnętrznych. W przeciwieństwie do złamania nie dochodzi tutaj do przerwania ciągłości kości. Obserwuje się jedynie mechaniczne uszkodzenie tkanek otaczających żebra.
Domowe sposoby na stłuczone żebra – jak szybko pozbyć się bólu?
Przede wszystkim wskazany jest odpoczynek, najlepiej w pozycji siedzącej lub półleżącej. W ten sposób zmniejszamy nacisk na żebra, co złagodzi dolegliwości. Z tego samego powodu powinniśmy podeprzeć się poduszkami. Oprócz tego unikajmy ruchów, które nasilają ból. Ulgę przynoszą również zimne okłady, ponieważ obkurczają naczynia krwionośne i tkanki. Dzięki temu zmniejszają obrzęk i dolegliwości bólowe. Po pewnym czasie można stosować ciepłe kompresy, które sprzyjają regeneracji tkanek. Jeśli ból obitych żeber uniemożliwia zasypianie, leżmy na boku, po stronie urazu. Unikajmy natomiast spania na brzuchu, w przeciwnym razie zwiększamy nacisk na klatkę piersiową.
Warto również stosować maść lub krem na stłuczenia. Tego typu specyfiki zawierają etofenamat lub diklofenak dietyloamoniowy. Wspomniane substancje wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli preparaty bez recepty nie przyniosą spodziewanego efektu, lekarz najprawdopodobniej przepisze żel z ketoprofenem. Ważną rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe, które zwiększają pojemność płuc i siłę mięśniową.
Specjaliści polecają kinesiotaping na stłuczone żebra bez siniaka. Polega na naklejaniu specjalnych plastrów, które łagodzą ból i redukują obrzęki, nie ograniczając przy tym ruchów.
Proste ćwiczenia oddechowe na stłuczone żebra
Stłuczeniu żeber towarzyszy silny ból, dlatego pacjenci często świadomie spłycają oddech. Większość czasu spędzają też w łóżku, co prowadzi do spadku wydolności płuc. Dodatkowo zwiększa się ryzyko powikłań, takich jak krwotoki wewnętrzne, zapalenie płuc, uszkodzenie narządów wewnętrznych. Aby temu zapobiec, regularnie wykonujmy ćwiczenia oddechowe. Przedstawiamy sprawdzony zestaw na zwiększenie pojemności płuc i przywrócenie prawidłowej funkcji przepony.
Wśród nich znajduje się ćwiczenie, które wykonujemy na sofie lub krześle. Odklejamy plecy od oparcia, a następnie robimy wdech nosem (przez 2-3 sekundy) i wydech ustami (5-6 sekund). Nie zmieniając pozycji, układamy ręce po bokach – na wysokości żeber. Spróbujmy oddychać tak, aby dłonie rozchylały się jak parasol. Powtarzamy 4-5 razy.
Wielu specjalistów odradza bandażowanie stłuczonych żeber, ponieważ prowadzi to do nasilenia urazu. Istnieje nawet ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. To, jak długo odczuwamy dolegliwości bólowe, zależy od sposobu postępowania. Im szybciej zaczniemy stosować zimne okłady i środki przeciwbólowe, tym szybciej poczujemy się lepiej.
Stłuczenie żeber – zapobieganie
W większości przypadków żebra goją się one samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak objawy się nasilają, zgłośmy się do specjalisty. Lekarz określi, czy doszło do złamania, czy stłuczenia żeber. W tym celu przeprowadzi wywiad, po czym wykona badania fizykalne i obrazowe.
Warto również poznać skuteczne metody zapobiegania urazom. Aby uniknąć stłuczenia żeber, używajmy ochraniaczy podczas uprawiania aktywności fizycznej. Przede wszystkim powinni o tym pamiętać zwolennicy sportów ekstremalnych i kontaktowych. Zawsze zapinajmy pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Stwórzmy bezpieczne warunki w domu, zwłaszcza gdy mieszkają w nim małe dzieci lub osoby starsze.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków