fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Żółte paznokcie – jakie są przyczyny i domowe sposoby ich wybielania?

sie 28, 2024 | Gastrologia

Żółte paznokcie pojawiają się u wielu palaczy, co związane jest ze składem wyrobów tytoniowych. Najczęściej towarzyszy zahamowanie wzrostu paznokci i zmiana ich kształtu. Mogą również wystąpić pod wpływem długotrwałego kontaktu z detergentami lub niewłaściwej pielęgnacji. W niektórych przypadkach przebarwienia wskazują na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Postawienie trafnej diagnozy pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia. Sprawdź, o czym świadczą żółte paznokcie!

Żółte przebarwienia na paznokciach – co mogą oznaczać?

Paznokcie żółte pastelowe nierzadko świadczą o niezastosowaniu bazy hybrydowej pod lakier, szczególnie czerwony. W konsekwencji barwniki przechodzą do płytki paznokciowej. Tego typu przebarwienia często pojawiają się u osób przyjmujących beta-karoten lub tetracyklinę. W wielu przypadkach stanowią skutek uboczny stosowania jodyny, rywanolu, penicyliny, czy hydroksychloroniny.

To również jeden z objawów łuszczycy, grzybicy, żółtaczki typu A lub B. Może także wskazywać na zespół żółtych paznokci, w którym obserwuje się zastój chłonki. U chorych rozpoznaje się ponadto spowolniony wzrost płytki paznokciowej, na której występują charakterystyczne bruzdy. Początkowo łuszczyca prowadzi do nadmiernego nagromadzenia zrogowaciałych mas pod płytką i odwarstwienie jej od łożyska. Z biegiem czasu obserwuje się żółte przebarwienia. Nie bagatelizujmy wspomnianych dolegliwości, ponieważ nieleczony zespół żółtych paznokci prowadzi nawet do problemów z oddychaniem.

Twarde i żółte paznokcie u nóg – jaka jest przyczyna?

Żółty paznokieć u nogi zwykle powstaje na skutek urazu mechanicznego, ale może też sygnalizować błędy popełniane podczas wykonywania pedicure. Zanim przystąpimy do zabiegu, sprawdźmy termin ważności kosmetyków i zapoznajmy się z prawidłową techniką. Aby uniknąć nieestetycznych przebarwień, nie narażajmy paznokci na wilgoć i detergenty. Przede wszystkim nośmy buty i skarpety wykonane z naturalnych materiałów, w ten sposób minimalizujemy ryzyko rozwoju kandydozy. Warto zauważyć, że na infekcję grzybiczą narażeni są przede wszystkim palacze, cukrzycy, pacjenci onkologiczni, seniorzy i osoby nieprzestrzegające zasad higieny. 

Żółte przebarwienia na paznokciach mogą wynikać z regularnego narażania ich na kontakt ze środkami ochrony roślin, zmywaczy z acetonem, detergentów z alkoholem lub substancji stosowanych do produkcji żywicy epoksydowej. W takiej sytuacji płytka paznokciowa staje się krucha i szorstka, często też zmienia kształt.

Żółte paznokcie – co je powoduje?

W niektórych przypadkach żółte paznokcie u nóg świadczą o poważnych problemach zdrowotnych, takich jak kamica żółciowa, marskość wątroby, czy wirusowe zapalenie wątroby. Leczenie powinno mieć charakter przyczynowy. Nie stosujmy natomiast preparatów odbarwiających płytkę paznokciową, w przeciwnym razie możemy ją osłabić. Tego typu przebarwienia pojawiają się niekiedy u osób ze schorzeniami endokrynologicznymi. Niedoczynność tarczycy często objawia się zażółceniem, matowieniem i łamliwością paznokci. To także jeden z symptomów zakażenia pałeczką ropy błękitnej, do którego dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, noszenia ciasnych butów i powtarzających się urazów.

Domowe sposoby na żółte paznokcie u nóg

Wśród naturalnych sposobów na żółte przebarwienia na paznokciach wymienia się sok z cytryny. Wykazuje on właściwości wybielające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wystarczy zanurzyć w nim paznokcie na 15 minut i w tym czasie pocierać je miękką szczoteczką. Po zabiegu dokładnie je myjemy w ciepłej wodzie i nakładamy krem nawilżający. 

Wiele osób poleca też sodę oczyszczoną, która nie tylko wybiela, lecz także złuszcza skórę. Odrobinę produktu mieszamy z sokiem cytryny i 1 łyżką oliwy tak, aby powstała pasta. Wcieramy miksturę w paznokcie, czekamy 10 minut i spłukujemy wodą. W przypadku infekcji grzybiczej warto sięgnąć po ocet jabłkowy lub biały. Wlewamy go wraz z wodą do miski, zachowując przy tym proporcje 1:1. Mieszamy, a następnie zanurzamy na 15-20 minut żółte paznokcie u nóg w roztworze. W tym czasie je masujemy. Na koniec osuszamy paznokcie, ale nie spłukujemy. Aby uzyskać pożądany efekt, zabieg wykonujemy 2 razy w tygodniu. Jeśli domowe metody nie przyniosły pożądanego efektu, umówmy się do dermatologa lub podologa.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także