Sztywność mięśni – objawy, przyczyny i leczenie
Dysfunkcje mięśni mogą powodować uporczywy ból. a ponadto powstawanie zasinień i obrzęków. Wiele chorób ma takie same objawy, dlatego jedynie lekarz jest w stanie określić bezpośrednią przyczynę tych komplikacji. Co zrobić, kiedy mięśnie stają się sztywne? Jakie schorzenia objawiają się właśnie w ten sposób?
Sztywność mięśni – objaw koła zębatego albo rury ołowianej
Sztywność mięśni może dotyczyć niemal wszystkich grup mięśniowych i bardzo często towarzyszą jej: drżenie, ból i ograniczenia naturalnej biomechaniki. Symptomy te odczuwane są nie tylko w trakcie ruchu, ale również spoczynku. Podczas wykonywania biernych ruchów cały czas działa charakterystyczny opór, określany jako symptom rury ołowianej. Jeśli pojawia się on skokami, wówczas mamy do czynienia z tzw. objawem koła zębatego.
Sztywność mięśniowa – przyczyny
Sztywność mięśni nie zawsze wskazuje na chorobę przewlekłą. Pojawia się ona np. zaraz po przebudzeniu, gdyż ciało podczas snu znajduje się w spoczynku. Mięśnie tracą przez to swoją elastyczność i mogą zesztywnieć. Taki stan nie trwa jednak długo i nie trzeba stosować żadnych leków. Jeśli jednak zdarza się to codziennie i utrzymuje przez kilka godzin, należy skonsultować to ze swoim lekarzem.
Przykurcz Volkmanna
Najczęściej tworzy się w obrębie ramienia i przedramienia, jednak zdarzają się też przypadki przykurczu nogi, np, kości piszczelowej. Dochodzi do niego na skutek niedokrwienia, co prowadzi do zwyrodnienia bądź obumierania mięśni. Przykurcz Volkmanna objawia się nie tylko sztywnością mięśni, ale również zasinieniem, a pacjent może odczuwać uporczywy ból. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte we wczesnym etapie niedokrwienia, wówczas przywrócenie ręki do pełnej sprawności jest niezwykle trudne, a nawet nierealne.
Do przykurczu Volkmanna dochodzi najczęściej u pacjentów, którzy złamali ramię i doszło do przemieszczenia odłamów kości. Może ono również wystąpić jako skutek uboczny zwichnięcia albo zbyt dużego ucisku na tętnice przez ciasno założony gips.
Sztywność mięśniowa spowodowana przez przykurcz Volkmanna – jak leczyć?
Zaleca się korzystanie ż zabiegów regenerujących, które wykorzystują przepływ prądu stałego i impulsów. To właśnie one łagodzą ból, pobudzają krążenie krwi, a jednocześnie rozluźniają sztywność mięśniową.
W zaciszu własnego domu można wykonać proste zabiegi z zakresu termoterapii. Podobnie jak elektroterapia, ciepło pobudza krążenie i koi ból. W profesjonalnej fizykoterapii stosuje się np. hydroterapię, balneoterapię, czy też ultradźwięki.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Sztywność mięśni może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów – choroby zapalnej o podłożu autoimmunologicznym. RZS jest schorzeniem przewlekłym i wraz z rozwojem powoduje intensywniejsze objawy. Reumatoidalne zapalenie stawów nie przebiega jednostajnie – ma okresy zaostrzeń i remisji.
Choroba reumatoidalna dotyczy przede wszystkim stawów ręki. Pacjent odczuwa sztywność mięśni właściwych, zaburzenia czucia palców, pojawia się gorączka, wyraźny brak apetytu, utrata wagi itp. O RZS świadczą też niewielkie guzy oraz obrzęk stawów. Leczenie obejmuje m.in. farmakoterapię, rehabilitację oraz stosowanie zdrowej diety.
Sztywność mięśni nóg a stwardnienie rozsiane
Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym muszą zmagać się ze sztywnością mięśni nóg w okolicy łydek, ud oraz pośladków. Odczuwają silny ból i problem ze spokojnym chodzeniem. Sztywność mięśni nóg utrudnia ponadto zachowanie odpowiedniej równowagi.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, jednak indywidualnie dopasowana terapia pozwala na złagodzenie objawów i zatrzymanie postępu schorzenia. W przypadku uporczywego sztywnienia mięśni choremu zalecana jest fizykoterapia lub rehabilitacja.
Sztywność mięśni zazwyczaj towarzyszy chorobom przewlekłym lub poważnym urazom. Świetnym rozwiązaniem jest wybór fizjoterapii oraz zabiegów regenerujących. Umożliwiają one nie tylko rozluźnienie wszelkich napięć, ale również zredukowanie niechcianego bólu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków