fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ciemny mocz – co oznacza brunatny i brązowy kolor moczu?

sie 12, 2024 | Gastrologia

Mocz pozwala na oczyszczenie organizmu, usuwając produkty, które mogłyby zaburzyć pracę całego ustroju. Powstaje w nerkach poprzez filtrację i resorpcję. W trakcie badania laboratoryjnego mocz poddawany jest różnym analizom – chemicznym oraz fizycznym. Ocenie podlega m.in. jego kolor. U zdrowego człowieka ma on żółtą barwę. Czasami zdarza się jednak, że mocz ma ciemniejszy kolor. Jakie są przyczyny tego stanu?

Mocz – ogólne właściwości

Mocz składa się przede wszystkim z wody, a ponadto zawiera w sobie pozostałości procesów metabolicznych, sole mineralne i odrobinę barwników żółciowych, które determinują zapach oraz kolor uryny. Zdrowy człowiek wydala od 600 do 2500 ml płynu nerkowego, przy czym nie są to wartości ściśle określone. Wpływ na ilość wydalanego moczu ma m.in. picie wody, dieta i temperatura. Uryna ma wiele właściwości, a w trakcie testów laboratoryjnych można określić jej gęstość, kolor, zapach, objętość, odczyn, ciśnienie, masę itp. Zdrowy mocz ma klarowny, słomkowo-żółty kolor, a jego zapach nie jest zbyt intensywny. Warto dodać, że barwa płynu zależy w dużej mierze od tego, ile wody pije dana osoba w ciągu doby. Im więcej wody, tym jaśniejszy odcień moczu.

Ciemniejszy mocz – co oznacza?

Brunatny mocz to częsty skutek uboczny tzw. kamicy nerkowej. Zmianie ulega również zapach i gęstość płynu. Wśród innych objawów wskazuje się: wymioty, zmęczenie i brak apetytu.

Kamica nerkowa polega na wytrącaniu związków chemicznych zawartych w moczu. W konsekwencji tworzą się złogi, które potocznie określa się “kamieniami”. Do kamicy nerkowej bardzo często dochodzi u osób, mających złe pH. Jeśli jest ono zbyt kwaśne lub zanadto obojętne, powstają właśnie złogi chemiczne.

Brunatny kolor moczu może być sygnałem ostrzegawczym, że z organizmu wydalana jest krew. Pojawiają się też ból i uciążliwe pieczenie. Oddawanie moczu sprawia ogromny dyskomfort, chory cierpi na kolki lędźwi, nudności, wymioty, osłabienie itp. Rozpoznanie kamicy nerkowej odbywa się poprzez RTG, TK, urografię i USG. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, które mają za zadanie złagodzić kolki. Niestety, u niektórych pacjentów ból jest tak uciążliwy, że konieczne jest wdrożenie opioidów.

Ciemny mocz i stan zapalny nerek

Krwiomocz stanowi także jeden z objawów stanu zapalnego, który może rozwijać się w pary nerek bądź jednej z nich. Dochodzi do niego w wyniku infekcji, osłabienia układu immunologicznego, zatrucia albo zaburzeń metabolicznych. Ciemny mocz to nie jedyny objaw zapalenia nerek. Chory skarży się też na ból, częstomocz, podwyższoną temperaturę, nudności. Pojawia się też charakterystyczne parcie na pęcherz. Zapalenie nerek może ustąpić poprzez wprowadzenie antybiotykoterapii. Chory musi też przyjmować leki przeciwbólowe. Niekiedy niezbędna jest dłuższa hospitalizacja i podawanie antybiotyków drogą dożylną. Nieleczony stan zapalny może skutkować poważnym uszkodzeniem nerek, a nawet ich całkowitej niewydolności.

Brązowy mocz – czym jest torbiel nerkowy?

To częsty symptom torbiela nerkowego, który nie ma zazwyczaj intensywnego przebiegu. Cysta zaliczana jest do patologicznych zmian niezłośliwych, a jej usunięcie następuje poprzez operację chirurgiczną. Co ciekawe, u wielu pacjentów nawet interwencja lekarza nie jest potrzebna. Torbiel znika samoistnie, jednak należy regularnie kontrolować pracę nerek.

Ciemny kolor moczu a odwodnienie

Brązowy mocz u wielu osób spowodowany jest odwodnieniem, kiedy organizm nie ma dostatecznej ilości płynów, by móc prawidłowo funkcjonować. W efekcie dochodzi do zaburzenia pracy wielu narządów. Stan odwodnienia jest szczególnie niebezpieczny dla maluszków. Jeśli zatem u niemowlaka regularnie pojawia się brązowy mocz, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą lub lekarzem, który prowadził ciążę.

 

Ciemny kolor moczu może być objawem wielu chorób, dlatego warto skorzystać z pomocy urologa lub ginekologa. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty. W wielu przypadkach szybkie wykrycie choroby może przynieść świetne skutki leczenia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także