Kifoza szyjna (patologiczna) – objawy, ćwiczenia i leczenie
Kifoza jest naturalną cechą anatomiczną każdego człowieka i polega ona na wygięciu kręgosłupa w stronę grzbietu. Umożliwia ona utrzymanie prawidłowej postawy ciała, amortyzuje obciążenia oraz wspomaga pracę układu oddechowego. Czasami zdarza się jednak, że mamy do czynienia z patologiczną kifozą. Na czym ona polega?
Kifoza – czym jest?
Ludzki kręgosłup nie jest prostą linią. Ma on wygięty kształt, który zapewnia odpowiednią postawę i podporę dla innych organów, stawów itp. Charakterystyczne wygięcia kręgosłupa w przód i tył to kifoza i lordoza. Jeśli znajdują się one w odpowiednich miejscach i nie przekraczają dopuszczalnych stopni odchylenia, wówczas ludzkie ciało może prawidłowo funkcjonować. Fizjologiczna kifoza to wygięcie kręgosłupa ku grzbietowi w odcinku piersiowym bądź krzyżowym i wynosi ono od 20 do 40 stopni. Lordoza stanowi natomiast łukowate wcięcie w stronę brzucha. Znajduje się ono w części szyjnej i lędźwiowej. W przypadku grzbietowego wygięcia w odcinku szyjnym (lędźwiowym) tworzy się tzw. kifoza patologiczna. Najczęściej jest to hyperkifoza albo hypokifoza piersiowa.
Przyczyny kifozy szyjnej
Do patologicznej kifozy dochodzi zazwyczaj na skutek niewłaściwej postawy ciała, która prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia mięśni kręgosłupa. Problem ten w dotyka często dzieci w wieku szkolnym, gdyż większość dnia funkcjonują w pozycji siedzącej, co prowadzi do osłabienia karku i więzadeł. Na wystąpienie kifozy szyjnej narażone są też osoby, wykonujące pracę biurową. Utrzymywanie przez większość dnia pozycji siedzącej skutkuje wysunięciem głowy w przód i pogorszeniem struktury kręgosłupa. Może się to również przyczynić do rozwoju dyskopatii, a nawet degeneracji korzeni nerwowych.
Objawy kifozy odcinka szyjnego to:
- silne bóle głowy, barków, szyi, karku,
- drętwienie rąk,
- zaburzenia równowagi,
- zmniejszony zakres ruchu szyi,
- osłabienie czucia,
- rzadziej: oczopląs, szum w uszach, bezsenność.
Ćwiczenia na kifozę szyjną
Istnieje kilka, prostych ćwiczeń na kifozę szyjną. Jeśli zmagasz się z tym problemem, możesz je regularnie wykonywać, by ograniczyć uciążliwe bóle. Pamiętaj jednak, że są to podstawowe ćwiczenia, które z pewnością nie rozwiążą problemu. Najważniejsza jest regularna praca z fizjoterapeutą.
Przykładowe ćwiczenie na kifozę szyjną:
Usiądź prosto, oprzyj łokcie o stół, a dłońmi obejmij głowę, ustawiając kciuk za uchem, na potylicy, Weź głęboki oddech, a następnie wypuść powietrze, pozwalając zarazem na opadnięcie tułowia. Twoja głowa powinna jednak cały czas znajdować się w tej samej pozycji. Efektem tego ćwiczenia jest wyciąganie się szyi. Możesz je wykonać kilka razy.
By wykonać kolejne ćwiczenie, musisz oprzeć się całym ciałem o ścianę. Wykonując wdech i wydech, przechylaj brodę w stronę klatki piersiowej, wyciągając ją ku górze. W trakcie wykonywania tych ruchów nie odrywaj kręgosłupa od ściany. Głowę unoś w stronę sufitu, jakbyś chciał nieco urosnąć.
Jak spać przy kifozie szyjnej?
W trakcie spania niezbędne jest zachowanie lordozy i kifozy, czyli wygięcia kręgosłupa w stronę brzucha i grzbietu. Zaleca się ułożenie ciała na plecach lub boku. Wiele osób decyduje się na zakup odpowiedniego materaca, który ułatwia zachowanie naturalnego ułożenia kręgosłupa. Jest to bardzo dobry pomysł, jednak warto skorzystać z porady lekarza. Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się dobre, będzie w stanie nam pomóc. Przy kifozie szyjnej znaczenie ma również długość snu. To właśnie dzięki niemu wszystkie naprężone mięśnie, kręgi i stawy są w stanie prawidłowo zregenerować się. Wykonując pracę siedzącą, warto robić regularne przerwy i wykonywać wcześniej opisane ćwiczenia na kifozę szyjną. Nie można też zapominać o rehabilitacji.
Kręgosłup to trzon naszego ciała, dlatego warto pamiętać, by zwracać szczególną uwagę na to jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Utrzymanie prawidłowej postawy jest niezwykle istotne i może ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian patologicznych, m.in. kifozy szyjnej. W przypadku wszelkich niepokojących objawów należy niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków