fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Skolioza lewostronna i skolioza prawostronna – objawy, leczenie i rehabilitacja

sie 30, 2024 | Gastrologia

W najprostszym ujęciu skolioza to boczna deformacja kręgosłupa, jednak specjaliści zalecają stosowanie terminu „trójpłaszczyznowe skrzywienie”. Wiele osób mylnie utożsamia to zniekształcenie jako skutek złej postawy, braku prawidłowych nawyków żywieniowych, czy też noszenia ciężkiego plecaka. Boczne skrzywienie kręgosłupa jest jedynie jedną z płaszczyzn tej deformacji, kolejne dwie to: strzałkowa (lordo- lub kifoskolioza) oraz poprzeczna (rotacja i torsja kręgów). Jak wygląda skolioza lewostronna i prawostronna?

Lewostronna skolioza piersiowa

Warto zaznaczyć, że nie każde skrzywienie kręgosłupa musi oznaczać skoliozę, którą rozpoznaje się powyżej 10 st. odchylenia od prawidłowej osi. Do zniekształcenia może dojść w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub w bardziej zaawansowanych przypadkach – po obu stronach pleców. Ze względu na kierunek odchylenia rozróżnia się piersiową skoliozę lewostronną i prawostronną. Pierwsza z nich to przemieszczenie kręgów w przód wraz ze spłaszczeniem kifozy bądź usztywnieniem kręgosłupa, a w kolejnej fazie – ich bocznego przemieszczenia.

Lewostronna skolioza lędźwiowa

Dochodzi wówczas do bocznego skrzywienia kręgosłupa, a charakterystyczną cechą jest skrócenie nogi wraz z przykurczem przywiedzeniowym lub odwiedzeniowym biodra. Objawy lewostronnej skoliozy można całkowicie zlikwidować, stosując odpowiednie ćwiczenia. Niekiedy przeprowadzana jest też operacja wydłużenia kończyny. Inne symptomy lewostronnej skoliozy to: nierówna wysokość bioder, asymetria talii, esowata linia kręgosłupa, nierówna pozycja stojąca. 

Prawostronna skolioza piersiowa

Objawy prawostronnej skoliozy zależą od miejsca wystąpienia zniekształcenia. W przypadku deformacji w odcinku piersiowym dostrzec można m.in. asymetrię łopatek, obniżenie pozycji barku i charakterystyczny, esowaty wygląd kręgosłupa. Skolioza prawostronna skutkuje również garbami – żebrowym i piersiowym. Pierwszy z nich prowadzi do cofnięcia się jednej z piersi i jej zmniejszenia pod kątem optycznym. Drugi sprawia natomiast, że skrzywienie staje się bardziej wyeksponowane przy wykonywaniu skłonu.

Prawostronna skolioza lędźwiowa

W zaawansowanych stadiach prowadzi ona do paraliżu nóg oraz dysfunkcji narządów wewnętrznych. Prawostronna skolioza lędźwiowa nie zawsze jednak jest aż tak inwazyjna. Najczęstsze objawy to: przechylony chód, skrzywienie miednicy, krótsza kończyna dolna, esowaty kręgosłup.

Ćwiczenia na skoliozę

Należy zaznaczyć, że skolioza nie zawsze jest zaawansowaną deformacją. Niektóre zniekształcenia można bez problemu wyrównać dzięki ćwiczeniom korekcyjnym prowadzonym przez nauczyciela wychowania fizycznego w szkole.

Kiedy jednak skrzywienie przekracza 10 st., niezbędne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych technik leczniczych. Może to być np. odpowiednio dopasowany gorset ortopedyczny. Skoliozę wczesnodziecięcą postępującą do 60 st. można natomiast wyleczyć tzw. metodą Min Mehty. W leczeniu zachowawczym dużą rolę odgrywa również rehabilitacja. Przykładowe ćwiczenia na skoliozę to: asymetryczne oddychanie w klęku podpartym i ugiętym, siedzenie z kolanami pod brodą, zwijanie się na lasce gimnastycznej w kłębek.

Nieleczona skolioza lewostronna bądź prawostronna – skutki

Skolioza wymaga odpowiedniego leczenia, gdyż może prowadzić do dysfunkcji ruchu, zmniejszenia wydolności organizmu, zaburzeń neurologicznych oraz problemów z układem oddechowym. Duże skrzywienia prowadzą czasami do przesunięcia serca i naczyń krwionośnych. Charakterystyczny garb na plecach powoduje u wielu pacjentów silny dyskomfort psychiczny, który może doprowadzić do prób samobójczych.

 

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny prawostronnej i lewostronnej skoliozy. Nie należy jednak ignorować symptomów, wskazujących na zniekształcenie kręgosłupa. Warto udać się do specjalisty, gdyż wczesna diagnostyka ma ogromny wpływ na efektywność leczenia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także