Swędząca wysypka na rękach – przyczyny i sposoby na krostki
Uporczywe swędzenie może być spowodowane wieloma czynnikami i nie zawsze jest to poważne schorzenie. Czasami wystarczą proste sposoby na przywrócenie optymalnego stanu skóry. Ważne jest jednak to, by zdawać sobie sprawę, jakie są najczęstsze przyczyny swędzącej wysypki na dłoniach.
Krostki na dłoniach u dziecka
Dziecięca skóra wykazuje dużą podatność na różnorodne podrażnienia, które powodują dyskomfort, np. pieczenie. Zdarza się, że maluch czuje się wówczas zmęczony, apatyczny i nie ma apetytu. Krostki na dłoniach dziecka mogą stanowić objaw kilku chorób, m.in. bostonki.
Jest to wirusowa infekcja, która poza rękami, atakuje również stopy i jamę ustną. Pierwsze symptomy choroby to: gorączka i złe samopoczucie. Po kilku dniach pojawia się wysypka na dłoniach, stopach i w śluzówce jamy ustnej. Są to płaskie, czerwone plamki albo guzki, które u wielu małych pacjentów tworzą pęcherze. Wysypka na dłoniach pojawia się kilka dni po zakażeniu wirusowym i znika samoistnie w ciągu tygodnia. Do wyleczenia choroby nie jest potrzebna zaawansowana terapia. Czasami lekarz może zalecić podawanie maluchowi leków przeciwbólowych.
Krosty na rękach
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Można jednak kontrolować jej przebieg i łagodzić dokuczliwe objawy. Charakterystyczne symptomy tego schorzenia to: różnego rodzaju krosty, liszaje oraz świąd. Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku, a główne przyczyny choroby to: predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe i osłabiony układ immunologiczny organizmu. Zaczerwienienia, liszaje i krosty na rękach pojawiają się zazwyczaj na zgięciach łokci, jednak nie jest to reguła.
Drobne krostki na dłoniach
Wyprysk to zapalenie górnej warstwy skóry, która pokrywa się grudkami, a w następnej fazie – pękającymi pęcherzykami. Jeśli dojdzie do zakażenia, pojawia się ropa. Zastygnięta wydzielina tworzy strupy, których nie należy rozdrapywać. U pacjentów z nadwrażliwością skóry może dojść do wyprysku kontaktowego na skutek kontaktu z czynnikiem alergologicznym.
Poza wypryskiem kontaktowym wyróżnia się również wyprysk potnicowy, który występuje jedynie na dłoniach i stopach. Objawy pojawiają się głównie na palcach rąk oraz podeszwach. Wyprysk potnicowy to drobne krostki na dłoniach, które z upływem czasu przeistaczają się w wysiękowe pęcherzyki. Po wykryciu wszelkich zmian skórnych rąk i stóp warto udać się do dermatologa. Może on zlecić aplikowanie maści steroidowych oraz stosowanie mokrych opatrunków.
Krosty na rękach
Zapalenie mieszków włosowych to efekt złej depilacji. U większości kobiet są to łagodne krosty na rękach, dlatego nie ma powodów do paniki. Wystarczy pamiętać o pielęgnacji i stosowaniu łagodnych kosmetyków. Świetnym rozwiązaniem są preparaty hipoalergiczne. Wysypka na rękach może pojawić się zarówno po depilacji laserowej, woskowej, jak i klasycznej, z użyciem maszynki do golenia. By uniknąć ryzyka pojawienia się niepokojących zmian skórnych, można przeprowadzić peeling, usuwający martwy naskórek. Nie zaleca się jednak jego wykonywania na kilka dni przed depilacją laserową. Najlepiej zrobić go ok. 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych dobiera się indywidualnie do stanu skóry pacjenta. Może to być antybiotykoterapia lub przyjmowanie preparatów przeciwhistaminowych. Duże znaczenie ma również zmiana nawyków żywieniowych. U większości osób nie trzeba stosować żadnej terapii medycznej. Wystarczy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry do golenia. Po wykonanej depilacji warto odpowiednio nawilżyć skórę kosmetykami, wspomagającymi regenerację i chroniącymi przed podrażenieniami.
Drobne krostki na rękach mogą ustąpić po kilku dniach, jednak warto pamiętać, by ich nie rozdrapywać. Nie zaleca się również stosowania silnie działających kosmetyków, które mogłyby zwiększyć podrażnienia. Jeśli wysypka na dłoni będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do profesjonalnego dermatologa bądź lekarza rodzinnego.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków