Ból pod prawą łopatką – co oznacza i jak leczyć?
Prawa łopatka zazwyczaj ma dominujący charakter w czynnościach motorycznych, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na urazy. Dolegliwości bólowe mogą też wskazywać na choroby kardiologiczne, przewodu pokarmowego, czy układu oddechowego. W niektórych przypadkach wystarczy odpoczynek i zmiany postawy ciała. Silny ból wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Podpowiadamy, z czego wynikają tego typu dolegliwości i jak sobie z nimi radzić!
Ból pod prawą łopatką – najczęstsze przyczyny
Ból pod prawą łopatką różni się charakterem, nasileniem i częstotliwością. Niekiedy nasila się podczas kaszlu, kichania i głębokiego oddychania. Może mu również towarzyszyć uczucie drętwienia lub mrowienia. Czasami ból jest tak silny, że wybudza nas ze snu. Wiele osób zadaje sobie pytanie: dlaczego boli mnie pod prawą łopatką? Taka przypadłość nierzadko zwiastuje zmiany zwyrodnieniowe barku, cieśń podbarkową, czy zapalenie torebki stawowej stawu ramiennego.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców pod prawą łopatką jest długotrwałe pozostawanie w nieodpowiedniej pozycji. To sprawia, że w grupie ryzyka znajdują się sekretarki, informatycy, kierowcy, stomatolodzy, chirurdzy i pracownicy produkcyjni. W takiej sytuacji warto umówić się do fizjoterapeuty, który pomoże nam wypracować prawidłowe wzorce ruchowe.
Z drugiej strony sportowcy, szczególnie biegacze i kolarze, nadmiernie obciążają obręcz barkową. Może to prowadzić do mikrourazów mięśni w okolicy łopatek. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, należy pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu.
Ból pleców pod prawą łopatką – co oznacza?
Dlaczego boli mnie pod prawą łopatką? Może być to spowodowane problemami z drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym. Taka przypadłość czasami sygnalizuje choroby układu oddechowego, zwyrodnienie stawów, czy schorzenia kręgosłupa (zwykle dyskopatia lub skolioza). Do możliwych przyczyn należą:
- choroby zakaźne (najczęściej półpasiec),
- zapalenie osierdzia,
- choroby psychiczne (depresja lub stany lękowe),
- nowotwory (szczególnie przerzuty z nerek, tarczycy lub piersi).
Ból pod prawą łopatką – o czym świadczy?
Nie wolno bagatelizować bólu pleców pod prawą łopatką, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ucisk w klatce piersiowej, niepokój, osłabienie i arytmia. Takie objawy mogą świadczyć o nerwicy, ale nierzadko są związane z rozwarstwieniem aorty, zawałem serca lub zapaleniem mięśnia sercowego. Przypadłość wymaga wówczas natychmiastowej interwencji lekarskiej. Tak samo powinniśmy postępować, gdy odczuwamy ból pod lewą łopatką, któremu towarzyszą wspomniane dolegliwości.
Nerwoból pod prawą łopatką – przyczyny i leczenie
Ból pod prawą łopatką promieniujący do klatki piersiowej zazwyczaj wskazuje na neuralgię. Nierzadko uniemożliwia wzięcie głębokiego oddechu. Tego typu dolegliwości często pojawiają się w sposób napadowy. Mogą one wystąpić samoistnie lub w wyniku podrażnienia, bądź prowokacji punktów spustowych. Zazwyczaj przyjmują postać kłucia, pieczenia lub szarpnięcia. Niejednokrotnie towarzyszy im niedowład, mrowienie lub drętwienie.
Jeśli dokucza nam nerwoból pod prawą łopatką, umówmy się do lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, żeby poinformować go o charakterze, częstotliwości i umiejscowieniu dolegliwości. Opiszmy też sytuację, w której pojawiły się po raz pierwszy.
Sposób leczenia zależy od przyczyny nerwobólu. Ulgę mogą przynieść:
- plastry rozgrzewające,
- magnetoterapia,
- prądy TENS,
- środki przeciwbólowe,
- kremy miejscowe z kapsaicyną,
- masaż,
- okłady z borowiną,
- naświetlania lampą Sollux,
- akupunktura,
- leki przeciwdepresyjne.
Jak złagodzić ból pod łopatką?
Jeśli dolegliwości utrzymują się ponad tydzień, umówmy się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do ortopedy. Specjalista przeprowadza wywiad, po czym bada łopatkę, staw barkowy i kręgosłupa. Ocenia także sylwetkę pacjenta.
Początkowo leczenie polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i maści lub żeli przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach wskazane są zastrzyki w punkty spustowe, które przynoszą natychmiastową ulgę. Następnie lekarz kieruje nas do fizjoterapeuty. Do popularnych metod postępowania zaliczamy: masaż głęboki łopatki i obręczy barkowej, kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne), magnetoterapię, krioterapię, ultradźwięki, laseroterapię i ćwiczenia.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków