fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ganglion na stopie – przyczyny, objawy, leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Ganglion nie jest zmianą nowotworową, ale może znacząco obniżyć jakość życia pacjenta. Jeśli zauważyliśmy u siebie nietypowy guzek, zgłośmy się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania palpacyjnego może wystawić skierowanie do ortopedy lub chirurga ogólnego. Sprawdź, jak wygląda leczenie torbieli ganglionowej!

Ganglion – czym jest?

Ganglion, zwany również torbielą galaretowatą, jest niewielkim guzkiem wypełnionym gęstym, przezroczystym płynem. Zazwyczaj pojawia się na nadgarstku, stopie, kolanie lub łokciu. 

Jakie są przyczyny ganglionu na stopie? Torbiel galaretowata w wyniku przeciążenia stawu po intensywnych treningach lub pracy fizycznej. Może być również następstwem urazu lub zapalenia ścięgien i stawów. Przypadłość dotyczy głównie kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Chociaż gangliony nie zagrażają życiu, nie powinniśmy ich lekceważyć. W przeciwnym razie guzki mogą doprowadzić do unieruchomienia kończyny, a nawet jej utraty.

Torbiel galaretowata – objawy

Czy ganglion na stopie boli? Torbiel galaretowata często nie daje żadnych objawów, ale niekiedy wywołuje ból podczas wykonywania codziennych czynności. Jakie są objawy ganglionu na stopie? Początkowo wskazuje na niego miękka, przesuwalna kulka. Może się zmniejszyć podczas odpoczynku.

Z biegiem czasu osiąga uwypuklenie osiąga duże rozmiary i twardnieje, powodując deformację stawów. Niektórzy pacjenci skarżą się na mrowienie, drętwienie, nadwrażliwość na dotyk i ograniczony zakres ruchu stawu. Wiele osób widząc guzek, zadaje sobie pytanie: ganglion a ból stopy. Guzki najczęściej są niebolesne, niekiedy jednak powodują dolegliwości, zwłaszcza po całym dniu.

Ganglion – jak rozpoznać?

W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i wykonuje badanie fizykalne. Aby potwierdzić diagnozę, może zlecić RTG lub USG. Niekiedy kieruje również pacjenta na rezonans magnetyczny. Dzięki temu potwierdzi lub wykluczy następujące schorzenia:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • nerwiaki,
  • zapalenie stawów,
  • martwicę kości.

Jeśli lekarz podejrzewa, że zmiana ma charakter nowotworowy, zleci wykonanie biopsji. Polega ona na pobraniu fragmentu tkanki do badania histopatologicznego. 

Na czym polega leczenie ganglionu na stopie?

Jeśli pacjent nie skarży się na dokuczliwe objawy, można wprowadzić zachowawcze leczenie torbieli galaretowatej. Przede wszystkim należy odciążyć kończynę, w tej sytuacji dobrze sprawdzi się orteza, szyna lub temblak. W razie potrzeby wdraża się farmakoterapię, polegającą na zażywaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. 

Jak leczyć ganglion? Specjalista może usunąć nadmiar płynu z torbieli i podać sterydy. Wspomniana metoda nie chroni jednak przed nawrotem torbieli galaretowatej na stopie, czy nadgarstku. Jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły zamierzonego efektu, należy rozważyć przeprowadzenie operacji. Można ją wykonać metodą otwartą lub artroskopową. Pacjent zazwyczaj wraca do domu tego samego dnia. Aby zwiększyć skuteczność procedury, warto zgłosić się później do fizjoterapeuty. Do polecanych zabiegów zaliczamy: 

  • fonoferezę (wprowadzanie substancji czynnych do tkanek przy pomocy ultradźwięków),
  • magnetoterapię, 
  • jonoforezę (stymuluje jony leku przy pomocy prądu stałego),
  • laseroterapię,
  • kinesiotaping (polega na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi taśmami, co poprawia krążenie krwi i limfy).

Z biegiem czasu wprowadza się ćwiczenia, które służą wzmocnieniu mięśni i poprawiające ruchomość stawów.

 Torbiel galaretowata na stopie – profilaktyka

Przede wszystkim pamiętajmy o rozgrzewce przed i rozciąganiu po każdym treningu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko kontuzji. Z tego samego powodu powinniśmy dostosować intensywność i częstotliwość ćwiczeń do swoich możliwości, zwłaszcza gdy wracamy do sportu po dłuższej przerwie. 

Jeśli spędzamy dużo czasu przed komputerem, po każdej godzinie zróbmy przynajmniej 5-minutową przerwę. Możemy przespacerować się po pokoju lub wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. 

W przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej lub reumatologicznej zgłośmy się do specjalisty. Po postawieniu diagnozy lekarz wdroży skuteczne leczenie, co zmniejszy ryzyko powikłań.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także