Bóle krzyża – jakie są przyczyny, co pomaga i jak leczyć ból w krzyżu?
Bóle krzyża zazwyczaj dotyczą osób w wieku 30-60 lat. Często ustępują samoistnie, ale należy się liczyć z ryzykiem nawrotów dolegliwości. Aby je zminimalizować, warto zmienić styl życia. Ból w dolnym odcinku kręgosłupa rzadko wymaga pilnej pomocy lekarskiej, ale nie powinniśmy go lekceważyć. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny przypadłości i jak sobie z nią radzić!
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu krzyża?
Tego typu dolegliwości najczęściej wynikają z przeciążeń kręgosłupa, wad postawy, rwy kulszowej, dyskopatii, czy zwężenia kanału kręgowego. Mogą być również związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.
Niektórzy pacjenci skarżą się na ból brzucha i krzyża, co może wskazywać na choroby jelit, ostre zapalenie trzustki, tętniaka aorty, zapalenie nerek i pęcherza moczowego. Wśród możliwych przyczyn wymienia się również endometriozę, miesiączkę, PMS, czy problemy z jajnikami. Rak tarczycy, prostaty lub nerek czasami dają przerzuty do kości, co przyczynia się do bólu pleców.
Do czynników ryzyka zaliczamy:
- niewłaściwe podnoszenia ciężkich przedmiotów,
- długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji,
- ciążę,
- nadwagę i otyłość,
- siedzący tryb życia,
- ciężką pracę fizyczną,
- predyspozycje genetyczne,
- palenie papierosów,
- choroby współistniejące,
- czynniki psychologiczne – depresja, przewlekły stres.
Ból krzyża – rodzaje
Ze względu na charakter bóle krzyża można podzielić na:
- specyficzne – bywają następstwem urazu lub choroby, wymagają dalszej diagnostyki,
- nieswoiste – nie można im przypisać konkretnego czynnika sprawczego, zazwyczaj mijają samoistnie, ale mają tendencję do nawrotów.
Bólowi dolnego odcinka kręgosłupa niekiedy towarzyszą problemy z poruszaniem, trudności w oddawaniu moczu lub stolca, zaburzenia potencji, czy osłabienie siły mięśniowej. W takiej sytuacji przyczyny można upatrywać w ucisku na korzenie nerwowe, przepukliną krążków międzykręgowych lub kręgozmykiem, czyli przesunięciem kręgów względem siebie.
Jak postępować w przypadku bólu pleców?
Szukasz domowych sposobów na bóle krzyża? Na łagodne dolegliwości pomoże gorąca kąpiel. Można również stosować ciepłe lub zimne okłady na bolące miejsce. W pierwszym przypadku sprawdzą się doskonale kostki lodu zawinięte w ściereczkę lub bawełniany ręcznikiem, a w drugim – poduszka rozgrzewająca, bądź termofor gumowy wypełniony gorącą wodą.
Ostry ból krzyża – jak go złagodzić?
Przy ostrym bólu krzyża stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli pacjent nie może przyjmować środków doustnych, ze względu na stan zdrowia lub pojawiające się skutki uboczne, warto sięgnąć po maść lub plastry na ból pleców. Najczęściej znajdują się w nich takie substancje jak ibuprofen, diklofenak, naproksen, meloksykamem, czy ketoprofenem. Ulgę mogą również przynieść żele, kompresy i balsamy rozgrzewające.
Warto również położyć się w pozycji embrionalnej. Układamy się na boku, kolana przyciągamy do klatki piersiowej, pomiędzy uda wkładamy wysoką poduszkę lub zrolowany koc. W ten sposób rozdzielimy kolana. Jeśli dotychczasowe sposoby nie przyniosły zamierzonego efektu, skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym.
Ból krzyża – profilaktyka
Aby uniknąć bólu krzyża lub zmniejszyć ryzyko nawrotu, warto zadbać o prawidłową postawę ciała i wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Wykonuj ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, szybki marsz, jogging, nordic walking, czy jazda na rowerze, przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. W ten sposób pobudzisz krążenie i dotlenisz organizm. Pamiętaj też o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha i pleców. Dzięki temu łatwiej utrzymasz prawidłową postawę ciała. Zanim jednak przystąpisz do treningów, skonsultuj się z lekarzem.
Ponadto zadbaj o prawidłową masę ciała. Naucz się bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli musisz dużo siedzieć, podłóż poduszkę pod odcinek lędźwiowy lub zainwestuj w specjalny fotel. Stwórz też komfortowe warunki do spania, w tym celu wybierz materac ortopedyczny. Wprowadź dietę bogatą w witaminę D i wapń. Zrezygnuj z palenia papierosów, dzięki czemu spowolnisz proces degeneracji krążków międzykręgowych.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków