fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Druty Kirschnera – co to jest, jak długo trzeba nosić?

sie 31, 2024 | Gastrologia

Druty Kirschnera są nieodzownym elementem wyposażenia ortopedycznego. Metalowe, wytrzymałe pręty świetnie nadają się do stabilizacji złamań kości. Ich zastosowanie zdecydowanie poprawiło skuteczność leczenia i skróciło czas rekonwalescencji. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda zakładanie i usuwanie drutów!

Drut Kirschnera – zalety

Druty Kirschnera są dostępne w różnych długościach średnicach, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w ortopedii. Można je wykorzystać do zespolenia obojczyka, kości śródręcza, czy wewnątrzspikowego paliczków. Idealnie sprawdzą się do repozycji (przywrócenia prawidłowego ustawienia wszystkich struktur stawu) i stabilizacji niewielkich odłamów kostnych.

Metalowe pręciki zapewniają stabilność zespolenia, a przy tym oferują elastyczność w nadawaniu kierunku. Można je łatwo wprowadzić w odłamy kostne, pod warunkiem ich prawidłowego nastawienia. Kolejną zaletą są niskie koszty procedury. Druty Kirschnera w stopie doskonale nadają się do stabilizacji prostych złamań. Oprócz tego są chętnie stosowane u osób narażonych na powikłania okołooperacyjne. 

Druty Kirschnera u dzieci znajdują szerokie zastosowanie, ponieważ są one mniej inwazyjne niż inne metody. Ich założenie nie zaburza wzrostu kości. Można je łatwo wyciągnąć po zakończeniu procesu gojenia.

Druty Kirschnera – zastosowanie

Drut Kirschnera jest wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu cechuje się odpowiednią sztywnością. To sprawia, że doskonale nadaje się do tymczasowej stabilizacji odłamów kostnych. W niektórych przypadkach po usunięciu drutów zakłada się śruby lub płytkę. Ponadto sprawdzi się on do utrzymania właściwej redukcji złamań, czyli przywrócenie anatomicznej prawidłowej pozycji kości. Oprócz tego wykorzystuje się go w neurochirurgii – do stabilizacji czaszki po urazie lub podczas operacji mózgu. Druty Kirschnera nierzadko stosuje się w czasie operacji kręgosłupa, stopy lub ręki, czy w trakcie resekcji guza. 

Kiedy można usunąć materiał zespalający?

Wyciąganie drutów Kirschnera następuje po uzyskaniu pełnego zrostu kostnego. Zazwyczaj ma to miejsce po około 6 tygodniach od zabiegu, po wcześniejszym wykonaniu RTG. Procedura trwa kilka minut, najczęściej nie wymaga znieczulenia. Specjalista nie musi przecinać skóry, wystarczy, że umiejętnie pociągnie za wystającą część. Nie trzeba też zakładać szwów. Po zabiegu pozostaje ubytek skóry o wielkości do 2 mm, który samodzielnie się regeneruje. 

Wiele osób zastanawia się, czy wyciągnięcie drutów Kirschnera z palca boli. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub zewnątrzoponowym. Dzięki temu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Usunięcie drutów wymaga hospitalizacji, trwającej zwykle 2-3 dni. 

Drut Kirschnera – skutki uboczne

Druty Kirschnera wprowadza się pod kontrolą RTG, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powikłań. 

Druty Kirschnera w nadgarstku, stopie, rzepce, czy obojczyku są traktowane przez organizm jako ciało obce, w związku z tym ich założenie wiąże się z pewnym ryzykiem. Do najczęstszych powikłań zaliczamy:

  • obrzęk stawu łokciowego i nadgarstka,
  • przemieszczenie się drutów,
  • infekcje,
  • brak stabilności złamania,
  • wyciek ropy,
  • obluzowanie drutów,
  • nieumyślne usunięcie drutów podczas zdejmowania gipsu lub zmiany opatrunku.

Czy drut Kirschnera może pęknąć? Zdarza się, że narzędzie pęka lub łamie się podczas zabiegu. Należy jednak podkreślić, że ryzyko jest niewielkie.

Czym jest popręg Webera?

Badania pokazują, że co 10 złamanie w obrębie stawu łokciowego dotyczy wyrostka łokciowego. Do urazu dochodzi zazwyczaj podczas upadku na lekko zgięty łokieć, rzadziej na wyprostowaną rękę. Wskazują na niego następujące objawy:

  • silny ból,
  • obrzęk,
  • krwiak w obrębie stawu,
  • ograniczenie ruchomości.

W przypadku podejrzenia złamania wyrostka łokciowego powinniśmy unieruchomić kończynę i stosować zimne okłady na bolesne miejsce. Następnie natychmiast zgłaszamy się na ostry dyżur ortopedyczny. Wywiad i badanie palpacyjne stanowią podstawę diagnostyki. W razie potrzeby lekarz kieruje pacjenta na RTG i tomografię komputerową.

Leczenie złamania wyrostka łokciowego polega zazwyczaj na założeniu popręgu Webera, czyli konstrukcji składającej się z dwóch drutów Kirschnera i pętli drutu. Zespolenie usuwa się w ciągu 12 miesięcy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także