fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamana noga – objawy, pierwsza pomoc, rehabilitacja i sposoby leczenia

sie 31, 2024 | Gastrologia

O złamaniu nogi mówimy wtedy, gdy dochodzi do całkowitego lub częściowego przerwania ciągłości kości. Tego typu uraz może przytrafić się w każdym wieku, ale szczególnie narażone są na niego sportowcy i osoby starsze. Rehabilitacja jest długa i męcząca, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu nogi!

Złamana noga – objawy

Jakie są najczęstsze przyczyny złamania nogi? Do urazu dochodzi zwykle w wyniku wypadku komunikacyjnego, pracy fizycznej, upadku z wysokości i sportów wyczynowych. Osteoporoza osłabia kości, w związku z tym zdecydowanie zwiększa ryzyko złamań. Jak rozpoznać złamanie nogi? Specjalista przeprowadza wywiad, po czym może zlecić następujące badania:

  • RTG,
  • USG,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię komputerową.

Jednym z najczęstszych objawów złamania kości nogi jest ograniczenie ruchomości. Ponadto pojawia się dotkliwy ból, obrzęk i tkliwość w miejscu urazu. Podczas urazu można również usłyszeć charakterystyczne “chrupnięcie”.

W przypadku złamania otwartego nogi dochodzi nie tylko do przerwania ciągłości tkanki kostnej, lecz także do rozerwania skóry. Prowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych i wydostania się fragmentów kostnych. Jeśli powłoka skórna pozostała nienaruszona, stwierdza się złamanie zamknięte nogi. Ponadto wyróżnia się złamanie proste (po urazie kości wracają do właściwego ułożenia) i z przemieszczeniem (odłamy kostne przemieszczają się względem siebie). 

Złamana noga – co robić?

W przypadku podejrzenia złamania kości nogi należy odpowiednio ją zabezpieczyć. W ten sposób możemy uniknąć pogłębienia urazu i wystąpienia powikłań. Przy złamaniu zamkniętym wystarczy usztywnić kończynę deską, specjalną szyną, prostą gałęzią lub innym długim, sztywnym przedmiotem. Pamiętajmy, żeby unieruchomić kość i dwa sąsiednie stawy. Dzięki temu zapobiegamy przemieszczeniu odłamów kostnych, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia tkanek. 

 Jak postępować przy złamaniu nogi?

Jeśli doszło do przerwania ciągłości skóry, umieszczamy w miejscu urazu jałowe gaziki. W ten sposób zmniejszamy wyciek krwi i nie dopuszczamy do zainfekowania rany. Pod żadnym pozorem nie wciskamy kości do środka, ani nie próbujemy ustawić jej we właściwej pozycji. Następnie przystępujemy do unieruchamiania kończyny. Aby zmniejszyć obrzęk, umieszczamy nogę powyżej poziomu serca. Niezależnie od rodzaju złamania, wymagana jest pilna pomoc lekarska.

Na czym polega leczenie złamanej nogi?

Czas gojenia złamanej nogi zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, rodzaju urazu i tego, czy konieczna była operacja. Kończyna dolna wymaga unieruchomienia, co zwykle oznacza założenie gipsu na 4-6 tygodni. Takie rozwiązanie wspiera prawidłowy zrost kostny.  Niekiedy zamiast gipsu stosuje się ortezę. Specjalistyczny stabilizator jest wykonany z miękkich, przewiewnych materiałów. Ułatwia higienę kończyny, tym samym zmniejsza ryzyko otarć i odparzeń.

Jakie są sposoby leczenia złamanej nogi?

W przypadku skomplikowanych złamań wieloodłamowych niezbędna staje się nastawienie kości, czyli umieszczenie ich z powrotem we właściwej pozycji anatomicznej. Umożliwia to prawidłowe gojenie. Podczas zabiegu zakłada się druty Kirschnera lub gwoździe Steinmanna.  

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zakrzepicy, pacjent powinien po zabiegu stosować heparynę drobnocząsteczkową przez 10-14 dni. W przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań lek przeciwzakrzepowy przyjmuje się do 30 dni. Należy zaznaczyć, że heparynę podaje w formie zastrzyków.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nogi?

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty. W ten sposób można uniknąć następujących powikłań:

  • zmiany troficzne skóry,
  • przykurcze,
  • osłabienie mięśni,
  • brak zrostu kostnego.

Rehabilitacja odgrywa ważną rolę, niezależnie od miejsca urazu. Pierwszy etap służy złagodzeniu dolegliwości bólowych. Ponadto zapobiega zanikom mięśniowym, zastojom krwi i limfy. W tym przypadku sprawdzą się doskonale ćwiczenia izometryczne. Ponadto fizjoterapeuta pokaże nam, jak chodzić o kulach. Ulgę przynoszą również takie zabiegi jak magnetoterapia, laseroterapia i jonoforeza. Po zdjęciu gipsu lub ortezy specjalista wprowadza ćwiczenia mające na celu przywrócenie wzorca chodu, wzmocnienie mięśni i poprawę czucia.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także