Przeprost kolana — przyczyny, objawy i leczenie
Przeprost stawu kolanowego można dostrzec gołym okiem. Wiele osób tego nie odczuwa, dlatego jeśli zauważymy u siebie wspomnianą nieprawidłowość, umówmy się na wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista dobierze ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać kolano w prawidłowej pozycji. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy wspomnianej nieprawidłowości!
Jakie są najczęstsze przyczyny przeprostu kolan?
Na przeprost kolana wskazuje nadmierna elastyczność stawu kolanowego. Zdarza się, że wygina się ono do tyłu. Przeprost kolan może wynikać z predyspozycji genetycznych, wady rozwojowej kręgosłupa (zwłaszcza lordozy), przyjmowaniem złej postawy ciała, przodopochylenie miednicy, czy przykurczem stawów biodrowych. Wśród możliwych przyczyn wymienia się również nadmierne napięcie mięśni w okolicy ud, wzmożoną ruchomość stawu kolanowego i płaskostopie.
Przeprost stawu kolanowego — objawy
Bólowi kolana przy przeproście towarzyszy wysięk w stawie, krwiak i ograniczona ruchomość. Pojawia się również uczucie uciekania stawu kolanowego do tyłu. Na uraz więzadeł wskazuje silny, kłujący ból, który umiejscawia się w obrębie naderwania tkanki miękkiej. Nierzadko rozciąga się na cały czas. Przeprosty w kolanach nie zawsze stanowią następstwo urazu. W takiej sytuacji dolegliwości bólowe występują przy długotrwałym staniu, chodzeniu, czy bieganiu.
Przeprost w kolanach — sposób postępowania
Jeśli podejrzewamy u siebie przeprosty w kolanach, wybierzmy się do ortopedy lub fizjoterapeuty. W przeciwnym razie narażamy się na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Podczas układania planu terapii specjalista bierze pod uwagę siłę mięśni, zakres ruchomości w stawach i jakość oporu końca ruchu. U dzieci często wystarcza sama fizjoterapia.
Na czym polega leczenie przeprostów w kolanach?
Umiarkowana elastyczność stawów u małego dziecka zwykle nie stanowi powodu do niepokoju, problem pojawia się wtedy, gdy wiotkość nie zmniejsza się z wiekiem i pojawiają się inne objawy. U małych pacjentów przyczyny przeprostu kolana są podobne, ale zazwyczaj współtowarzyszy koślawości kolan. Objawia się wygięciem stawów kolanowych do tyłu, ich ustawienie przypomina literę X.
Najlepsze efekty przynoszą następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:
- kinesiotaping (polega na naklejanki specjalnych taśm),
- terapia manualna (przywraca prawidłową ruchomość stawu),
- ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia, krioterapia (łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i przyspiesza powrót do zdrowia).
Jeśli nieprawidłowość jest spowodowana urazem lub wadą postawy, lekarz kieruje pacjenta na operację przeprowadzaną metodą artroskopową. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie skóry, przez które wprowadza cienką rurkę z mikroskopijną kamerą do stawu.
Aby zmniejszyć ryzyko przeprostu kolana, należy nauczyć się prawidłowej postawy. Ponadto warto zadbać o kondycję ścięgien, stawów i więzadeł.
Najlepsze ćwiczenia na przeprost kolana
Kluczową rolę odgrywają ćwiczenia wzmacniające mięśnie i więzadła. Warto połączyć je z ćwiczeniami siłowymi i izometrycznymi, wpływające pozytywnie na kondycję tkanek miękkich. Przede wszystkim skupmy się na tych, które angażują mięśnie —czworogłowy uda i brzuchaty łydki. W planie ćwiczeń powinny znaleźć się także te, które poprawiają propriocepcję. Dzięki temu pacjent uczy się ustawiać kolana w prawidłowy sposób.
Jedno z ćwiczeń wykonujemy w pozycji leżącej na plecach. Uginamy nogi w kolanach, a stopy kładziemy płasko na ziemi. Podnosimy prawą nogę i chwytamy ją pod udem. Następnie wyobrażamy sobie, że na podeszwie stopy książkę i unosimy ją w górę. Wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 10 powtórzeń na każdą stronę.
Stańmy w lekkim rozkroku, zwróćmy uwagę, żeby biodra znajdowały się na szerokości stóp. Wyciągnijmy ręce przed siebie, po czym zróbmy półprzysiad. Kolana nie powinny przekraczać linii stóp. Wykonajmy 10 powtórzeń.
Wśród sprawdzonych ćwiczeń na przeprost kolana znajduje się „krzesełko”. Przyciskamy proste plecy do ściany, nogi uginamy pod kątem 90 stopni, stopy trzymamy płasko na podłodze. W tej pozycji wytrzymujemy 1-2 minuty. Wykonujemy 3 powtórzenia, pomiędzy każdym robimy 1-minutową przerwę.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków