fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Kurza klatka piersiowa — przyczyny, objawy i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Wypukła klatka piersiowa może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Z badań wynika, że dotyczy ona głównie chłopców w okresie dojrzewania. Może jednak pojawić się po chorobach kręgosłupa, takich jak gruźlica i krzywica. W tym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wspomniana przypadłość i jak się ją leczy!

Kurza klatka piersiowa — co to znaczy?

Kurza klatka piersiowa wyróżnia się silnym uwypukleniem mostka do przodu, z kolei dolne odcinki żeber — poniżej linii sutków — tworzą charakterystyczną wypukłość. Przez to wygląda ona tak, jak u ptaka. Wada rozwojowa przyczynia się do zmniejszenia pojemności życiowej płuc i ruchomości klatki piersiowej. Ponadto sprawia ona, że mięśnie barków i klatki piersiowej stają się przykurczone. Z drugiej strony wymiar przednio-tylny klatki piersiowej ulega powiększeniu. Przyczynia się do następujących wady postawy — boczne skrzywienie kręgosłupa i plecy okrągłe.

Wypukła klatka piersiowa — skutki

Jakie są najczęstsze przyczyny kurzej klatki piersiowej? Do możliwych powodów zaliczamy krzywicę, gruźlicę odcinka piersiowego kręgosłupa, czy nieprawidłowym rozmieszczeniu przyczepów mięśniowych. Niekiedy dolegliwość towarzyszy zespołowi Turnera, Mariana, czy Noonana. 

Nie powinniśmy bagatelizować klatki piersiowej u dzieci, ponieważ może ona prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.   Kurza klatka piersiowa to nie tylko problem natury estetycznej. U niektórych osób obserwuje się zaburzenia napięcia mięśniowego i zmniejszenie objętości płuc. 

Sprawdzone ćwiczenia na kurzą klatkę piersiową

Im wcześniej wykryta przypadłość, tym szansa na skuteczne leczenie wzrasta. W wielu przypadkach wystarczy rehabilitacja kurzej klatki piersiowej, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń korekcyjnych. Ortopeda dobiera plan terapii do potrzeb pacjenta. Kluczową rolę odgrywają ćwiczenia oddechowe i ogólnoustrojowe. Ważną rolę odgrywają też takie, które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu i klatki piersiowej. Warto również jeździć na rowerze, biegać, czy pływać, zwłaszcza kraulem i stylem motylkowym.

Ćwiczenia oddechowe służą poprawie pojemności życiowej płuc i ruchomości klatki piersiowej. W przypadku nieprawidłowej budowy struktur kostnych należy nauczyć się oddychać torem przeponowym. Aby wzmocnić mięśnie grzbietu, ćwiczenia wykonujemy przy niepełnym rozciąganiu i maksymalnym skurczu. Warto użyć do nich drabinek. Leżąc przodem, głową do drabinek, wkładamy nogi pod ostatni szczebelek. Próbujemy go unieść, co pozwala na napięcie mięśni, a tym samym umożliwia ich wzmocnienie. Oprócz tego powinniśmy rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej. W tym celu przyjmujemy pozycję w siadzie skrzyżnym, po czym robimy krążenia ramionami do tyłu. Zwracamy przy tym uwagę na proste plecy. Pamiętamy też ściągnięciu łopatek do tyłu. 

Możemy również położyć się na brzuchu, wyciągając ręce przed siebie. Unieś je równocześnie z nogami, około 10 cm nad podłogą, robiąc przy tym wdech. Zrób głęboki wydech i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń.

Jak leczyć kurzą klatkę piersiową?

Wypukła klatka piersiowa zwykle nie powoduje deformacji narządów wewnętrznych, w związku z tym nie stanowi zagrożenia dla życia. Często obniża ona samoocenę, ponadto może doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu. Aby zdiagnozować asymetrię klatki piersiowej, należy zgłosić się do ortopedy. Specjalista zleci RTG klatki piersiowej i kręgosłupa, dzięki czemu ocenia stopień zmian. To z kolei pozwala mu zaplanować skuteczny proces leczenia.

Aby urozmaicić rehabilitację, zapiszmy się na aqua aerobik. Opór wody dodatkowo wzmacnia mięśnie. Dotyczy to głównie mięśni oddechowych, które są intensywnie angażowane podczas wydechu. Ulgę przynoszą również takie zabiegi fizjoterapeutyczne jak masaż klasyczny, kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) i terapia manualna (stosuje się ją wtedy, gdy doszło do czynnościowego zablokowania stawów, przede wszystkim międzyżebrowych i ramiennych, co uniemożliwia wykonanie maksymalnego biernego zakresu ruchu). 

W niektórych przypadkach potrzebny jest sprzęt ortopedyczny. Jeśli rehabilitacja klatki piersiowej nie przynosi zamierzonych efektów, wdraża się leczenie chirurgiczne. Podczas operacji usuwa się zniekształcone fragmenty chrząstek, po czym ustawia się mostek we właściwej pozycji.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także