fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból mięśni nóg – przyczyny i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Ból mięśni nóg zwykle spowodowany jest intensywnym wysiłkiem fizycznym. Nierzadko uniemożliwia nam spokojny sen. Czasami wskazuje na miażdżycę, boreliozę, niedoczynność tarczycy lub zespół przewlekłego zmęczenia. Niezależnie od powodu wybierzmy się do specjalisty, który dobierze skuteczne metody leczenia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśni i nóg!

 

Bóle mięśni nóg – skąd się biorą?

Bóle mięśni nóg najczęściej związane są z opóźnioną bolesnością mięśniową, zwaną potocznie zakwasami. W takiej sytuacji wskazany jest odpoczynek. Można również wybrać się do sauny, wziąć gorącą kąpiel, czy stosować ciepłe okłady. W ten sposób pobudzamy krążenie krwi i rozluźnić mięśnie. 

Chociaż bóle mięśni nóg dokuczają głównie sportowcom, może również pojawić się u osób, które prowadzący siedzący tryb życia. Tego typu dolegliwości nierzadko związane są z chorobą zwyrodnieniową stawów, miażdżycą lub fibromialgią. Na liście przyczyn znajdują się niedobory pokarmowe (zwłaszcza wapnia i magnezu, powodujące skurcze), kostniakomięsak, rwa kulszowa, czy zespół de Quervaina. 

Ból mięśni nóg – co może być powodem?

Schorzenie stale postępuje i nierzadko prowadzi do niepełnosprawności. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów, spowolnienie postępu choroby i zmniejszenie częstotliwości rzutów. W większości przypadków stosuje się glikokortykosteroidy w formie dożylnej.

Ból mięśni nóg przy chodzeniu najprawdopodobniej świadczy o miażdżycy, charakteryzującą się odkładaniem blaszek w ścianach naczyń tętniczych. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze utrudniają dopływ tlenu, tym samym zaburzają dopływ tlenu i składników odżywczych. Obecnie nie wynaleziono leku na miażdżycę. 

Jeśli ból mięśni w nogach jest spowodowany miażdżycą, specjalista w pierwszej kolejności zdecyduje o wdrożeniu farmakoterapii. Polega ona na stosowaniu statyn, fibratów, kwasu acetylosalicylowego lub ezetymibu. Medykamenty normalizują poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego, rozrzedzają krew i zapobiegają zatykaniu się tętnic. W przypadku rozległych zmian zaleca się założenie stentów lub by-passów, bądź angioplastyką, zwaną balonikowaniem. Ostatni zabieg polega na poszerzeniu lub udrożnieniu tętnic wieńcowych, co przywraca prawidłowy przepływ krwi. 

Ból nóg – kiedy do lekarza?

Wiele osób bagatelizuje bóle mięśniowe nóg, mogą stanowić wskazanie do wizyty u lekarza rodzinnego. Zgłośmy się do niego, jeśli dolegliwości utrzymują się przynajmniej 3 dni, nasilają się lub regularnie nawracają. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i zleci podstawowe badania, w razie potrzeby skieruje nas do neurologa. 

Niektórzy pacjenci zgłaszają ból rąk i nóg, którym towarzyszy osłabienie. Wspomniane objawy mogą wskazywać na stwardnienie rozsiane, czyli przewlekłą chorobę ośrodkowego układu nerwowego.  

Ból nóg – domowe metody

Zastanawiasz się, jak złagodzić ból kończyn dolnych? W tym przypadku dobrze sprawdzą się ciepłe lub zimne okłady. Ulgę przynosi również chłodny prysznic, przy czym strumień wody należy kierować od stóp w kierunku głowy. Warto także stosować suplement z koenzymem Q10, który wspiera regenerację organizmu

Bóle mięśniowe nóg są często spowodowane przetrenowaniem, w związku z tym powinniśmy dostosować poziom aktywności do swoich możliwości. Ponadto pamiętajmy o rozgrzewce i rozciąganiu. Zadbajmy też o właściwą technikę wykonywania ćwiczeń, w razie potrzeby skorzystajmy z pomocy trenera personalnego.

Wiele ciężarnych zmaga się z bólem mięśni w nogach, co wynika przede wszystkim z przyrostu masy ciała. Tego typu dolegliwości są również związane z tymczasowym niedokrwieniem kończyn. Aby je złagodzić, warto wziąć ciepłą kąpiel, wykonać ćwiczenia rozciągające łydki i położyć się na lewym boku.

 Sprawdzone sposoby na ból mięśni w nogach

W przypadku bólu mięśni w nogach najlepiej sprawdzą się następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:

  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • elektroterapia,
  • pole magnetyczne, 
  • ultradźwięki. 

Leczenie żylaków kończyn dolnych polega na stosowaniu farmaceutyków z diosminą, heparyną lub escyną. Ponadto chory nosi rajstopy uciskowe. W niektórych przypadkach wskazane jest leczenie chirurgiczne lub wewnątrznaczyniowe.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także