Rwący ból nóg – przyczyny i rehabilitacja
Rwący ból nóg zazwyczaj związany jest z przeciążeniem struktur kostno-stawowych lub urazem. Może również świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej, chorobach kręgosłupa, fibromialgii, bądź nowotworze. Nie powinniśmy go bagatelizować, dotyczy to przede wszystkim osób starszych i po urazach. Znalezienie przyczyny pozwala zaplanować skuteczne leczenie. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego mogą nas boleć nogi i jak pozbyć się dolegliwości!
Rwący ból nóg – skąd się bierze?
Jedną z możliwych przyczyn rwącego bólu nóg jest zespół niespokojnych nóg. Dolegliwości nasilają się po przyjęciu pozycji horyzontalnej. Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna schorzenia, ale często pojawia się u osób cierpiących na cukrzycę lub reumatoidalne zapalenie stawów. Farmakoterapia polega na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych i medykamentów pobudzających uwalnianie dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.
Ból biodra i nogi może wynikać z przeciążenia, urazów lub zmian zwyrodnieniowych. Tego typu dolegliwości nierzadko związane są z problemami ginekologicznymi. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, zgłośmy się do lekarza rodzinnego, który ustali przyczynę dolegliwości i skieruje nas do specjalisty.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu nóg?
Ciągły ból nóg i zmęczenie zwykle świadczą o niedoborze wapnia, magnezu lub potasu. Na zaburzenia metaboliczne narażone są głównie osoby na diecie redukcyjnej. W takiej sytuacji warto wykonać badania laboratoryjne, a w przypadku stwierdzenia niedoboru, umówmy się do dietetyka. Specjalista ułoży dla nas indywidualny jadłospis.
Choroby reumatyczne przyczyniają się do bólu kości w nogach. Dolegliwości nasilone są po nocnym odpoczynku, a ustępują podczas aktywności. Chorzy skarżą się też na sztywność kończyn i ograniczenie ruchomości w stawach. Aby poprawić jakość życia pacjenta, należy wdrożyć kompleksowe leczenie. Połączenie zdrowej diety, farmakoterapii i rehabilitacji odgrywa kluczową rolę.
Rwący ból łydek nierzadko związany jest z nadwyrężeniem stawów, mięśni, czy ścięgien. Wśród możliwych przyczyn należy również upatrywać wszelkiego rodzaju urazy (zwichnięcia, skręcenia i naderwania), płaskostopie, halluksy, ostrogę piętową, skrzywienie kręgosłupa. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy ortopedy i fizjoterapeuty.
O czym świadczy ból kości w nogach?
Ciągły ból nóg i zmęczenie mogą wskazywać na problemy z układem krążenia. Wspomnianym dolegliwościom towarzyszy obrzęk, zasinienie, ciepłota i zaczerwienienie skóry. Do głównych objawów zalicza się także teleangiektazje, znane również jako „pajączki” lub żylaki. W takiej sytuacji wskazane jest stosowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych lub przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew. Ponadto wskazane jest noszenie rajstop uciskowych. Jeśli dotychczasowe sposoby nie przyniosły zamierzonego efektu, specjalista może zadecydować o leczeniu wewnątrznaczyniowym lub chirurgicznym.
Tego typu dolegliwości są często utożsamiane ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym, związanym Rwący ból nóg – profilaktyka
zarówno z pracą fizyczną, jak i intensywnymi treningami. Aby zapobiec bólowi nóg, pamiętajmy o rozgrzewce i rozciąganiu. Dobierzmy też poziom aktywności do swoich możliwości. Warto również wziąć gorącą kąpiel, wybrać się do sauny lub stosować ciepłe okłady. Dzięki temu przyspieszymy proces regeneracji organizmu. W przypadku bólu kończyn dolnych najlepsze rezultaty przynoszą następujące zabiegi:
- krioterapia,
- ultradźwięki,
- laseroterapia,
- magnetoterapia,
- elektrostymulacja.
Ból kości w nogach to jeden z głównych objawów osteoporozy, charakteryzującej się postępującym ubytkiem masy kostnej. Schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie menopauzy, ale występuje również u mężczyzn. W większości przypadków wdraża się farmakoterapię, polegającą na stosowaniu bisfonianów. Tego typu leki hamują resorpcję kości. W razie potrzeby stosuje się środki przeciwbólowe. Oprócz tego chorzy nie powinni się nadwyrężać.
Jeśli dokucza nam rwący ból nóg, zgłośmy się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu podstawowych badań postawi diagnozę. W razie potrzeby skieruje nas do diabetologa, ortopedy, kardiologa, czy fizjoterapeuty. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zastosowane leczenie złagodzi objawy i zapobiegnie ich nawrotom.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków