fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Żylaki przełyku – przyczyny, objawy i leczenie żylaków w przełyku

sie 31, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Żylaki przełyku są zazwyczaj związane z uszkodzeniem wątroby. Istnieje ryzyko ich pęknięcia, w związku z tym zagrażają życiu pacjenta. Nie powinniśmy bagatelizować problemów z połykaniem, bólu w przełyku, czy wymiotów z krwią. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości. Sprawdź, jak wygląda leczenie wspomnianego schorzenia!

Marskość wątroby a żylaki przełyku

Marskość wątroby jest najczęstszą przyczyną schorzenia. To stan, w którym dochodzi do zaburzenia czynności narządu i jego uszkodzenia. Do głównych czynników ryzyka zaliczamy:

  • przewlekłe nadużywanie alkoholu,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C,
  • choroby metaboliczne – mukowiscydoza, hemochromatoza, choroba Wilsona,
  • niektóre leki – antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki onkologiczne, preparaty hormonalne, czy paracetamol,
  • choroby dróg żółciowych.

Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyna przyczyna żylaków przełyku. Mogą się również pojawić w wyniku niewydolności serca, choroby trzustki, guzkowego przerostu regeneracyjnego wątroby, czy zakrzepicy żyły wrotnej.

Jakie są objawy żylaków przełyku?

Początkowo mogą one nie dawać żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się dość późno, należy jednak pamiętać, że pęknięcie żylaków przełyku jest bardzo niebezpieczne. Niepokój powinny wzbudzić krwawienia z przewodu pokarmowego. Mogą również wystąpić luźne, smoliste stolce, wymioty fusowate lub krwiste. Silne krwawienie z żylaków przełyku przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna, utraty przytomności, a nawet śmierci. W wielu przypadkach obserwuje się osłabienie, trudności w połykaniu, bladość skóry, problemy z krzepnięciem, zawroty głowy, czy uczucie pełności w nadbrzuszu.

Kaszel a żylaki przełyku – czy istnieje między nimi jakaś zależność? Alkohol, wymioty i zaparcia mogą nasilać krwawienia z przewodu pokarmowego. Kaszel i kichanie również podrażniają przełyk, dlatego często wyczuwalny jest wtedy posmak krwi w ustach.

Żylaki w przełyku – diagnoza

Diagnostyka żylaków przełyku obejmuje badanie endoskopowe (ezofagoskopię). Nie tylko pozwala wykryć nieprawidłowości i określić ich stopień, ale także umożliwia zatamowanie krwawienia.

Wyróżniamy 4 stopnie żylaków przełyku:

  • I – żylaki są małe, wąskie i mają prosty przebieg,
  • II – średnie żylaki o krętym przebiegu, zajmują mniej niż ⅓ obwodu przełyku,
  • III – duże i kręte żylaki, zajmują więcej niż ⅓ obwodu przełyku,
  • IV – żylaki tworzą kolumny, wypełniając całe światło przełyku.

Leczenie żylaków przełyku – na czym polega?

W wielu przypadkach wykonuje się opaskowanie żylaków przełyku, polegające na zamknięciu poszerzonego naczynia. Dzięki temu dochodzi w nim do wykrzepiania krwi. Inną metodą jest skleroterapia (obliteracja) żylaków przełyku. Podczas zabiegu specjalista wstrzykuje substancje do krwawiącego naczynia. W ten sposób zamyka żylaki lub pogrubia ich ściany. Coraz częściej wykonuje się TIPS, czyli specjalne połączenie między układem wrotnym a żylnym.

Jeśli istnieją przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego, wdraża się farmakoterapię. Pacjent przyjmuje leki obkurczające naczynia, przeciwkrwotoczne i obniżające ciśnienie w układzie wrotnym. Zazwyczaj stosuje się również nieselektywne beta-blokery, które zmniejszają ryzyko skurczu naczyń krwionośnych. 

Żylaki w przełyku – dieta

Aby leczenie żylaków przełyku było skuteczne, należy ustalić ich przyczynę. W przeciwnym razie zwiększamy ryzyko dalszego wzrostu ciśnienia w żyle wrotnej.

Jak złagodzić dolegliwości? Przede wszystkim warto spożywać zupy krem, papki i musy. Z drugiej strony należy unikać roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, alkoholu, kawy i herbaty. Częste krwawienia żylaków w przełyku przyczyniają się do rozwoju anemii, w związku z tym jadłospis powinien uwzględniać produkty bogate w żelazo. Warto wprowadzić dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczu i błonnika. Pamiętajmy też, żeby jeść częściej, ale mniejsze posiłki. Aktywność fizyczną należy dostosować do stanu zdrowia pacjenta.

Żylaki w przełyku mają tendencję do nawrotów. Jeśli dojdzie do ich krwawienia, ryzyko śmierci wzrasta do 50%. Aby całkowicie wyleczyć marskość wątroby, należałoby ją przeszczepić. W przeciwnym razie można tylko łagodzić objawy i spowolnić postęp choroby.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także