fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Swędzenie odbytu – jakie są przyczyny swędzenia odbytu?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Świąd odbytu może utrzymywać się przez cały dzień, ale czasami pojawia się po wypróżnieniu lub w nocy. Problem dotyczy osób w każdym wieku. Wstydliwa dolegliwość zwykle spowodowana jest infekcją, urazem skóry, nieprawidłową higieną okolic intymnych, czy noszeniem bielizny z materiałów syntetycznych. Wyjaśniamy, kiedy należy zgłosić się do lekarza!

Świąd odbytu – najczęstsze przyczyny

Swędzenie odbytu u dzieci zazwyczaj związane jest z owsicą, rzadziej świadczy o zakażeniu glistą ludzką. Na infekcję pasożytniczą mogą również wskazywać takie objawy jak:

  • utrata masy ciała,
  • problemy z zasypianiem,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • naprzemienne biegunki i zaparcia,
  • osłabienie,
  • podkrążone oczy.

Swędzenie odbytu – co oznacza?

Hemoroidy to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia odbytu. Może mu towarzyszyć pieczenie, ból i krwawienie. W niektórych przypadkach pojawia się obrzęk lub guzek wokół odbytu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po maść lub czopki, dostępne bez recepty. Jeśli po kilku dniach nie przestanie nam dokuczać swędzenie odbytu, zgłośmy się do lekarza rodzinnego. W razie potrzeby skieruje nas do proktologa lub chirurga.

Świąd odbytu może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Wspomniane dolegliwości nierzadko spowodowane szczeliną odbytu, czyli raną zlokalizowaną w kanale odbytu. Z biegiem czasu pojawia się ból i krwawienie przy wypróżnianiu.

Jeśli swędzenie odbytu w nocy pojawia się zazwyczaj w nocy, nasuwa podejrzenie zakażenia świerzbowcem lub owsikami. W niektórych przypadkach może być związane z nieprawidłowymi nawykami higienicznymi, bądź reakcją alergiczną na kosmetyki.

Wbrew pozorom świąd odbytu nie zawsze świadczy o chorobach proktologicznych. Niekiedy spowodowany jest alergią, cukrzycą, mocznicą, czy niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.  Może również stanowić jeden z objawów kłykcin kończystych, łuszczycy, bądź atopowego zapalenia skóry. Swędzący odbyt ma czasami podłoże psychosomatyczne, wówczas dolegliwości nasilają się w sytuacji stresowej. Taki objaw często stwierdza się u osób z nerwicą, depresją, czy zaburzeniami lękowymi.

Swędzący odbyt – co pomoże?

Leczenie domowe świądu odbytu polega na stosowaniu nasiadówek, czyli ciepłych kąpieli z dodatkiem kory dębu, kasztanowca, rumianku, oczaru wirginijskiego lub krwawnika. W ten sposób złagodzimy też ból i pieczenie. Uważajmy jednak, żeby woda nie była gorąca, w przeciwnym razie nasili objawy.

Jak leczyć swędzenie odbytu? Warto wprowadzić dietę wysokobłonnikową i stosować środki zmiękczające stolec. Lekarz może również przepisać leki przeciwzapalne i preparaty zmniejszające napięcie zwieraczy. Jeśli często dokucza nam pieczenie i swędzenie odbytu, powinniśmy rozważyć zmianę środków do higieny intymnej i kosmetyków do prania.

Oprócz tego warto kupić maść na swędzenie odbytu. W pierwszej kolejności możemy wypróbować lek dostępny bez recepty. Dolegliwości powinny ustąpić po około 6-7 dniach. W przeciwnym razie zgłośmy się do specjalisty. Jeśli lekarz stwierdzi infekcję bakteryjną, zaleci stosowanie maści na swędzenie odbytu z antybiotykiem.

Swędzący odbyt – domowe sposoby

Dokuczliwe objawy mogą być związane ze złymi przyzwyczajeniami żywieniowymi. W takiej sytuacji warto unikać produktów, które je wywołały.  Wśród nich można wymienić czekoladę, słodkie napoje gazowane, alkohol, owoce cytrusowe, żółty ser, czy pomidory. U niektórych osób tego typu dolegliwości są spowodowane dużą ilością kofeiny, alkoholem lub przyprawami.

Jaka jest skuteczna maść na swędzenie odbytu?

Zastanawiasz się, co pomoże na świąd odbytu? Sięgnij po maść z lidokainą. Początkowo stosuj ją 2-3 razy dziennie, a następnie 2 razy na dobę. Maść na swędzenie odbytu delikatnie wcieraj w skórę i błonę śluzową. Jeśli jednak po tygodniu nie zauważysz poprawy, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub proktologa.

W większości przypadków wystarczy skuteczna maść na swędzenie odbytu. Aby jednak zapobiec nawrotom objawów, warto wprowadzić pewne zmiany. Przede wszystkim powinniśmy nosić wygodne majtki szyte ze 100% bawełny. Oprócz tego powinniśmy myć odbyt rano w wodzie, najlepiej wodą z mydłem o kwaśnym odczynie. Pamiętajmy, żeby delikatnie, ale dokładnie osuszyć okolice intymne przy pomocy miękkiego ręcznika. Wskazane jest także podmycie się po każdym wypróżnieniu.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także