Probiotyki na jelita: Dlaczego warto dbać o florę bakteryjną?
Mianem probiotyków określamy żywe bakterie i drożdże, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od sytuacji mają one za zadanie zapobiegać lub leczyć dysbiozę, czyli zaburzenie mikrobioty jelitowej. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie preparaty są równie skuteczne. Sprawdź, jak wybrać dobry probiotyk na jelita!
Flora bakteryjna jelit – rola w organizmie
Mikroflora jelitowa poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, dlatego warto o nią zadbać. Uczestniczy też w syntezie witamin K i z grupy B. Umożliwia również tworzenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, będących kluczowym źródłem energii dla komórek jelita. Można ją jednak łatwo zaburzyć. Do kluczowych czynników ryzyka zaliczamy antybiotykoterapię, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nieprawidłową dietę i przewlekły stres.
Z drugiej strony dysbioza jelitowa powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dodatkowo przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, psychicznych i autoimmunologicznych. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po probiotyk na jelita bez recepty.
Jak wybrać dobry probiotyk na jelita dla dorosłych?
Wzdęcia, ból brzucha, zaparcia, uczucie ciężkości na żołądku często wynikają ze złych przyzwyczajeń żywieniowych, ale mogą również wskazywać na poważne choroby przewodu pokarmowego. Aby uchronić się przed takimi dolegliwości, nie zawsze wystarczy zmienić dietę. Warto również zwrócić uwagę probiotyki na jelita bez recepty. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze preparatu!
Po zakończeniu antybiotykoterapii organizm staje się bardziej podatny na infekcje wywołane przez Clostridium difficile, związane z zaburzeniem mikroflory jelitowej. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto stosować probiotyki zawierające szczep bakterii Lactobacillus plantarum 299V (DSM 9843).
Probiotyk na jelita bez recepty – na co zwrócić uwagę?
Probiotyk na żołądek i jelita jest dostępny w postaci kapsułek, w których znajdują się specjalnie spreparowane bakterie lub drożdże. W przypadku uporczywych biegunek warto wybrać preparat z bakteriami kwasu mlekowego (Lactobacillus). W przypadku biegunki poantybiotykowej warto wybrać preparat, który zawiera L.acidophilus i szczepy z rodzaju Bifidobacterium.
Jeśli często dokuczają nam zaparcia, sięgnijmy po produkt zawierający następujące szczepy: Lactobacillus rhamnosus GG®, Bifidobacterium lactis BB-12®, Bifidobacterium lactis DN-173 010, czy Bifidobacterium lactis HN019. Taki probiotyk na jelita pobudzają perystaltykę, tym samym ułatwiają wypróżnianie.
Probiotyk na jelita dla dorosłych – który wybrać?
Najlepsze preparaty zawierają kilka szczepów bakterii należących do następujących rodzajów:
- Bifidobacterium,
- Lactobacillus,
Każdy szczep bakterii ma nieco inne właściwości, w związku z tym powinniśmy go dobrać do swoich potrzeb. L. acidophilus pomoże na drażliwe jelita, zaburzenia perystaltyki jelit i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ponadto uniemożliwia wchłanianie się bakterii: Salmonella, E.coli i Helicobacter pylori
Jaki probiotyk na drażliwe jelita? Z badań wynika, że w tej sytuacji doskonale sprawdzi się preparat ze szczepami Lactobacillus plantarum 299V, Lactobacillus paracasei, Streptococcus thermophilus, czy Bifidobacterium breve.
Probiotyki dla najmłodszych
Wielu rodziców zastanawia się, jaki wybrać probiotyk na jelita dla dzieci. Preparaty występują w formie saszetek, kapsułek lub kropli. Warto je dobrać do wieku malucha, co ułatwia ich przyjmowanie. Podczas zakupów należy uwzględnić aktualne potrzeby pociechy. Zanim sięgniemy po specyfik, sprawdźmy, czy zawiera szczep bakterii, który rzeczywiście działa przy określonych dolegliwościach. Pierwszy człon nazwy oznacza rodzaj bakterii, drugi – gatunek, a trzeci – szczep. W przypadku drożdży obowiązuje nazwa dwuczłonowa.
Dobry probiotyk na jelita zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej nawet o 50%. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus (najlepsze efekty przynosi dzienna dawka 10 x 109 jednostek CFU) i drożdże Saccharomyces boulardii (optymalna dawka wynosi 250-500 mg dziennie). Na opakowaniu znajduje się informacja, jaką ilość bakterii lub drożdży zawiera zalecana dawka.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków