Łupież pstry – przyczyny, objawy i leczenie
Łupież pstry charakteryzuje się żółtymi lub brązowymi plamami, zazwyczaj umiejscowionymi na klatce piersiowej i plecach. Schorzenie diagnozuje się najczęściej u młodych dorosłych, ale może również dotyczyć niemowląt i osób starszych. Zmiany odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, dlatego najbardziej widoczne są latem. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda diagnoza i leczenie łupieżu pstrego!
Czym jest łupież pstry?
Łupież pstry jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, wywoływaną przez grzyby drożdżopodobne z gatunku Malassezia. Do czynników ryzyka zaliczamy:
- nadmierną potliwość,
- łojotok,
- zaburzenia odporności,
- niedobór witamin i minerałów,
- nieodpowiednią higienę,
- zaburzenia hormonalne lub metaboliczne,
- długotrwałe przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
Najnowsze badania pokazują, że łupież pstry nie jest zaraźliwy. Objawy często nasilają się w wyniku silnego stresu lub infekcji.
Jakie są najczęstsze objawy łupieżu pstrego?
Początkowo pojawiają się różowe plamy, które z czasem stają się żółtawe lub brunatne. Ponadto zaczynają się łuszczyć. Zazwyczaj występują na klatce piersiowej, plecach, karku i ramionach. Często są one niewielkie i nie powodują dyskomfortu, niekiedy jednak zlewają się i swędzą.
Pod wpływem ekspozycji słonecznej pojawiają się białe plamy, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy łupieżu pstrego na twarzy lub innej części ciała, umówmy się do lekarza rodzinnego lub dermatologa.
Łupież pstry na skórze – diagnoza
Lekarz przeprowadzi wywiad, po czym dokładnie obejrzy zmiany skórne. W razie potrzeby zleci badanie mykologiczne, pozwalające na identyfikację grzybów. Dzięki temu specjalista dobierze lek do danego rodzaju patogenu. W niektórych przypadkach wykorzystuje się lampę Wooda, czyli lampę kwarcową emitującą długofalowe promieniowanie ultrafioletowe.
Jak leczyć łupież pstry?
W początkowym stadium łupieżu pstrego na plecach, klatce piersiowej, czy brzuchu stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze w postaci kremów lub maści. Specyfiki są dostępne bez recepty. Zwykle znajduje się w nich chlorowodorek terbinafiny, mikonazol lub klotrymazol. Jeśli nie przynoszą one spodziewanego rezultatu, wdraża się ogólnoustrojowe leczenie łupieżu pstrego. Polega ono na przyjmowaniu doustnych preparatów przeciwgrzybiczych, zawierających flukonazol lub ketokonazol. Gdy medykamenty nie przynoszą poprawy, wdraża się antybiotykoterapię – amfoterynę.
Domowe sposoby
W przypadku niewielkich zmian warto wypróbować domowe sposoby. Nieraz można usłyszeć, wyleczyłem łupież pstry dzięki okładom lub maści z olejkiem drzewa herbacianego, aloesem, czy glistnikiem jaskółcze ziele. Dobre efekty przynosi również ocet jabłkowy, napar z kurkumy lub herbata z nagietka. Aby złagodzić objawy, warto sięgnąć po dermokosmetyki, takie jak toniki i kremy do twarzy, szampony, emulsje do ciała, czy mydła. Wspomniane specyfiki zmniejszają też ryzyko nawrotu łupieżu pstrego na brzuchu i innych partiach ciała. Nie zawierają substancji zapachowych, barwników i konserwantów, dzięki czemu nie podrażniają skóry.
Łupież pstry u dzieci – sposób postępowania
Na łupież pstry u dzieci wskazują jasnobrązowe, różowe lub białe plamy, które najczęściej nie bolą, ani nie swędzą. Nierzadko mają one łuskowate płatki. Przypadłość zazwyczaj dotyczy nastolatków i dorosłych, ale czasami pojawia się u małych dzieci i seniorów. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja dermatologiczna. Aby potwierdzić diagnozę, specjalista pobierze materiał do analizy mikrobiologicznej. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz zaleci stosowanie farmaceutyków doustnych lub do stosowania miejscowego.
Badania wykazały, że w przypadku łupieżu pstrego na głowie lub umiejscowionego w innych miejscach najlepiej sprawdzą się następujące substancje aktywne:
- ketokonazol,
- klotrimazol,
- mikonazol,
- pirytonian cynku,
- siarczek selenu.
Pediatrzy podkreślają, że choroba ma tendencję do nawrotów, dlatego pacjenci powinni pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Nie wolno też samodzielnie przerywać leczenia łupieżu pstrego, w przeciwnym razie narażamy się na groźne powikłania.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków