fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból jelit – skurcze i kłucia w jelitach

sie 31, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Jelita są ostatnim i najdłuższym odcinkiem przewodu pokarmowego. Odpowiadają za wchłanianie składników pokarmowych dostarczanych wraz z pokarmem i usuwanie niestrawionych resztek. Ból jelit może pojawić się w różnych miejscach. Zazwyczaj wynika ze złej diety, alergii, nietolerancji pokarmowej, stresu, czy przewlekłych zaparć. Niekiedy jednak świadczy o poważnej chorobie. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza!

Bolące jelita – przyczyny

Bóle jelitowe różnią się charakterem, nasileniem i czasem trwania. Niekiedy towarzyszą im nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, biegunka, czy zaparcia. Przewlekłe dolegliwości przyczyniają się do utraty masy ciała. Aby znaleźć przyczynę bolących jelit, lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o rodzaj, nasilenie i częstotliwość objawów. Następnie kieruje pacjenta na badania laboratoryjne i obrazowe.

Bolące jelita w górnym prawym kwadrancie mogą wskazywać na ich niedrożność. Niekiedy dolegliwości są związane z nieswoistym zapaleniem jelit. Jeśli pacjent odczuwa ból w górnym lewym kwadrancie, najprawdopodobniej cierpi na niedrożność jelita w obrębie okrężnicy. W ten sposób mogą też się objawiać nieswoiste choroby zapalne jelit.

Kłujący ból zlokalizowany w nadbrzuszu zazwyczaj świadczy o:

  • niedokrwieniu jelit,
  • nieswoistym zapaleniu jelit,
  • nowotworze jelita grubego,
  • nieżycie żołądkowo-jelitowym.

Bóle jelitowe – o czym świadczą?

Jakie są najczęstsze objawy związane z bólem jelita cienkiego? Większość pacjentów odczuwa go w okolicach pępka. Oprócz tego może towarzyszyć mu wysoka gorączka, nudności i wymioty. W przypadku infekcji wirusowej zwykle występuje wodnista, obfita biegunka, a przy zakażeniu bakteryjnym pojawia się stolec z krwią lub śluzem.

Jakie są objawy związane z bólem jelita grubego? Dolegliwości zwykle odczuwane są w podbrzuszu, ale niekiedy występują w dolnej części pleców. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: czy mogę czuć ból jelita grubego po lewej stronie? Tego typu dolegliwości zazwyczaj spowodowane są uchyłkami lub wrzodziejącym zapaleniem. Niekiedy stanowią one objaw choroby Leśniowskiego-Crohna, bądź niedrożnością okrężnicy.

Aby złagodzić bóle jelitowe, możemy stosować środki rozkurczowe, dostępne bez recepty. Warto również sięgnąć po leki wspierające trawienie. Ponadto należy wprowadzić zdrową dietę i regularną aktywnością fizyczną. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się lub przybierają na sile, skonsultujmy się z lekarzem. Kłujący ból w jelitach to tylko jeden z objawów, w związku z tym należy poszukać jego przyczyny. W przypadku niepokojących dolegliwości powinniśmy się zgłosić do gastroenterologa.

Specjalista określi ich przyczynę, następnie wdraża farmakoterapię lub kieruje pacjenta na operację.

Problemy z okrężnicą – objawy

Okrężnica jest najdłuższym odcinkiem jelita grubego, odpowiada głównie za wchłanianie wody i elektrolitów. Ponadto ma ona za zadanie:

  • formowanie i magazynowanie stolca,
  • zagęszczanie treści pokarmowej,
  • produkcję śluzu,
  • tworzenie sprzyjającego środowiska dla bakterii kwasu mlekowego i bakterii jelitowych.

Jeśli jednak przestaje prawidłowo pracować, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Ból okrężnicy odczuwany jest w okolicach odbytu, żołądka lub wątroby. Najczęściej towarzyszy mu zgaga, wzdęcia i odbijanie. Niektórzy pacjenci skarżą się też na zaparcia, biegunki, nudności lub wymioty.

 Bóle jelitowe po alkoholu – postępowanie

Ból jelit po alkoholu sygnalizuje podrażnienie błony śluzowej. W takiej sytuacji należy zrezygnować z napojów wysokoprocentowych, aby nie nasilać objawów. Pamiętajmy, żeby pić dużo wody, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się toksyn z organizmu. Przez kilka dni spożywajmy produkty lekkostrawne, takie jak delikatne musy, ryż na wodzie, gotowane warzywa, banany, suchary i chudy rosół. W przypadku nasilonych bólów jelitowych możemy zażyć paracetamol, ale zrezygnujmy z niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Aby uniknąć nawrotu objawów, ograniczmy spożycie alkoholu. Jeśli dolegliwości nasilają się lub utrzymują, skonsultujmy się z lekarzem. Mogą one wskazywać na poważniejsze schorzenia – problemy z trzustką, wrzody lub zapalenie jelit.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także