fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Biegunka u dziecka – domowe sposoby na rozwolnienie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Ostra biegunka wirusowa jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Corocznie stwierdza się ok. 200 tys. zachorowań, z czego 25% małych pacjentów wymaga hospitalizacji. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, warto zaszczepić maluszka na rotawirusy. Należy jednak pamiętać, że nie zapobiega to ponownemu zakażeniu. Podpowiadamy, co może pomóc na biegunkę i gorączkę u dziecka!

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwolnienia u dziecka?

Biegunka u dziecka do 3 roku życia zazwyczaj wywołana jest rotawirusami lub nowowirusami. W większości przypadków towarzyszy jej gorączka i brak apetytu, co może doprowadzić do odwodnienia. To sprawia, że ostra biegunka infekcyjna jest bardzo niebezpieczna.

Jeśli istnieje podejrzenie, że biegunka u dziecka ma podłoże wirusowe, lekarz zleci badanie kału w kierunku obecności patogenów. Niekiedy rozwolnienie wywołują bakterie (najczęściej Escherichia coli, Campylobacter jejuni i Salmonella enteritidis), wówczas towarzyszą mu bóle brzucha i wymioty. Gorączka nie jest tak wysoka, jak w przypadku infekcji wirusowej. To jednak nie jedyne przyczyny biegunki. Dolegliwości mogą być spowodowane antybiotykoterapią lub alergią pokarmową.

Układ odpornościowy maluszka nie jest w pełni dojrzały, w związku z tym biegunka stanowi dla niego poważne zagrożenie. Możemy o niej mówić, gdy dziecko oddaje luźne stolce (o konsystencji płynnej lub półpłynnej) częściej niż 3 razy na dobę. Niekiedy pojawia się w nich ropa, śluz lub krew. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry lub lekarza rodzinnego.

Co na biegunkę u dziecka? Sprawdzone sposoby

Leczenie biegunki i gorączki u dziecka ma charakter objawowy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W warunkach domowych maluszkowi podaje się doustny płyn nawadniający w ilości zalecanej przez lekarza. Preparat powinien zawierać sód (sól), ale nie musi składać się z glukozy, minerałów i aminokwasów. Wskazane jest podawanie schłodzonych napojów w małych porcjach, dzięki czemu nie nasilają wymiotów. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, kontynuuje się karmienie piersią. W takiej sytuacji należy częściej przystawiać maluszka do piersi. W niektórych przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu, gdzie płyny podaje się dożylnie.

Jak zbić gorączkę u maluszka? Zazwyczaj podaje się paracetamol, ibuprofen lub metamizol. Preparaty dla najmłodszych przyjmują postać czopków lub syropów. Ulgę przynoszą również zimne okłady na kark, czoło i łydki.

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka? Zgodnie z aktualnymi zaleceniami nie trzeba wprowadzać diety bezmlecznej lub bezlaktozowej. Nie ma też konieczności zmniejszania spożywanych porcji. Nie powinniśmy jednak podawać dziecku tłustych, ciężkostrawnych i smażonych potraw, które mogłyby nasilić objawy.

Podczas rozwolnienia u dziecka warto stosować dietę BRAT, obejmującą:

  • tosty pszenne lub suchary,
  • mus jabłkowy (bez skórki i pestek),
  • kleik ryżowy,
  • niedojrzałe banany (im bardziej zielone, tym lepiej).

Rozwolnienie u dziecka – sposób postępowania

Wielu rodziców zastanawia się, co na biegunkę u dziecka. Jeśli pociecha skończyła rok, można poczęstować ją kiszonki, które są bogate w probiotyki. Dzięki temu wspierają mikroflorę jelitową. Z tego samego powodu w jadłospisie warto również uwzględnić kefir, jogurt naturalny i maślankę. Dziecku powyżej 6 roku życia można też podawać napar z suszonych jagód, pod warunkiem że pochodzą one z wiadomego źródła. Mikstura nie tylko hamuje biegunkę, lecz także działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Małemu dziecka możesz natomiast podać marchwiankę, bogatą w składniki mineralne i pektyny. Wystarczy obrać 1 kg marchwi i gotować przez 1-2 godziny w 1 l wody. Następnie zblenduj, dolej przegotowaną wodę (tak, żeby mikstura miała 1 l) i dodaj 3 g soli. Podawaj małe porcje marchwianki w ciągu dnia.

Zastanawiasz się, co pomoże na biegunkę u rocznego dziecka? Aby złagodzić objawy, podawaj mu preparat probiotyczny. Zwróć uwagę, żeby zawierał szczep Lactobacillus reuteri. Rozwolnienie prowadzi do utraty dużej ilości wody, dlatego zadbaj o skórę maleństwa. Po każdej zmianie pieluszki przemyj pupę i nasmaruj ją kremem. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry, zwłaszcza wtedy gdy maluszek wymiotuje, ma gorączkę lub nie chce jeść. W przypadku zaburzeń świadomości lub zapadniętych gałek ocznych należy niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do szpitala.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także