fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Alkoholowe zapalenie wątroby

sie 31, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Mianem alkoholowego zapalenia wątroby określamy zmiany martwiczo-zapalne narządu spowodowane długotrwałym nadużywaniem mocnych trunków. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, ale z biegiem czasu pojawia się ból w prawym podżebrzu, zaburzenia krzepnięcia krwi, męczliwość, zażółcenie i świąd skóry. W takiej sytuacji należy natychmiast zaprzestać picia alkoholu i umówić się do specjalisty. Poniższy artykuł wyjaśnia, na czym polega diagnostyka i leczenie schorzenia!

Alkoholowe zapalenie wątroby – objawy

Z badań wynika, że stłuszczenie wątroby dotyczy 90% osób uzależnionych od alkoholu, z czego 30% cierpi na marskość, a 40% zmaga się ze stanem zapalnym wspomnianego narządu. Całkowita abstynencja prowadzi do ustąpienia zmian w 70% przypadków. Dalsze picie zwiększa ryzyko przewlekłego zapalenia i marskości wątroby.

Jakie są objawy alkoholowego zapalenia wątroby? Do głównych symptomów zaliczamy:

  • osłabienie,
  • spadek masy ciała,
  • żółtaczkę,
  • brak apetytu,
  • gorączkę,
  • ból w prawej części nadbrzusza,

Alkohol etylowy jest metabolizowany przede wszystkim przez wątrobę, dlatego w pierwszej kolejności ulega ona uszkodzeniu w wyniku jego nadużywania. Nie oznacza to jednak, że nie przyczynia się do poważnych chorób nerek, serca, czy żołądka. Ponadto etanol zaburza funkcjonowanie układu nerwowego.

Jaka jest bezpieczna dawka alkoholu dla wątroby?

Eksperci podkreślają, że maksymalna dawka dobowa alkoholu etylowego wynosi 20 g (2 jednostki) dla mężczyzn, a 10 g (1 jednostka) dla kobiet. W Europie zakłada się, że 10 g etanolu odpowiada 30 ml wódki, 100 ml wina i 250 ml piwa. W przypadku pacjentów z alkoholowym zapaleniem wątroby nie istnieje bezpieczna dawka, w związku z tym powinny zachować abstynencję.

Nie oznacza to jednak, że osoby zdrowe mogą codziennie spożywać alkohol. Regularne picie napojów wysokoprocentowych, nawet w bezpiecznej dawce, zwiększa ryzyko uzależnienia. Choroba zazwyczaj ujawnia się w 40-60 roku życia. Specjaliści podkreślają, że szkodliwa dawka dla kobiet jest mniejsza, w związku z tym są one bardziej narażone na ostre alkoholowe zapalenie wątroby. Nie ma dowodów na to, że rodzaj napoju wysokoprocentowego zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia.

Alkoholowe zapalenie wątroby – rozpoznanie

Diagnostyka ostrego alkoholowego zapalenia wątroby obejmuje dokładny wywiad i badanie palpacyjne jamy brzusznej. Oprócz tego lekarz zleci badania pozwalające określić stopień zaawansowania zmian, takie jak:

  • morfologia krwi,
  • układ krzepnięcia (PT, wskaźnik PT, INR, APPT),
  • próby wątrobowe (bilirubina, AST, ALT i APTT),
  • mocznik i kreatynina,
  • antygen HBs, przeciwciała anty-HCV,
  • USG jamy brzusznej,
  • biopsja wątroby,
  • gastroskopia (pozwala wykryć żylaki przełyku).

W razie potrzeby wykonuje się badanie płynu otrzewnego lub tomografię komputerową. U osób z alkoholowym zapaleniem wątroby warto przeprowadzać elastografię SWE przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można ocenić ryzyko marskości.

Jak przebiega leczenie alkoholowego zapalenia wątroby?

Przede wszystkim należy całkowicie zaprzestać picia alkoholu. Ponadto specjalista zaleci dietę służącą uzupełnieniu niedoborów pokarmowych. W wielu przypadkach wskazana jest suplementacja kwasu foliowego, cynku, pirydoksyny, tiaminy, witaminy A, D i K.  Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i przywrócenie równowagi elektrolitowej.

Bardzo ważna jest wczesna diagnoza chorób współistniejących i opracowanie skutecznego planu leczenia. Dodatkowo pacjent powinien regularnie wykonywać badania pozwalające ocenić pracę nerek, w tym analiza ogólna moczu, mocznik, kreatynina i kwas moczowy. W niektórych przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy, czasami łączy się je z N-acetylocysteiną.

W przypadku ciężkiego przebiegu leczenie alkoholowego zapalenia wątroby prowadzi się na oddziale hepatologii. Transplantacja to jedyna skuteczna metoda leczenia marskości wątroby. Aby jednak zakwalifikować się do przeszczepu, biorca powinien spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi utrzymać przynajmniej 6-miesięczną całkowitą abstynencję, potwierdzoną przez specjalistów. Ponadto konieczne jest zaświadczenie z poradni leczenia uzależnień.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także