Opryszczka na ustach – Jak sobie z nią radzić?
Opryszczka, zwana również „zimnem na ustach” lub „febrą” jest powszechną chorobą zakaźną. Szacuje się, że 90% dorosłych jest nosicielami wirusa HSV 1, chociaż spora część osób nie doświadczyła charakterystycznych objawów. Do zakażenia pierwotnego najczęściej dochodzi w dzieciństwie. Opryszczka u dzieci zazwyczaj przebiega bezobjawowo, u 10% pacjentów występują łagodne dolegliwości. Sprawdź, co sprzyja jej nawrotom i jak szybko ją wyleczyć!
Jakie są najczęstsze przyczyny opryszczki na ustach?
Opryszczka często pojawia się w tym samym miejscu. Wirus może uaktywnić się pod wpływem:
- infekcji bakteryjnej,
- urazów powstałych w wyniku zabiegów kosmetycznych, chirurgicznych lub stomatologicznych w okolicy ust,
- przewlekłego stresu,
- osłabienia organizmu,
- przemarznięcia,
- gorączki,
- menstruacji,
- odwodnienia,
- przyjmowania leków immunosupresyjnych.
Wśród przyczyn opryszczki na ustach wymienia się także długotrwały wysiłek fizyczny, nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne i niedożywienie.
Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu ze śliną, wydzieliną pęcherzykową lub błoną śluzową, bądź skórą (np. podczas pocałunków) nosiciela wirusa. Można go również przenosić podczas korzystania ze wspólnych sztućców, szczoteczek do zębów, naczyń, czy szklanek. Największą zakaźność stwierdza się w fazie objawowej. Należy jednak pamiętać, że wirus może znajdować się w wydzielinie osób, które nie mają typowych symptomów.
Opryszczka w ciąży – czy jest groźna?
Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna. O tym, czy zagraża ona dziecku, decyduje przede wszystkim rodzaj wirusa, jaki ją wywołał. HSV 1 odpowiada zazwyczaj za zmiany chorobowe w okolicy ust i nosa. Z kolei wirus kolei HSV 2 wywołuje opryszczkę narządów płciowych. Należy jednak zaznaczyć, że opryszczka genitalna w 30-50% jest spowodowana przez pierwszy typ wirusa.
Prawdopodobieństwo zakażenia w każdym trymestrze wynosi tyle samo. Opryszczka wywołana przez HSV 1 nie jest groźna, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z pierwotną infekcją. Z kolei pacjentka zarażona wirusem HSV 2 powinna niezwłocznie poddać się leczeniu farmakologicznemu. W przeciwnym razie opryszczka przyczynia się do poronienia lub przedwczesnego porodu. Ponadto może mieć ona negatywny wpływ na rozwój maluszka.
Opryszczka na ustach – domowe sposoby
Jaka jest najlepsza maść na opryszczkę? Zanim wybierzesz preparat, sprawdź, czy ma on właściwości przeciwświądowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. W aptekach dostępna jest maść cynkowa, którą należy stosować 1-2 razy dziennie. Nie powinny jednak używać osoby uczulone na cynk lub kwas salicylowy. Można również wypróbować maść z ekstraktem z melisy. Preparat zwalcza wirusa opryszczki, jednocześnie ma właściwości ściągające i regenerujące.
Wiele osób poleca także plastry na opryszczkę, które skutecznie łagodzą objawy i zapobiegają rozprzestrzenianiu się HSV. Ponadto uniemożliwiają one dotykanie zmian chorobowych, co zmniejsza ryzyko nadkażenia. Znajdujący się w nich żel hydrokoloidowy tworzy optymalne warunki dla procesu gojenia. Dzięki temu nie dochodzi do tworzenia się strupa. Plastry na opryszczkę są cienkie i przezroczyste, dlatego zapewniają dyskrecję.
Opryszczka wargowa – jak leczyć?
Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z nawracającą opryszczką? Zmiany chorobowe zazwyczaj pojawiają się w okolicy ust, mogą je poprzedzać następujące objawy: mrowienie, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które po kilku dniach pękają. Tworzą się wówczas bolesne nadżerki, a na końcu strupy – najczęściej odpadają one po kilku dniach. Pamiętaj, żeby nie dotykać opryszczki na ustach, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych.
Leczenie opryszczki polega na stosowaniu preparatów przeciwwirusowych w postaci doustnej lub miejscowej. Wspomniane środki mają na celu złagodzenie objawów i skrócenie czasu trwania infekcji. Zakażenie nawrotowe wymaga podania specyfiku o właściwościach antywirusowych. Do najpopularniejszych leków na opryszczkę zaliczamy: acyklowir, walacyklowir i famcyklowir. Substancje hamują replikację wirusa HSV. Można je stosować przy nasilonych objawach i częstych nawrotach opryszczki wargowej. W razie potrzeby skontaktuj się z dermatologiem, internistą lub lekarzem rodzinnym.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków