fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Późna jesień oraz zima w naszym kraju stanowią często okres wzmożonych zachorowań na różnego rodzaju infekcje. To właśnie wtedy gabinety lekarzy pierwszego kontaktu wypełniają się pacjentami, którzy szukają natychmiastowej pomocy. Pośród różnorodnych dolegliwości, wiele osób zmaga się z grypą, czy też objawami grypopodobnymi. Diagnoza na własną rękę często jest niemożliwa ze względu na brak dostatecznej wiedzy. W konsekwencji, jesteśmy zmuszeni do kontaktu ze specjalistą. Kiedy jednak w przypadku grypy powinniśmy udać się po pomoc lekarską?

Czym jest grypa? 

Na wstępie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest grypa? Wiele osób bagatelizuje ją bądź myli jej objawy z różnymi innymi chorobami, co w efekcie może powodować negatywne skutki dla naszego zdrowia. Przechodząc do sedna, grypę określa się jako ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego, która jest wywołana przez wirus o takiej samej nazwie.

Charakterystyka samego wirusa grypy jest jednak o wiele bardziej złożona. Grypę dzieli się na różne typy, przy czym w Polsce w okresie jesiennozimowym zachorowania są efektem zainfekowania naszego organizmu przez typ A lub B. Grypa jest chorobą, która rozprzestrzenia się poprzez drogę kropelkową. W związku z tym, aby doszło do infekcji, musimy mieć bliski kontakt z zarażoną osobą. Przy czym należy mieć na uwadze to, że czasami wystarczy jedynie zwykłe kichnięcie bądź kaszlnięcie, aby zarazić inną osobę. Wirus grypy jest obecny w ślinie oraz wydzielinie z nosa, a czas jego wylęgania trwa do 4 dni. W tym czasie rozwijają się też symptomy mogące świadczyć o infekcji.

Jakie są objawy grypy?

Grypa, ze względu na swoje niektóre specyficzne objawy, może być często pomylona z ostrym przeziębieniem. Niestety, diagnoza na własną rękę w tym przypadku nie jest wskazana, ponieważ opisywany wirus niesie za sobą o wiele więcej możliwych powikłań. To właśnie m.in. w momencie, gdy czujemy, że nasz organizm odmawia posłuszeństwa, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Obecnie, za sprawą znacznego postępu technologii, wspomniane konsultacje lekarskie możemy uzyskać nawet bez wychodzenia z domu. Warto rozważyć teleporadę, dzięki której uzyskamy fachową pomoc w kontekście naszego przypadku. 

Powracając jednak do tematu, grypa najczęściej daje objawy w postaci:

  • uczucia ogólnego rozbicia i osłabienia; 
  • bólu głowy;
  • bólu mięśni i stawów; 
  • wysokiej gorączki, połączonej z dreszczami; 
  • suchego kaszlu;
  • nieżytu nosa oraz bólu gardła. 

Poszczególne symptomy mogą pojawić się w różnym okresie choroby i przybierać zróżnicowane nasilenie. Część z nich może nawet nie wystąpić, jednak nie świadczy to o tym, że nie zostaliśmy zarażeni wirusem grypy.

Powikłania po grypie

Wspomnieliśmy wcześniej, że nieprawidłowo leczona grypa może powodować negatywne skutki dla naszego organizmu w postaci powikłań. Do najczęstszych należy zaliczyć zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapaleni oskrzeli oraz płuc, zapalenie krtani, niewydolność nerek oraz zapalenia mięśni i ucha środkowego. 

Czym leczy się grypę?

Standardowe leczenie grypy trwa około tygodnia. Nie zawsze oznacza to, że chory po tym okresie powróci do pełnej sprawności. Różnorodne objawy po wyleczeniu grypy mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni po przebytej infekcji. Mowa w szczególności o ogólnym osłabieniu. Odnosząc się do konkretnych metod leczenia należy zauważyć, że rzadko kiedy stosuje się tutaj antybiotykoterapię. Leczenie polega w głównej mierze na łagodzeniu objawów poprzez podawanie środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych. Wiele zależy też od przebiegu choroby oraz występujących objawów. To właśnie dlatego niemal zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem.

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Jeżeli czujemy się osłabieni czy rozbici, zmagamy się z objawami wymienionymi powyżej, to konsultacja lekarska jest wskazana w każdym przypadku. Specjalista, po zebraniu wywiadu, poinstruuje nas o dalszych krokach, jakie powinniśmy wykonać w celu wyeliminowania infekcji. W dzisiejszych czasach, za sprawą różnorodnych alternatyw, rozmowa z medykiem jest niezwykle prosta. Do dyspozycji mamy m.in. telemedycynę, gdzie za pośrednictwem telefonu czy Internetu możemy w łatwy, szybki i przyjemny sposób skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, korzystając z takiego rozwiązania nie narażamy innych osób na zarażenie oraz unikamy ewentualnego kontaktu z pozostałymi wirusami i bakteriami.

Zobacz także