1. Jak szybko i sprawnie postawić diagnozę bez wychodzenia z domu?

Współczesne społeczeństwo oczekuje dostępu do większości usług bez opuszczania domu. Już od dawna możemy zamówić jedzenie z dostawą pod własne drzwi.  A co z opieką medyczną? Czy tylko wizyta w centrum medycznym jest w stanie zapewnić nam postawienie prawidłowego rozpoznania?

 

HomeDoctor to serwis oferujący wizyty domowe internistów, lekarzy rodzinnych oraz pediatrów. Lekarze dość szybko, bo nawet w ciągu 60 minut, dojeżdżają pod wybrany adres. I nie musi być to dom, tylko dowolne miejsce, np. biuro. Z usługi można skorzystać w bardzo prosty sposób – jest już dostępna w Warszawie i Łodzi, a wkrótce także we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Trójmieście.

 

Wizyta domowa internisty czy lekarza rodzinnego pozwala na uniknięcie niepotrzebnego kontaktu z innymi pacjentami w publicznych czy komercyjnych placówkach służby zdrowia. Nasi lekarze wyposażeni są w niezbędny sprzęt do postawienia diagnozy. Na badanie lekarskie składa się badanie podmiotowe (wywiad) oraz badanie przedmiotowe (badanie gardła, osłuchiwanie klatki piersiowej, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, oraz u dzieci dodatkowo badanie otoskopowe), które zazwyczaj pozwalają na postawienie diagnozy. W razie wątpliwości lub konieczności poszerzenia diagnostyki lekarz wystawia pacjentowi skierowanie na badania dodatkowe. Lekarz przedstawia zalecenia – harmonogram przyjmowania leków, wystawia recepty oraz w razie potrzeby zwolnienie lekarskie.

 

Już wkrótce dostępne będą: STREP-Testy oraz szybkie testy CRP, pozwalające na świadome wdrożenie antybiotykoterapii przy stwierdzeniu obecności bakterii lub podwyższonych parametrów zapalnych.

 

Zaleca się, aby wizyta kontrolna odbyła się w przeciągu najdalej 3-4 dni od pierwszej wizyty domowej w przypadku braku poprawy, lub wcześniej w przypadku pogorszenia.

 

  1. Wizyta domowa internisty – wywiad z dr n. med. Marcinem Nowakiem – specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologiem, w trakcie specjalizacji z kardiologii

 

Jak długo pracuje Pan w zawodzie lekarza?

Od ponad 15 lat. Przez praktycznie cały ten pracowałem w szpitalach klinicznych, od wielu lat zajmuję się również realizacją wizyt domowych.

 

Czy wizyta domowa internisty czy lekarza rodzinnego różni się czymś w stosunku do wizyty stacjonarnej?

Nie różni się praktycznie niczym. Lekarz przyjmujący stacjonarnie ma zazwyczaj szybszy dostęp do badań dodatkowych (krew, mocz, badania obrazowe), ale także podczas wizyty domowej istnieje możliwość zlecenia pilnego wykonania takich badań.

 

Z jakimi dolegliwościami możemy wezwać lekarza do domu?

Lekarza można wezwać z praktycznie każdego, uzasadnionego medycznie powodu (najczęściej są to infekcje), należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach większy sens ma wezwanie zespołu pogotowia. Ewentualne wątpliwości można każdorazowo skonsultować z dyspozytorem.

 

Czy lekarz posiada niezbędną wiedzę i sprzęt do postawienia diagnozy?

Z całą pewnością tak. To starannie wyselekcjonowani specjaliści w swoich dziedzinach. Każdy lekarz jest wyposażony w odpowiedni sprzęt: stetoskop, latarkę, otoskop, szpatułki, aparat do pomiaru ciśnienia, etc.

 

Z jakim doświadczeniem są lekarze, którzy realizują wizyty domowe?

Zazwyczaj są to specjaliści w danej dziedzinie (interniści, pediatrzy lub lekarze rodzinni), a nierzadko w kilku dziedzinach. Często również posiadają podspecjalizacje i co najmniej kilkuletnie doświadczenie w realizacji wizyt domowych.

 

Czy Lekarz wystawi pacjentowi receptę na leki i zalecenia dalszych badań?

Naturalnie, to nieodłączna część procesu terapeutyczno-leczniczego.

 

Co ze zwolnieniem z pracy? Czy pracodawca honoruje zwolnienia z pracy od lekarza wizyt domowych?

Zdecydowanie tak, do końca czerwca br. wystawiamy druki ZUS-ZLA, a od 1 lipca będziemy wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Co kiedy lekarz nie będzie w stanie pomóc pacjentowi w jego domu? Jakie są dalsze działania?

W niektórych sytuacjach (mam tu na myśli stany zagrożenia życia, lub inne wymagające pilnej hospitalizacji) konieczne będzie szybkie wezwanie zespołu pogotowia. W innych sytuacjach lekarz powinien przekierować pacjenta do specjalisty w danej dziedzinie.

 

W jakim czasie powinna odbyć się wizyta kontrolna internisty?

Zazwyczaj pacjent nie wymaga wizyty kontrolnej, ale w przypadku braku poprawy w przeciągu najdalej 3-4 dni od pierwszej wizyty domowej, lub wcześniej w przypadku ewentualnego pogorszenia.

 

Kiedy należy udać się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe?

W stanach zagrożenia życia, np. w przypadku pogorszenia kontaktu, utraty przytomności, nagłej duszności, silnego krwawienia, poważnego urazu, drgawek, silnego bólu głowy czy bólu w klatce piersiowej należy zawsze w pierwszej kolejności myśleć o wezwaniu pogotowia ratunkowego. W pozostałych przypadkach można zawsze zasięgnąć porady naszego dyspozytora.