1. Gorączka u dzieci

Podwyższona temperatura ciała u dzieci, potocznie zwana gorączką, nie zawsze zwiastuje stan chorobowy. Chociaż prawidłowa temperatura u dziecka waha się w przedziale 36,6 i 37,5 stopnia Celsjusza, rodzice często zastanawiają się, czy w przypadku podwyższonej temperatury potrzebna jest wizyta domowa pediatry.

 

Zmienność tej temperatury zależy od pory dnia, zdolności termoregulacji ciała oraz stanu emocjonalnego dziecka. Temperaturę można mierzyć różnymi termometrami, jednak najwygodniejszy jest ten czołowy, który nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem dziecka i jest bardziej akceptowalny w szczególności przez najmłodsze dzieci.

 

Przyczynami gorączki mogą być tzw. infekcje górnych dróg oddechowych i trzydniówki u najmłodszych dzieci, a jelitówka, zapalenie ucha, zakażenie układu moczowego, choroby zakaźne takie jak odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna czy zakażenie pneumokokami i meningokokami u dzieci starszych.

 

Jeżeli gorączka w trakcie pomiaru przekracza 38 stopni Celsjusza, rodzice mogą przystąpić do jej obniżania bez konieczności wizyty lekarza w domu, korzystając z wielu dostępnych sposobów. Początkowo należy skorzystać z okładów chłodzących w okolicach pach i pachwin u najmniejszych dzieci. Ewentualnie zastosować czopki doodbytnicze zawierające ibuprofen, paracetamol w przypadku utrzymujących się stanów gorączkowych bez efektu na schłodzenie ciała. Należy jednak dobrać odpowiednią dawkę leku zawartego w czopku na kilogram masy ciała niemowlaka.

 

Przy utrzymujących się gorączkach wizyta lekarza w domu może nie być konieczna. Zaleca się jednak wdrożenie leczenia farmakologicznego w celu uniknięcia tzw. drgawek gorączkowych. Pediatra zaleca dawkowanie paracetamolu według masy ciała. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym i może być stosowany od pierwszych dni życia dziecka. W dawce doustnej jednorazowej 10-15mg/kg masy ciała dziecka. Kolejne dawki można podawać nie wcześniej niż co 4-6 godzin. Jednakże dawka dobowa nie może przekroczyć 60mg/kg masy ciała. Doodbytniczo (w czopkach) – zaleca się podawać w dawce jednorazowej 25mg/kg masy ciała dziecka, co 6 – 8 godzin, zachowując maksymalną dawkę dobową 60 mg/kg masy ciała. Ibuprofen – jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym i może być stosowany po 3 miesiącu życia dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, powinien być lekiem pierwszego rzutu ze względu na działanie przeciwzapalne i należy go dawkować w dawce doustnej jednorazowej 5-10 mg/kg masy ciała co 6-8 godzin. Uwaga! Przeciwwskazany w ospie wietrznej (zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych). Zaleca się podawanie zamiennie paracetamolu i ibuprofenu w celu obniżenia gorączki u dzieci.

 

Wizyta domowa pediatry zalecana jest przy takich objawach jak utrzymująca się gorączka powyżej 38 stopni bez efektu na leki, kaszel, katar, wystąpienie wysypki. Należy jednak pamiętać, że po każdej infekcji należy wezwać lekarza, a kontrolna wizyta lekarska w domu pacjenta jest najlepszym rozwiązaniem.